Na wasze pytania aranżacyjne odpowiadają eksperci
Wanna, czy kabina prysznicowa w łazience gościnnej?
Do naszej redakcji napisała: Paulina Pieczara
"[…] wprowadziliśmy się z mężem do nowego domu i zabieramy się za jego urządzanie. Najwięcej wątpliwości budzi w nas sposób zagospodarowania przestrzeni kąpielowej w łazience gościnnej.
Jako, że wnętrze ma całe 6 metrów kwadratowych zdecydowałam, że wannę zainstalowaną przez poprzedniego właściciela zastąpimy kabiną prysznicową i w ten sposób zaoszczędzimy nieco miejsca. Mąż jest jednak innego zdania.”
W łazienkach o powierzchni poniżej 10 metrów kwadratowych kabina prysznicowa to rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie. Nie dość, że zaoszczędzicie więcej miejsca, to kabinę łatwiej utrzymać w czystości.
Możecie zdecydować się na dedykowane rozwiązania np. na kabinę prysznicową, której drzwi otwierają się do wewnątrz, a nie na zewnątrz. Pamiętajcie też, aby drzwi do kabiny były transparentne i najlepiej płaskie. Łazienka będzie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości.
Przypominamy – łazienka gościnna powinna pełnić wyłącznie podstawową funkcję sanitarną.
Jakie płytki do małej łazienki wybrać?
Do naszej redakcji napisał: Bartłomiej Szymański
„Urządzamy właśnie łazienkę gościnną, z której mogłaby korzystać nasza rodzina i znajomi. Zastanawiamy się nad wyborem płytek. Ja widziałbym małą łazienkę w ciemnych kolorach, żona w jasnych, najlepiej beżowych. Możecie nam coś doradzić?”
Trudno o jednoznaczne wskazanie, na jakie płytki łazienkowe powinniście się zdecydować.
Łazienka o jasnym wykończeniu to odpowiednie rozwiązanie do tych wnętrz, w których jest bezpośredni dostęp do naturalnego światła dziennego. To oznacza, że jeśli w waszej łazience nie ma okna, sugerowalibyśmy raczej ciemne kolory płytek o powierzchni wykończonej na wysoki połysk. Kruczoczarne fronty mebli, płytek i odbijające światło lustra dają złudzenie większej przestrzeni.
Musicie mieć jednak mieć na uwadze, że za dobrej klasy ciemne płytki łazienkowe zapłacicie więcej niż za te klasyczne. Dlaczego? Polerowane, czarne powierzchnie muszą być idealnie proste i starannie wykończone.
Takie właściwości gwarantują wyłącznie tzw. płytki rektyfikowane, których narożniki mają dokładnie 90° i mogą być układane bez spoiwa pod postacią fugi.
Przyjmuje się, że wymiary płytek standardowych mogą różnić się w zakresie nawet do 1-2 milimetrów. Z kolei płytki rektyfikowane są wykonane z dokładnością co do 0,1-0,2 milimetra.
Umywalka i miska ustępowa do łazienki gościnnej
Do naszej redakcji napisał: Tomasz Bartczak
„W domu mam wolne pomieszczenie użytkowe, które zaadaptuję na małą łazienkę dla gości. Byłem w kilku sklepach z armaturą łazienkową i nie mogę znaleźć ani umywalki, ani miski ustępowej, które gabarytowo zmieściłyby się w jej wnętrzu. Nie wiem co robić.”
W sprzedaży znajdziesz dedykowane rozwiązania do łazienek gościnnych, które jednak nie są dostępne w każdym sklepie z armaturą.
Szukaj umywalek o trójkątnym kształcie, którą możesz zainstalować w samym rogu łazienki oszczędzając przy tym sporo miejsca. Pewną alternatywą może okazać się też umywalka nadblatowa z baterią zainstalowaną z prawej, a nie frontalnej strony – to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli twoja łazienka jest płytka, ale szeroka.
Nie powinieneś mieć przy tym problemów ze znalezieniem tzw. kompaktowej miski ustępowej, która jest o około 15% mniejsza od modeli klasycznych.
Artykuł został przygotowany przez firmę DreamDesign - projektowanie wnętrz specjalizującej się w aranżacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. |
Napisz komentarz
Komentarze