Na szczęście dla nas, czyli użytkowników końcowych, większość wyrobów, a także ich etap produkcyjny podlega różnym wytycznym i przepisom. Tym samym na producentach wywierana jest presja, by produkowali produkty bezpieczne w użytkowaniu i o co najmniej akceptowalnej jakości.
A zatem odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest dość oczywista – warto sięgać po certyfikowane wyroby, aby mieć pewność, że ich użytkowanie np. będzie po prostu bezpieczne.
Certyfikacja wyrobów, czyli jakie produkty codziennego użytku podlegają procesowi certyfikacji?
Na rynku działa wiele firm oferujących certyfikację wyrobów w zakresie funkcjonalności, poręczności, użyteczności, wytrzymałości i bezpieczeństwa takich artykułów m.in. jak:
- Z sektora domu i ogrodu: artykuły gospodarstwa domowego, dekoracje i artykuły biurowe, drzwi i bramy, meble czy elektronika.
- Z sektora dzieci i zabawki: place zabaw i wyposażenia placów, wózki dziecięce i inne wyroby dla dzieci czy zabawki.
- Z sektora odzież i sprzęt ochronny: np. odzież do nurkowania
- Z sektora fitness i rekreacji: wyposażenie do siłowni, sprzęt sportowy i rekreacyjny, artykuły kempingowe czy też rowery.
- Z sektora elektroniki i laserów: wyposażenie laboratoryjne, transformatory i przemysłowe urządzenia elektroniczne.
- Z sektora kosmetycznego: kosmetyki naturalne czy kosmetyki ekologiczne.
Warto jest być świadomym konsumentem i przed zakupem sprawdzać, czy dany produkt posiada dodatkowo znak potwierdzający odpowiednią jakość. Na przykład w przypadku kosmetyku warto szukać na opakowaniu znaku ISO 22716, a w przypadku drzwi i bram EN 12604, EN 12605, EN 12445, EN 12453 i DIN 18650-1 i 2.
Napisz komentarz
Komentarze