Przywykliśmy do tego, że jest to podniosłe i poważne święto. Organizowane są wtedy koncerty, spotkania, manifestacje, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny.
W Gimnazjum nr 7 postanowiono uczcić to święto w nietypowy sposób. Uczniowie uznali, że należy cieszyć się niepodległą, wolną Ojczyzną, którą wywalczyli polscy żołnierze. Swoją radość postanowili wyśpiewać słowami piosenek patriotycznych.
Zamiast typowej akademii zorganizowano Festiwal Pieśni Patriotycznej. Uczniowie podjęli się nie lada wyzwania. Przygotowali własne interpretacje i inscenizacje słynnych pieśni legionowych. Tytuły pieśni były losowane, a następnie pod kierunkiem nauczycielki muzyki, Pani Agnieszki Bieniek i wychowawców przygotowywano się do występów.
Dnia 7 listopada 2014 Dyrektor Gimnazjum nr 7 uroczyście otworzył I Szkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej. Śpiewano następujące pieśni: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Piechota”, „O , mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani , ułani”, „Białe róże”.
Uczniowie byli bardzo przejęci swoim zadaniem. Postanowili nie tylko nauczyć się śpiewać wylosowana pieśń, ale także stworzyć odpowiednią scenografię, opracować elementy ruchu scenicznego i przygotować właściwe rekwizyty. Powstały więc ciekawe dekoracje np. czapki ułanów, gałązki rozmarynu, pęki białych róż. Byli i „ranni” na wojence żołnierze i dziewczyny czekające na swoich „chłopców malowanych”. Wzruszeń i emocji nie brakowało.
W skład komisji oceniającej, czasami bardzo nowatorskie interpretacje, weszli zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Podsumowując prace komisji, jej przewodniczący, dyrektor Marek Parada, podziękował uczestnikom i pogratulował im wspaniałych występów. Padał także wyniki zmagań. Zwycięskie zespoły otrzymały słodkie upominki oraz oceny celujące z muzyki.
„Uważamy, że taka forma propagowania postaw patriotycznych i historii własnej Ojczyzny jest bliższa współczesnej młodzieży . Uczniowie na długo zapamiętają emocje konkursowe i słowa śpiewanych pieśni . Przemawia to do nich dużo lepiej niż suche fakty z podręcznika historii”- twierdzi dyrektor szkoły.
Dodaje także: „Duże znaczenie w tym przedsięwzięciu miała pomoc rodziców, którzy wraz z uczniami wychowawcami przygotowywali elementy strojów i rekwizyty. Niektórzy z rodziców byli obecni na uroczystości i podziwiali występy swoich dzieci. Jest to chyba jedna z lepszych form integrowania wysiłków różnych grup związanych z działalnością szkoły”.
Uroczysty charakter tego przedsięwzięcia podkreśliło wykonanie jednej z najbardziej podniosłych pieśni hymnicznych w naszej historii, „Roty” w nowatorskim wykonaniu chóru szkolnego oraz rockowego zespołu MP 7 złożonego z uczniów Gimnazjum nr 7. Zespół ten zaśpiewał także, wspaniale odebrany przez publiczność, utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę".
Napisz komentarz
Komentarze