Kontroluj ciśnienie w oponach
Pierwszą z zasad jazdy w stylu eko jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Ta z pozory błaha rzecz ma wpływ nie tylko na ekonomię jazdy ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Właściwe ciśnienie powietrza w oponach pozwala na zminimalizowanie strat paliwa w wyniku oporów toczenia oraz gwarantuje odpowiednią przyczepność pojazdu do drogi, co też zmniejsza zużycie paliwa przy bardziej dynamicznych manewrach.
Waga całkowita pojazdu
Kolejnym elementem, który jest niezbędny do ekonomicznej jazdy zanim jeszcze samochód zostanie odpalony, to maksymalne zmniejszenie wagi pojazdu. Wszystkie zbędne elementy powinny zostać usunięte. W przypadku jazdy po mieście dopuszczalne jest nawet zrezygnowanie z koła zapasowego w zamian, za które możliwe jest przewożenie małej pompki pozwalającej na uzupełnienie powietrza w uszkodzonej oponie.
Ruszanie pojazdem zgodnie z zasadami ekojazdy nie wymaga tego, by wciskać w tym celu gaz. Większość nowych samochodów posiada odpowiednie systemy, które same napędzają auto w trakcie ruszania bez konieczności zwiększania obrotów. Dotyczy to każdego momentu ruszania. Zarówno tego z garażu, jaki tego na światłach. Warto również parkować tyłem, dzięki temu ruszając nierozgrzanym pojazdem nie ma potrzeby wykonywania wielu paliwochłonnych manewrów.
Zwracaj uwagę na obroty silnika
W trakcie pierwszych minut jazdy wskazana jest również by nie rozpędzać samochodu do najwyższych obrotów. Dopiero, kiedy temperatura silnika wzrośnie można bez obaw o spalanie dodać gazu. Co ważne, należy dynamicznie i szybko dojść do najwyższego dostępnego w danych warunkach biegu co pozwoli na płynną jazdę. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma potrzeby wciskania pedału gazu do samej podłogi. Już utrzymywanie jego pozycji w trzech czwartych wysokości pozwoli na uzyskanie spodziewanego efektu. Zmiany biegów powinny mieć miejsce, kiedy silnik pojazdu osiąga 2500-3000 obrotów na minutę.
Płynna jazda to podstawa
Jazda powinna odbywać się płynnie z zachowaniem stałej prędkości w okolicach 90km/h oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Należy zrezygnować z gwałtownych przyspieszeń oraz nagłych hamowań. Jednocześnie zasady ekojazdy wymagają od kierowcy tego, by zachowywał on zdwojoną koncentrację i przewidywał rozwój wypadków w trakcie jazdy. Zachowywanie odpowiednich odstępów od innych pojazdów oraz korzystanie z widocznych czasomierzy na skrzyżowaniach pozwoli na wprowadzenie do jazdy elementu płynności. Jednocześnie prowadzący samochód powinien przyswoić sobie umiejętność hamowania silnikiem. Jak pokazują wszystkie badania, dzięki hamowaniu przy wykorzystaniu silnika całkowicie odcina się dopływ paliwa do silnika. Sytuacja taka nie ma miejsca, kiedy pojazd porusza się na tak zwanym luzie. Ponadto jazda na zwolnionym biegu nie pozwala na spowolnienie pojazdu tak, jak ma to miejsce przy hamowaniu silnikiem. Trzeba też pamiętać o tym, że jazda na luzie nie pozwala na skuteczne reagowania na nagłe zdarzenia na drodze.
Wyłącz silnik na postojach
Kolejnym elementem jazdy ekonomicznej jest gaszenie silnika przy każdym postoju. Wszystkie nowe samochody są wyposażone w silniki, które nie potrzebują dodatkowej dawki paliwa przy uruchamianiu. Należy więc pozbyć się starych nawyków i wszędzie tam gdzie postój ma trwać dłużej niż 30 sek. wyłączać silnik. Pozwoli to na wydatne oszczędności spalanego paliwa. Wiele nowych samochodów jest już wyposażonych w system Stop&Start, dzięki któremu samochód sam gaśnie a następnie na zdecydowany sygnał od kierowcy ponownie się uruchamia.
Stosowanie tylko jednej lub dwóch zasad z całego katalogu nie pozwoli na osiągnięcie spektakularnych rezultatów, jednak przestrzeganie wszystkich stanie się podstawą do zadowolenie zarówno kierowcy, jak i całego środowiska naturalnego.
Poradnik przygotował portal www.oto-samochody.pl - sprawdź na czym polega ekonomiczna jazda samochodem.
Napisz komentarz
Komentarze