Pierwszą z nich jest oczywiście kwestia ekonomii. Sprowadza się ona nie tylko do tego, jaką ilość paliwa samochód zużywa na trasie, ale też jak często konieczne jest serwisowanie. Warto zainwestować w model, o którym wiemy, że posiada niską awaryjność, a koszty ewentualnych napraw nie są horrendalne. Oznacza to, że powinniśmy skoncentrować naszą uwagę na samochodach popularnych, a więc z łatwo dostępnymi częściami zamiennymi. Auto przeznaczone na dłuższe trasy powinno też posiadać przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik. Istotny jest przy tym litraż i łatwość dostępu do bagażnika. We wnętrzu istotna jest funkcjonalna deska rozdzielcza, oraz fotele oferujące maksimum komfortu kierowcy oraz pasażerom.
Samochód nie powinien nastręczać trudności podczas korzystania z podstawowych funkcji - spędzimy w nim długie godziny, więc warto zainwestować w model, który będzie oferował intuicyjność obsługi. Oczywiście udogodnienia takie jak klimatyzacja, elektryczne i przyciemniane szyby a także dobre radio są jak najbardziej pożądane. Bezpieczeństwo to kolejny z priorytetów, jakim powinniśmy się kierować nabywając samochód - niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy go najczęściej użytkowali. Jakie cechy czynią pojazd bezpiecznym? Chodzi nie tylko o poduszki powietrzne czy układy takie jak ABS, ESP.
Warto zainteresować się modelem większym - nie tylko ze względu na komfort jazdy. Co się tyczy poduszek powietrznych, to dobrze, by było ich więcej niż 4 - bardzo pożądane są boczne, umieszczane w drzwiach airbagi. Przed wyruszeniem w dłuższą podróż każdorazowo warto jest sprawdzić techniczny stan pojazdu. Sprowadza się do głównie do sprawdzenia ciśnienia w oponach, weryfikacja, czy ich bieżnik zapewnia odpowiednią przyczepność.
Opony muszą nie tylko być dopasowane do panującej pory roku, ale też warunków na trasie, jaką zamierzamy odbyć. Wszelkie pęknięcia, wybrzuszenia i inne ślady mechanicznych uszkodzeń powinny wzbudzić nasz niepokój. Częstotliwość dokonywania przeglądów musi być optymalna. Auto na długie trasy będzie nam mogło służyć przez imponujący okres czasu, jeśli będziemy pamiętać, by średnio co 2 lata (bądź co 30 tysięcy kilometrów) sprawdzić jego stan techniczny, oraz dokonać niezbędnych konserwacji.
Na dłuższych trasach sprawdzi się diesel. Niskie zużycie paliwa oraz płynne prowadzenie to cechy, które zaliczymy do atutów. Warto zwrócić też uwagę na zawieszenie, wybierając model z takim, które umożliwi stabilną jazdę - bez konieczności ciągłego korygowania toru jazdy czy kurczowego trzymania kierownicy. Niezależnie jednak od tego, jaki model wybierzemy, konieczna jest dbałość o to, by eksploatować go w sposób należyty. Technika jazdy na dłuższych trasach niekoniecznie należy do łatwych – jednakże można ją wypracować
. Pokonując dłuższe trasy trzeba unikać nagłych zmian tempa, krótkich i bardzo częstych postojów (to może wybijać z rytmu jazdy). Oczywiście - przerwy w kierowaniu są potrzebne, jednakże lepiej jest robić dłuższe postoje, ale rzadziej. W ten sposób lepiej unikniemy zmęczenia. Jeśli wybieramy się za granicę i to w znacznej mierze tam przebiega trasa naszej podróży, warto przyswoić sobie pewne podstawowe zasady i kulturę jazdy panującą wśród cudzoziemców. Dzięki temu żadna długa podróż nie będzie dla nas stanowić problemu.
Na długie trasy zabierz Outlandera! Więcej: autocentrumlis.pl/kampanie/podglad/mitsubishi-outl! |
Napisz komentarz
Komentarze