Rynek szkoleniowy w Polsce
W okresie prosperity, który przypadał na czas od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 2009 roku, kiedy na świecie rozpoczął się kryzys gospodarczy, firmy inwestowały masowo w rozwój. Między innymi, organizowały szkolenia dla pracowników. Wówczas wartość rynku szkoleniowego w naszym kraju szacowana była na 2,5 mld zł, a kolejne szkoły organizujący wielotematyczne szkolenia i kursy pojawiały się w każdym mieście.
Rok 2009 i kolejne, okazały się być ciosem dla całej branży szkoleniowej, ponieważ firmy w poszukiwaniu oszczędności likwidowały lub znacznie ograniczały budżet przeznaczony na szkolenia. W roku 2010 instytucje szkoleniowe wsparł Europejski Fundusz Społeczny, ponieważ Unia Europejska za jego pośrednictwem przekazała Polsce na lata 2007-2013 kwotę 10 mld euro na szkolenia. Kursy dotowane z EFS cieszą się popularnością zarówno wśród firm korzystających z nich, jak i instytucji szkoleniowych.
Formuła szkolenia
Szkolenia uzyskujące dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego zwykle miały charakter szkoleń otwartych, ogólnodostępnych dla zainteresowanych. Zakres tematyczny takich szkoleń jest bardzo szeroki i dostosowany do zapotrzebowania klientów. Tego typu szkolenia mogą mieć formę „prezentacji, ćwiczeń, pytań, symulacji, mini-wykładów, dyskusji oraz inne umiejętne rozwiązania zapewniające najwyższy poziom merytoryczny i organizacyjny kursów i warsztatów.” (źródło: http://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia)
Rynek szkoleń otwartych jest zsynchronizowany z rynkiem pracy, dlatego renomowane firmy szkoleniowe w sposób elastyczny reagują na zmieniającą się na tym rynku sytuację. Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się szkolenia z zakresu zarządzania zmianą, zarządzania w kryzysie, czy coachingu dla menadżerów. Szkolenia zamknięte mają charakter specjalistyczny i dostosowane są pod kątem danej branży.
Mogą mieć skomplikowaną tematykę i najczęściej nie ma możliwości ich finansowania ze środków Unii Europejskiej. W toku szkoleń zamkniętych ich uczestnicy nie są wybrani przypadkowo. Mają nabyć określoną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Informacje przekazywane w ramach szkoleń zamkniętych, dla wyselekcjonowanej grupy kursantów, są wysoce specjalistyczne i specyficzne.
Napisz komentarz
Komentarze