Za nieświadomość możesz zapłacić
Umowa najmu niesie za sobą nie tylko prawa, ale też i obowiązki. Właściciel zawierając ją zobowiązuje się do wydawania przedmiotu najmu, które określono w umowie. Mowa oczywiście o mieszkaniu, które musi być w stanie umożliwiającym zamieszkanie. Ponadto musi zadbać o sprawne działanie wszelkich urządzeń znajdujących wewnątrz. Nie wolno mu też zapominać o dokonywaniu napraw urządzeń i instalacji znajdujących się w mieszkaniu. A nawet to w jego gestii leży utrzymanie należytego porządku w budynku i jego otoczeniu.
Najemco nie zapominaj
Każdy najemca mieszkania powinien pamiętać, że w chwili zawarcia umowy nabył pakiet obowiązków do realizacji. Na pierwszym miejscu oczywiście jest obowiązek użytkowania mieszkania w sposób ściśle nakreślony w umowie. Oczywiście zobowiązany jest też do płacenie czynszu we wcześniej ustalonym terminie. Nie może wprowadzać bez zgody właściciela żadnych przeróbek w lokalu, ani dokonywać remontów bez jego wiedzy. Powinien dbać o wszelkie urządzenia i chronić przed dewastacją. Lokal ma obowiązek pozostać w odpowiednim stanie technicznym, a także higieniczno-sanitarnym.
Ponadto w razie pojawienia się awarii musi niezwłocznie udostępnić mieszkanie w celu jej likwidacji. Najemca nie może też zapominać, że ma obowiązek ponoszenia drobnych nakładów np. na malowanie ścian. Po zakończeniu umowy najmu mieszkanie musi być zwrócone w stanie niepogorszonym. Po dokonaniu stosownego odbioru właściciel ma obowiązek zwrócenia pobranej kaucji. Warto podkreślić, że kaucja nie powinna być większa niż wartość rocznego czynszu. Zazwyczaj oscyluje w granicach opłat za 1 miesiąc najmu. Właściciel ma prawo wymówić umowę. Oczywiście prawo to leży po obu stronach i do wymówienia zawartej umowy ma prawo też najemca.
Dobra umowa to podstawa
Zarządzanie mieszkaniami na wynajem nie jest rzeczą prostą i wiąże się z szeregiem formalności. Jeśli nie czujemy się pewnie w tym obszarze warto skorzystać z usług firm pośredniczących w wynajmie mieszkań. Należy pamiętać, że zawarcie nieodpowiedniej umowy może przynieść dla obu stron przykre konsekwencje.
Najemca zawsze powinien rozeznać się w całkowitych kosztach wynajmu mieszkania i stanie technicznym lokalu, który powinien być określony w protokole. A jakie właściwie koszty niesie wynajem mieszkania? Przede wszystkim odstępne płacone wynajmującemu mieszkanie, czynsz, media, koszty naprawy instalacji i urządzeń.
Zawsze szczegółowo określmy jakie opłaty wchodzą w skład czynszu. Ma to ogromny wpływ na późniejsze koszta płynące z najmu lokalu. Dobrze sporządzona umowa jest gwarancją spokoju i pewności dla obu stron.
Napisz komentarz
Komentarze