Tomaszowski magistrat przygotowuje się do stworzenia mapy inwestycyjnej miasta, na której znaleźć się mają wszelkie dostępne tereny, zarówno należące do prywatnych, jak i publicznych właścicieli, które można byłoby zaproponować w ofercie przyszłym inwestorom. Zgodnie z tym pomysłem powstać ma katalogu, do którego współtworzenia zaproszeni zostali także lokalni przedsiębiorcy. W poniedziałkowym spotkaniu wzięło udział ponad 25 osób, przedsiębiorców i właścicieli terenów inwestycyjnych tzw. "strefy Wistom". Właściciele wciąż niezagospodarowanych terenów wyrazili chęć współpracy .
- Zależy mi na tym, żeby nasze relacje z przedsiębiorcami były stałe, systematyczne. Chcemy na bieżąco reagować na zgłaszane problemy i podawać im pomocną dłoń. Bardzo się cieszę, że w działania włączył się samorząd powiatowy ze starostą na czele. Jestem przekonany, że wspólne, spójne działania, pomogą ściągać inwestorów i tworzyć nowe miejsca pracy w naszym mieście i powiecie - mówi Marcin Witko prezydent Tomaszowa
Prezydent podkreśla, że zaprasza do współpracy właścicieli terenów inwestycyjnych i hal usługowo-produkcyjnych do kontaktu z Urzędem Miasta w celu przygotowania tzw. formatek czyli dokumentów wymaganych przez Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Zgłoszenia przyjmuje Jakub Olczyk p.o. kierownika Biura Partnerstwa i Rozwoju w Urzędzie Miasta.
- Już w tym momencie spływają do Urzędu Miasta zapytania z PAIiIZ oraz Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Łodzi w sprawie zakupu lub dzierżawy wolnych terenów, hal produkcyjnych i możliwości nawiązania współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Stworzenie bazy ułatwi i przyspieszy wymianę informacji w projektach gdzie czas zgłaszania ofert jest bardzo krótki" – mówi Jakub Olczyk p.o. kierownika Biura Partnerstwa i Rozwoju w Urzędzie Miasta.
Druga część spotkania dotyczyła przyszłości firm, ich inwestycji i trudności na jakie napotykają w codziennej pracy. Największym problemem na terenach powistomowskich okazuje się brak infrastruktury drogowej, kanalizacji i przyłączy do innych mediów. Witko przedstawił propozycję budowy nowej drogi łączącej ulicę Spalską z Piaskową, której dofinansowanie możliwe byłoby z środków unijnych.
- Przedsiębiorcom obecnym na spotkaniu dałem do siebie bezpośredni numer telefonu, tak by mogli kontaktować się ze mną we wszystkich ważnych sprawach, by móc szybko i sprawnie rozwiązywać ewentualne problemy" - mówi Tomasz Jurek wiceprezydent Tomaszowa.
Pojawiały się też zapytania o preferencyjne stawki podatkowe oraz o długość postępowań przy uzyskiwaniu pozwoleń i decyzji administracyjnych. Odpowiedzią na te potrzeby ma być powołanie pełnomocnika d/s kontaktu z przedsiębiorcami, który miałby wspomagać i niejako "prowadzić" przedsiębiorców w celu przyspieszenia załatwienia procedur w lokalnych urzędach.
Napisz komentarz
Komentarze