Człowiek złapał wiatr w żagle i nie zważając na środowisko naturalne, dążył do zysku. Faktem jest jednak, że w tamtym czasie nie było tak wielu możliwości technologicznych, gdyż rozwój maszyn dopiero postępował i były one raczej proste jeśli patrzeć z perspektywy współczesności.
Wszyscy potrzebujemy ciepła
Choć od epoki przemysłowej minęło już bardzo wiele lat, to problem zanieczyszczeń nie zniknął. Prawdą jest, że współcześnie dba się o ten szczegół o wiele bardziej, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją alternatywne i ogólnodostępne metody wytwarzania ciepła bez negatywnych konsekwencji dla naszego środowiska naturalnego. Staramy się wyposażać nasze domostwa w ekologiczne produkty, które wedle zapewnień producentów, zużywają o wiele mniej energii (znane nam oznaczenia literowe z plusami np. A+). Także jeśli chodzi o ogrzewanie, coraz częściej kierujemy się tym trendem, by najzwyczajniej w świecie zaoszczędzić i uchronić bliskich przez szkodliwymi dla ich zdrowia substancjami powstającymi w procesie spalania.
Produkty spalania
Pierwszym z produktów, który wytwarzamy chcąc zapewnić swojej rodzinie ciepło jest tzw. pył zawieszony. Mówiąc najprościej, są to mikroskopijne drobinki, które poprzez ich wdychanie dostają się do naszych płuc i krwi. Wdychanie ich przez dłuższy czas w niepozostawiający wątpliwości sposób prowadzi do chorób układu krążenia oraz oddechowego. Zbyt duża ilość jest w stanie skrócić nasze życie średnio o 8-10 miesięcy. Do urządzeń najbardziej podatnych do wytwarzania tych zanieczyszczeń należą: kotły zasilane węglem, ekogroszkiem, drewnem oraz olejem opałowym. Z kolei by ograniczyć zagrożenie stosuje się tu kotły gazowe oraz tzw. pompy ciepła.
Innym i najbardziej znanym produktem spalania jest tlenek węgla (CO) popularnie nazywany czadem. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jego działania, gdyż media rok w rok wyjaśniają nam to dość wyraźnie, na podstawie wypadków zatrucia lub zgonu ludzi, którzy nie zdołali uciec przed jego zgubnymi właściwościami. Także i w tym przypadku pompy ciepła mogą doskonale się sprawdzić w ogrzewaniu naszego domu, nie generując przy tym żadnego zagrożenia. W tym przypadku zatrucie szkodliwymi związkami chemicznymi jest niemożliwe, gdyż pompa nie generuje żadnych trujących gazów ani innych substancji.
Paliwa kopalne (węgiel itp.) mają to do siebie, że ich spalanie jest równoważne z uwolnieniem wielu substancji do atmosfery, w większości są one szkodliwe dla człowieka. Dwutlenek węgla nie jest tak śmiercionośny jak tlenek i w małych ilościach nie zaszkodzi wprost naszemu życiu jednak jego obecność nie wpływa zbyt dobrze na otoczenie, choćby było go niezwykle mało. Naturalnie jest to składnik powietrza. W napojach gazowanych również się go używa na masową skalę. Warto jednak sięgnąć do pamięci i informacji z czasów szkolnych, by przypomnieć sobie, że zbyt duża ilość CO2 powoduje postępowanie efektu cieplarnianego. Także i tu górą są pompy cieplne, w których emisja dwutlenku węgla jest znacznie bardziej ograniczona, co pozwala większej ilości tego gazu przedostać się do kosmosu, zamiast odbijać się od atmosfery ziemskiej i tworzyć nam coraz większy efekt szklarniany.
Dziękujemy eko-sowa.pl za doradztwo przy tworzeniu materiału.
Napisz komentarz
Komentarze