Na czym się oszczędza się produkując żarówki LED?
Głównie na diodach które to są najbardziej istotne w budowie takiej żarówki LED. W tańszych żarówkach zazwyczaj montuję się diody z tak zwanego odrzutu z innych linii produkcyjnych. Takie diody skupują mniejsze fabryki, a następnie trafiają na kolejną linię produkcyjną. Oszczędza się także na elementach elektronicznych które to montowane są w każdej żarówce LED. W tanich żarówkach led zapewne nie spotkamy tak zwanych przetwornic CCD. Tego typu przetwornice są odporne na wahania napięcia w sieci. Zdarza się również że przy użytkowaniu tanich żarówek ledowych w radioodbiorniku zamiast muzyki słyszymy trzaski i szumy. Jest to spowodowane brakiem filtracji zakłóceń elektromagnetycznych w żarówce LED.
Kolejną nieuczciwą i błędną praktyką stało się także maksymalne przeciążanie diod. Diody zasilane są daną nieprzekraczalną wartością prądową, im jest ona wyższa tym dioda emituje większy stłumień świetlny. Podawanie wysokich wartości prądowych do granic możliwości skutkuje tym, że dioda LED owszem emituje większy strumień świetlny lecz bardzo mocno się nagrzewa i szybko wypala (proces degeneracji strumienia świetlnego jest kilkukrotnie szybszy).
Jednym również z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie żarówek LED jest ich moc wyrażana w (W). I w tym miejscu popełniamy bardzo ogromny błąd, gdyż moc wyrażona w watach nie jest wartością która określa jak mocno żarówka będzie emitować światło. Wartością która informuje o strumieniu świetlnym jest wartość wyrażona w lumenach (lm). To właśnie ona decyduje o jasności źródła światła LED.
Nagminnie możemy spotkać się z opisami że żarówka LED, której pobór mocy wynosi 10W, jej strumień świetlny sięga 800 lumenów, jest porównywa do zamiennika 100W żarówki żarnikowej. Jest to zupełna bzdura, gdyż strumień świetlny o wartości 800 lm może być zamiennikiem co najwyżej 60 W tradycyjnej żarówki żarnikowej. Pamiętajmy przy zakupie odpowiednich żarówek ledowych, kierujmy się głównie strumieniem świetlnym oraz jakością komponentów a nie ceną, wówczas będziemy pewni, że zakupiona żarówka będzie pracowała przez długie lata, a nie kilka dni lub kilka miesięcy.
Wygląd żarówki LED to nie wszystko – ważny jest także materiał wykonania obudowy?
Aby obniżyć cenę żarówki, producenci stosują zdecydowanie tańsze materiały do produkcji obudowy. Zamiast stosować dla przykładu podstawy aluminiowe czy też ceramiczne, by obniżyć cenę stosowane są podstawy wykonane z tworzywa sztucznego bez dodatkowych domieszek aluminium. Jest to ważny element konstrukcyjny, ponieważ aby dioda miała odpowiednią żywotność, musi mieć zagwarantowane odpowiednie odprowadzanie ciepła.
Należy mieć także w podświadomości myśl, że producent musiał na czymś zaoszczędzić skoro bardzo podobny produkt o podobnych parametrach u innego sprzedawcy jest znacznie droższy. Jeśli popatrzymy na zakup żarówek LED jak na inwestycję z 100% stopą zwrotu, będzie nam o wiele łatwiej zakupić droższy produkt o zdecydowanie lepszej jakości. W takim przypadku zwrot z inwestycji będzie niezmiernie dużo szybszy.
Tak więc podsumowując, dobre oświetlenie LED w tym też żarówki LED, nie mogą być zbyt tanie ponieważ odbije się to rażąco na jakości wykonania produktu.
Pamiętajmy: „Kupując tanio, płacimy drogo…”.
O autorze Artykuł został przygotowany przez firmę ELED specjalizującej się w sprzedaży elementów oświetlenia LED, takich jak żarówki ledowe, zasilacze, sterowniki, profile led. Sklep ELED.pl to oświetlenie LED na Twoją kieszeń! |
Napisz komentarz
Komentarze