Styl prowansalski
Kuchnia w tym stylu powinna być pełna zapachów i jasnych, słonecznych kolorów, które przeniosą nas na południe Francji. Wybierając płytki powinniśmy zwrócić uwagę na terakotę i kamień. Ściany najlepiej pomalować jasnymi barwami, pastelowymi odcieniami żółtego i lawendowego koloru. Do tego stylu idealnie pasują faktura tynku na ścianie lub ślady pędzla. Meble powinny być delikatne i białe. Jeśli posiadasz stare krzesła lub stół, wystarczy pomalować je na biało i przetrzeć delikatnie papierem ściernym, uzyskasz dzięki temu meble, które będą idealnie pasowały do tego stylu. Dodatkami, które muszą znaleźć się w każdej kuchni prowansalskiej to doniczki z ziołami, a przede wszystkim z lawendą, która może znaleźć się również w formie malowidła na szafkach kuchennych. Jest to bardzo ciepły, o niebywałym aromacie styl wręcz wymarzony dla rodzin, które lubią wspólnie spędzać czas przy aromatycznej filiżance kawy.
Styl rustykalny
Styl stworzony dla miłośników drewna i kamienia. Z pozoru chaotyczny i surowy przypomina dziecięce wakacje u babci na wsi. Jest przepełniony ciepłem, naturalnością i unoszącym się zapachem pieczonego ciasta. Główną cechą tego stylu jest trzymanie wszystkich przedmiotów na widoku. W takiej kuchni garnki, patelnie, słoiki z przyprawami i noże nie są niemile widzianymi przedmiotami, a cudownymi dodatkami, które nadają pomieszczeniu charakter. Najważniejszą zasadą w stylu rustykalnym są naturalne materiały, dlatego też ściany i podłogę powinny pokrywać kamienie i drewno, w jak najbardziej naturalnych formach. Dominujące kolory to przede wszystkim biel i odcienie szarości. Meble powinny być stare lub na takie stylizowane. Delikatne widoczne wady drewna w tym stylu są wręcz pożądane. Dodatkami mogą być wszystkie przedmioty z miedzi, ceramiki, wikliny i drewna. Kuchnia rustykalna zbiera wszystkie niechciane elementy w innych stylach, dorzucając kilka swoich kluczowych elementów, tworząc piękną spójną całość.
Styl nowoczesny
Styl miłośników prostych form, szkła i stali. Staje się coraz bardziej popularny, ze względu na swoją prostotę i łatwość utrzymania. Na ścianach i podłogach dominują duże płytki lub cegły w kolorze białym, równie często można spotkać szklane tafle, metalowe elementy, a wszystko to kolorach białym, szarym lub czarnym. Meble zazwyczaj są wykonane w prosty sposób bez dodatkowych ozdobnych elementów. Szafki i blaty najczęściej są drewniane z dodatkiem stali. W tym stylu dodatki mogą być, ale nie muszą, w końcu nowoczesność to głoś minimalizmu.
Karolina Jaworska Podczas przygotowywania artykułu, autorka inspirowała się deeco.eu/category/beton-architektoniczny |
Napisz komentarz
Komentarze