Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 08:03
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kultura centralnie sterowana

Wszystko wskazuje na to, że od września zamiast trzech ośrodków kultury i Skansenu Rzeki Pilicy będziemy mieli jedną podmiot, w skład którego wejdą wszystkie wyżej wymienione. W minioną środę uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli radni rady miejskiej. Miejskie Centrum Kultury ma dać możliwość pełniejszego wykorzystania posiadanych zasobów oraz oczywiście przynieść oszczędności finansowe. Co ciekawe, do podobnych zmian przymierzały się również poprzednie władze Tomaszowa Mazowieckiego.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Faktycznie tego rodzaju "centralizacja" przyniesie jakieś oszczędności finansowe, przede wszystkim w kontekście obsługi administracyjnej i księgowej jednostek. O ile trzy domy kultury prowadzą działalność w jakimś sensie pokrewną, to już skansen jest placówką o charakterze zdecydowanie muzealnym.

Reklama

 

Idąc takim tokiem rozumowania w skład nowego podmiotu powinna wejść także biblioteka oraz muzeum. Mielibyśmy prawdziwy, centralnie zarządzany kombinat kulturalny, niczym w czasach PRL-u, gdzie o wszystkim decydowało "zjednoczenie".

 

Władze miasta chcą uprościć strukturę zarządzania sfera kulturalną. Podobno duży może więcej. Prawdą jest jednak też to, że koncentracja zabija konkurencję, podobnie jak korporacje finansowe niszczą gospodarkę.

 

Argumentacja, że "wymienione instytucje, należą do jednostek małych, zatrudniających od kilku do kilkunastu osób każda, zlokalizowanych w bliskiej odległości od siebie", jest mało przekonująca.

 

Podobnie z pojawiającymi się w uzasadnieniu uchwały planami budowy tomaszowskiej "mediateki". Były one częścią pierwszego programu rewitalizacji, przygotowanego 5 lat temu, na realizację, którego miasto straciło niemal 100-procentową dotację.

 

To czy plany zostaną zrealizowane zależy w dużym stopniu od tego, czy uda się pozyskać na ten cel pieniądze zewnętrzne. Wartość inwestycji to prawie 40 milionów złotych. Mając więc na uwadze stan finansów miasta, projekt może nigdy nie zostać zrealizowanym (więcej na temat Mediateki: Mediateka oceniona pozytywnie oraz Nie stać nas na „Mediatekę”).

 

Dużo istotniejsza wydaje się współpraca ze szkołami,  która na chwilę obecną, delikatnie mówiąc, kuleje. Do domów kultury na zajęcia trafiają głównie dzieci, które przyprowadzane są "za rękę" przez rodziców. Brakuje autentycznego wyławiania talentów na poziomie szkół. Tego problemu nie rozwiąże jednak centralizacja, a jedynie odpowiednio zmotywowani i zaangażowani nauczyciele.

 

I tu chyba jest największy problem, którego rozwiązaniu, moim zdaniem,  nie sprzyja równoczesne łączenie szkół podstawowych i przedszkoli. Szkoda, że dyskusji na ten temat zabrakło w czasie obrad Rady Miejskiej. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

swój 04.05.2015 19:43
Miałem na myśli Prezydenta Polski. A Wy minusowicze kogo?

Reklama
YYY 04.05.2015 14:03
A ty rodem z "Trybuny Ludu". Dla ciebie świeżo upieczony magister powinien zajmować wyższe stanowisko niż technik z kilkunastoletnim doświadczeniem.

swój 04.05.2015 13:53
Aaaa, o tym nie wiedziałem. Teraz rozumiem dlaczego Prezydent ma za żonę eksnauczycielkę ... Wystarczy że Go na moment spuści z oka, a efety są widiczne.

rts 04.05.2015 08:50
Mówisz o tym doświadczeniu rodem z "Głosu Robotniczego"? To się zgadza, stara, dobra, moskiewska szkoła propagandy.

kiki 03.05.2015 17:54
Wiecie co ?...śmiech mnie ogarnia jak słyszę to użalanie się, że ten z wyższym zamiast wyżej stoi niżej od tego z niższym w hierarchii zajmowania stanowiska. Prawda taka, że nie każdy ma łebski łeb do rządzenia lub nauki. Dlatego ci co mają głowę rządzą, a nie klepią banialuki.

tom 03.05.2015 13:39
TAK JEST polaczyc razem i jeszcze muzeum, jeden dyrektor i zastepca i juz sa oszczednosci pan KOBALCZYK DA RADE

xxx 03.05.2015 14:34
I byłby ewenement, bo mielibyśmy dyrektora wielkiej placówki bez wyższego wykształcenia.

nie był by to precedens 03.05.2015 16:35
Jest przewodniczacy Rady Miejskiej bez wyższego, organu stanowiącego prawo lokalne, który duķa z kartki na sesjach, ma problemy z odróżnieniem statusu i statutu miasta, a jego ulubiony lapsus na początek sesji to jest WYSTARCZAJACE KWORUM do podejmowania ważnych uchwał. I co? I nic - karawana jedzie dalej.

YYY 03.05.2015 18:14
Za to z dużym doświadczeniem. Co ważniejsze doświadczenie, czy wykształcenie?

kiki 03.05.2015 19:38
I cóż, że w tym dziwnego. Dziadzio mówi mnie, że za żydokomuny każdy milicjant albo esbek musiał mieć za żonę panią nauczycielkę, co by jego błędy w pisaniu korygowała i kultury słownej uczyła. Nazywano takie hece, małżeństwami łączonymi.

Green 02.05.2015 17:40
I tak do tej pory wszystko było odgórnie ustalane, a dyrektorzy placówek byli "bierni ale wierni", więc o co to halo? Żadnych wielkich atrakcji i imprez kulturalnych w regionie nie było (i póki co nie ma) Może więc czas dokonać jakiś zmian skoro obecnie placówki nie dają rady? O ile może dziwić włączenie w ten "kombinat" skansenu o tyle szukanie oszczędności w budżecie miejskim już nie powinno. Poza tym połączenie placówek kulturalnych może prowadzić do lepszego skoordynowania działań co zaowocuje korzystnymi zmianami w przyszłości. Dlatego też to argumenty autora są mało przekonujące. Istotnie brakuje wyławiania talentów i stawiania na rozwój młodych ludzi, ale uważam że centralizacja niewiele tu zmieni. Po prostu brakuje nauczycieli z prawdziwego zdarzenia. Podobnie nietrafiony jest argument mediateki gdzie artykuł dotyka centralizacji ośrodków kulturalnych...Najłatwiej krytykować i szukać afer oraz tanich sensacji tam gdzie ich nie ma :) Może ciekawsze byłyby sesje rady powiatu?

Reklama
02.05.2015 17:56
Jakiś czas temu podjęto próbę stworzenia w mieście strategii rozwoju kultury. Nic z tego nie wyszło. Dlaczego? To długi temat, na zupełnie inny artykuł. Jednak, gdyby taka strategia powstała, być może udałoby się odpowiedzieć przynajmniej na pytanie: jaka jest funkcja placówek kulturalnych w naszym mieście? W mojej opinii organizacja imprez i koncertów nie powinna być tu celem wiodącym. Dzisiaj mamy do czynienia z działaniami, które robią wrażenie chaotycznych oraz tego, że nie o kulturę tu chodzi ale zaoszczędzenia pieniędzy na administracji. Do tego jednak nie jest potrzebne łączenie wszystkiego ze wszystkim i każdego z każdym . Co do mediateki, to jest ona użyta w uzasadnieniu uchwały o łączeniu placówek, jako jeden z argumentów, przemawiających za tego rodzaju działaniem. Moim zdaniem w sposób całkowicie bezzasadny. Oczywiście czekamy na efekty zmian i na masowy udział tomaszowskiej młodzieży w programach typu: Mam talent.

02.05.2015 18:18
A może by napisać coś na temat WYDZIAŁU PROMOCJI STRATEGII i ROZWOJU..... Bo przechodzą chyba samych siebie ....

Green 02.05.2015 20:19
Raczej będzie to trudne gdyż większość z tomaszowskiej młodzieży po szkole średniej wyjeżdża za studiami do większych miast prawdopodobnie do Tomaszowa już nie wracając, ale oczywiście Pan redaktor ma rację, oby jak najwięcej talentów z naszego miasta :) Szybko można dojść do wniosku że domniemana centralizacja placówek kulturalnych (i centralizacja w ogóle) nie jest prawdziwym problemem. Ważniejsza jest jakość pracy, oferta oświatowa i dotarcie do szerokiej grupy odbiorców działań ośrodków kultury. Być może przy okazji oszczędności uda się w tym temacie zrobić coś pożytecznego? Tyle wszak się mówi o ograniczaniu biurokracji, więc czemu gdy ktoś próbuje to robić zarzuca się centralizowanie władzy, która w tym przypadku i tak zamknięta jest w wąskim kręgu? Może nastał właśnie odpowiedni moment żeby rozpocząć dyskusję o lokalnych placówkach kulturalnych i ich roli? Zdaje mi się że to jest bardziej palący problem. Wcześniej miałem wrażenie te placówki niczym specjalnym się nie wykazały, a zmiany być może są zwiastunem czegoś pozytywnego.

do radnego 02.05.2015 21:36
pogonić 3 dyrektorów MDK , w wielu jednostakch gdzie np uczy sie kilkaset osób , jest tylko dyr i z-ca , a tak mam wrażenie że kasa sie musi zgadzać , ale nie w kieszeni podatnika .

TOMASZ 02.05.2015 17:31
Takie właśnie są nasze nowe władze tomaszowskie Potrafią tylko schrzanić to co dobrze dotąd funkcjonowało. Sami nic nie potrafią wymyślić i stworzyć coś dla ogólnego pożytku tylko wszędzie potrafią swoje niezgrabne łapsko wepchnąć tam gdzie wszystko gra gdzie panuje ład i porządek . Bardzo niemuzykalny ten nasz miejski urząd bo co by nie zagrał to zawsze bardzo fałszuje .

speed 02.05.2015 17:26
Skansen i Groty to raczej placówki turystyczne, a nie muzealne, nastawione na zysk ze zwiedzających. A co z tym zyskiem dalej się dzieje to już osobny temat. Może właśnie o to chodzi.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Tra la laTreść komentarza: Niech zatem zorganizuje Pani z tymi mueszkańcami zpotkanie ws. poparcia dla wariantu poludniowego S12. Ciekawe ilu Was tam bedzie. Poza tym Pani Katarzyno zeby dostać się na S12 tez bedzie Pani musials nadrabiać kilometrow bo musi sie Pani cofnąć. Zna Pani wogóle przebieg tej drogi, bo coś mi się wydaje, że nie. No ale co tam pisac każdy może 😄Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: S12 w PiotrkowieTreść komentarza: Zacofanie jak w "Konopielce". Masakra...Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: Powiat tomaszowskiTreść komentarza: Jakoś się dał pan zastraszyć bo pana ludzie ramię w ramię w powiecie;)zero szacunku!!!panieŹródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Ewa EmTreść komentarza: Pomyliłam się i dałam łapkę w górę na komentarz pani Elli , chodziło mi o łapkę w dół, mnie osobiście wszystko się podoba ,wszystko jest pieknie ...Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: PoPisTreść komentarza: A to myślicie, że zmiana wariantu coś zmieni. Zawsze ktoś będzie protestował. I po to jest specustawa. W przeciwnym wypadku prawie żadna droga by nie powstała. Już widzę co się będzie działo jak Bełchatów stanie się drugą lokalizacją pod elektrownie jądrową. I choć byłby to skok cywilizacyjny dla naszego regionu i szansa dla wielu branż, to protestów nie zabraknie. Bo my wolimy być zagłębiem logistycznym. Choć nikt nie zdaje sobie sprawy jakim jest to defacto zagrożeniem populacyjnym.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Mieszkańcy południowej części Tomaszowa są za budową trasy S12 w wariancie południowym. Potrzebujemy dogodnego dojazdu do Łodzi do pracy i ta droga nam go znacznie ułatwi bo nie trzeba będzie nadrabiać kilometrów przez ujazd czy Wolbórz słabej jakości drogami i z ograniczeniami prędkości.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówce
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama