Wciąż pokutuje mit, że garderoba wymaga oddzielnego, dużego pomieszczenia, a wystarczy ledwie 3,5 m² powierzchni, by urządzić całkiem wygodne i co najważniejsze pojemne miejsce do przechowywania ubrań. Można ją zbudować z płyt gipsowo-kartonowych lub meblowych właściwie w dowolnie wybranym miejscu mieszkania. Najczęściej umieszcza się ją w sypialni lub tuż obok, a także w przedpokoju, a nawet w łazience.
Urządzanie garderoby
Sama garderoba, to jednak nie wszystko. „Najważniejsza jest jej pojemność oraz funkcjonalność . Decydujące znaczenie ma dodatkowe wyposażenie, które zostanie w niej zamontowane. To od niego zależy pojemność oraz wygoda użytkowania. W dobrze zaaranżowanej garderobie z łatwością zmieszczą się ubrania całej rodziny, a nawet sprzęt sportowy” czytamy na stronie http://urzadzamypodklucz.pl/ Na rynku dostępnych jest wiele elementów wyposarzenia garderoby począwszy od różnego rodzaju drążków, koszy i szuflad na wieszakach na krawaty czy paski skończywszy. Tu właściwie nie ma ograniczeń (poza domowym budżetem), choć obowiązuje kilka zasad, które warto przestrzegać.
Drążki na krótkie ubrania najlepiej jest zamontować na dwóch poziomach wyższym i niższym, natomiast te na długie na wysokości co najmniej 160 cm, tak by dół ubrań nie gniótł się na podłodze . Trzeba również pamiętać by były odsunięte od ścianki pomieszczenia przynajmniej 40 cm, tak by można było swobodnie powiesić na nich wieszaki. Jeśli pomieszczenie jest wysokie najlepiej zastosować pantografy czyli drążki z uchwytem, dzięki któremu można je opuścić na niższy poziom. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia dostęp do ubrań.
Oświetlenie
Na rynku dostępnych jest wiele systemów oświetlających garderobę. Można zdecydować się na oświetlenie górne, boczne lub punktowe. Nie ma większego znaczenia, czy będzie włączane automatycznie przy otwieraniu drzwi, czy też ręcznie. Wszystko zależy od wielkości i funkcji, które ma spełniać. Jeśli w garderobie znajduje się lustro dobrze będzie także oświetlić jego taflę.
Odpowiednio dobrane oświetlenie ma jeszcze jedną, zasadniczą zaletę, włączane co jakiś czas dodatkowo osusza pomieszczenie.
Niezbędna dobra wentylacja
W każdej garderobie niezbędna jest dobra wentylacja. Idealne jest doprowadzenie oddzielnych przewodów wentylacyjnych, jednak rozwiązania idealne przeważnie najtrudniej zrealizować. Najczęściej stosowana jest kratka wentylacyjna umieszczona pomiędzy garderobą, a sąsiednim pomieszczeniem. Dobrze sprawdza się także wykonanie dodatkowych otworów na dole drzwi (podobnie, jak w łazienkach). Trzeba także pamiętać, że garderoba w przedpokoju, w której będą przechowywane mokre ubrania musi mieć lepszą wentylację.
Ten kto zaczął korzystać z garderoby już nigdy nie zamieni jej na żadną szafę. Nie tylko ułatwia zachowanie porządku, ale także życie - ubrania zdjęte z wieszaków naddają się do założenia najczęściej bez konieczności ich prasowania.
Napisz komentarz
Komentarze