Nie zawsze jesteśmy również świadomi faktu iż instalacje oświetlenia trzeba przemyśleć już na wstępie prac remontowych gdyż odpowiednie rozprowadzenie instalacji elektrycznej jest niezbędne do prawidłowego oświetlenia budynku. Dobre oświetlenie pomieszania wpływa zarówno na jakość naszej pracy jak również na nasze ogólne samopoczucie. W jaki sposób dobrać wystarczające dla nas oświetlenie LED? Jednym z podstawowych parametrów ważnych w dziedzinie żarówek LED jest strumień świetlny wyrażany w lumenach. Stąd też pojawiają się pytania: Ile lumenów jest potrzebnych na metr kwadratowy pomieszczenia? Niektórzy sprzedawcy odważni i zbyt pewni swojej wiedzy udzielają odpowiedzi: Minimalny dedykowany strumień świetlny na metr kwadratowy powierzchni użytkowej to 200 lumenów.
Jednakże czy aby na pewno da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie? Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć w dziedzinie oświetlenia LED:
Strumień świetlny – całkowita moc we wrażeniach świetlnych światła emitowanego z danego źródła. Strumień świetlny wyrażany jest w lumenach.
Światłość – Jest to iloraz strumienia świetlnego emitowanego przez źródło w danym kierunku w stożku o nieskończenie małym punkcie rozwarcia obejmującym ten kierunek do kąta bryłowego w tego stożka. Jednostką światłości jest kandela.
Natężenie światła – jest to ilość światła (strumienia świetlnego) podającego na powierzchnię , liczona w konkretnym punkcie. Jest to bardzo ważny parametr określający warunki świetlne. Parametr ten określany jest z pomocą odpowiednich przyrządów (luksomierzy). Jednostką natężenia oświetlenia jest luks. Luksy w przeciwieństwie do lumenów nie charakteryzują samego źródła światła, jednakże jasność oświetlonej powierzchni.
Skuteczność świetlna (skuteczność źródła światła) – nazywana także wydajnością świetlną, jest to iloraz emitowanego poprzez źródło światła strumienia świetlnego do zużytej mocy. Skuteczność świetlną wyrażamy jednostką .
Definicje powyższych parametrów oświetleniowych wskazują na fakt iż odpowiednie oświetlenie pomieszczenia to tak naprawdę pochodna wielu ważnych czynników, które są nierealne do zbadania w domowych warunkach. A określenie wymaganej liczby lumenów na metr kwadratowy jest nierealne. Owszem możemy określić na podstawnie aktualnie obowiązujących norm oświetleniowych wymaganą liczbę luksów na metr kwadratowy. Jednakże pamiętajmy iż lumen czyli strumień świetlny niezależnie od wysokości pomieszczenia, od kąta padania światła jest niezmienny.
Aby dobrać odpowiednie żarówki LED do naszych pomieszczeń musimy zwracać uwagę na bardzo wiele aspektów:
- Jakie oświetlenie chcemy uzyskać?
- Jakie barwy światła będą dla nas odpowiednie oraz jakie mamy kolory w pomieszczeniu?
- Jak wysokie jest pomieszczenie?
- Pod jakim kątem pada oświetlenie?
Jeśli dobieramy oświetlenie do nowych pomieszczeń, do tej pory nie oświetlonych warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firm specjalizujących się w projektowaniu oświetlenia, umożliwiających wyliczenie odpowiedniego natężenia światła które będzie dla nas niezbędne.
Autor Artykuł został przygotowany przez firmę ELED specjalizującej się w sprzedaży elementów oświetlenia LED, takich jak żarówki led, zasilacze, sterowniki, profile led. Sklep ELED.pl to oświetlenie LED na Twoją kieszeń! |
Napisz komentarz
Komentarze