Zasady programu Mieszkanie dla Młodych
Program Mieszkania dla Młodych ruszył w styczniu 2014 r. Jest on realizowany we współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Polega on na dofinansowaniu obowiązkowego przy kredytach hipotecznych wkładu własnego. Od 1.01.2015 r. minimalny wkład własny kredytu hipotecznego określony przez banki wynosi 10% sumy kredytowej. Będzie on rósł i w 2016 roku osiągnie 15%, a w 2017 r. ostatecznie 20%. Programem objęte zostały wyłącznie mieszkania i domy z rynku pierwotnego, nabyte od podmiotu gospodarczego dewelopera.
Dzięki programowi MDM istnieje możliwość sfinansowania wkładu własnego. Dopłata państwa wynosi 10% w przypadku osoby samotnej lub małżeństw, które nie posiadają dzieci lub nawet 15% dla małżeństw i osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5% kwoty dopłaty, które będzie przekazane na poczet przedterminowej spłaty części kredytu, można uzyskać, jeśli w ciągu 5 lat od określonego w umowie dnia zakupu mieszkania osobom, które wzięły kredyt zostanie przysposobione, bądź urodzi się trzecie, albo kolejne dziecko. Przy czym podstawą dopłaty w ramach MDM jest maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu, które ma zostać zakupione w ramach kredytu. Oznacza to, że przy większych powierzchniowo mieszkaniach lud domach, dopłata rządowa będzie proporcjonalnie niższa.
Do kredytu razem z osobą samotną lub małżeństwem mogą przystąpić zstępni i wstępni oraz rodzeństwo i ich małżonkowie.
Warunki programu Mieszkanie dla Młodych
Pierwszym warunkiem, który trzeba spełnić jest odpowiedni wiek osoby, która będzie brała kredyt. Wiekiem granicznym jest w tym przypadku 35 lat (przy czym w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszej osoby z pary). Ostatnim dniem możliwym na uzyskanie dofinansowania w programie MDM jest ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym osoba ubiegająca się o kredyt ukończyła 35 lat.
Co niezwykle ważne osoba, która bierze kredyt na mieszkanie lub dom i ubiega się o dopłatę z MDM, nie może być do czasu jego nabycia właścicielem innego lokalu mieszkalnego, bądź domu jednorodzinnego. "Mieszkanie dla młodych" to program, który jest skierowany wyłącznie do osób, które ubiegają się o swoje pierwsze własne mieszkanie lub dom. Dodatkowo jeśli jest się najemcą mieszkania, w momencie zakupu własnego mieszkania lub domu z dopłatą w ramach MDM, należy je opróżnić nie później, niż w ciągu pół roku od dnia uzyskania prawa własności mieszkania.
Kolejnym warunkiem jest odpowiedni metraż mieszkania lub domu jednorodzinnego, na który będzie przeznaczony kredyt. W przypadku lokalu mieszkalnego jest to 75 m kw., a domu - 100 m kw. Przy czym mówiąc o ograniczeniu w metrażu, chodzi o powierzchnię użytkową domu lub mieszkania. Nie wlicza się do niej chociażby takich pomieszczeń, jak piwnica i kotłownia, balkon i taras, strych, szafa w ścianie, pralnia i suszarnia, czy garaż. Ograniczenie w metrażu ulega dodatkowo zwiększeniu, gdy osoba lub rodzina biorąca kredyt posiadają na swoim wychowaniu trójkę lub więcej dzieci. Wówczas te wielkości graniczne wzrastają do 85 m kw. w przypadku mieszkania i 110 m kw. w przypadku domu jednorodzinnego.
Przy braniu kredytu na mieszkanie lub dom w programie MDM trzeba zwrócić uwagę także na jego cenę za metr kwadratowy. Istnieją w tym zakresie limity ogłaszane co kwartał przez poszczególne miasta i gminy. Aby uzyskać dopłatę z programu Mieszkania dla młodych, mieszkanie lub dom, które planujemy zakupić musi bezwzględnie zmieścić się w tym limicie.
Artykuł przygotowano we współpracy z portalem o programie mieszkanie dla młodych - MDMInfo.pl.
Napisz komentarz
Komentarze