- I etap Olimpiady poszedł nam bardzo dobrze i stwierdziłyśmy, że skoro dobrze nam poszło i mamy już sporą wiedzę, są fajne indeksy do wygrania, zależy nam na prestiżowych nagrodach, to warto to pociągnąć, przyłożyć się i zobaczyć jak to wyjdzie , no i wyszło.” – mówi Aleksandra Tulin.
Teraz uczennice do końca marca planują odpocząć od ubezpieczeń społecznych, po czym zabiorą się do przygotowań do finału.
W II etapie Olimpiady konkurowało dziś ze sobą 21 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Test zawierał 25 pytań wielokrotnego wyboru. Najwięcej trudności uczniom sprawiały zadania z zakresu świadczeń takich jak zasiłki, renty, warunki ich przyznawania. Niewątpliwie wiele zespołów miało problem z odpowiedzią na pytanie dotyczące obliczenia stażu ubezpieczeniowego kobiety starającej się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, która udowodniła
3 lata zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i ma za sobą 5 lat studiów. Uczniowie mieli do wyboru następujące odpowiedzi: A- 5 lat okresów nieskładkowych; B- tylko 3 lata okresów składkowych; C- 3 lata okresów składkowych i 1 rok okresów nieskładkowych oraz D – 3 lata okresów składkowych i 3 lata okresów nieskładkowych. A która odpowiedź jest według Państwa prawdziwa? Podpowiadamy, że zgodnie z przepisami ZUS może przyjąć do stażu ubezpieczeniowego okresy nieskładkowe, które stanowią 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Prawidłowa odpowiedź zatem to odpowiedź C.
II miejsce w dzisiejszych zmaganiach przypadło uczniom z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, a III Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie.
Za reprezentację naszego województwa trzymamy kciuki a wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Olimpiadzie gratulujemy wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych, bo już niebawem na pewno się przyda w dorosłym życiu.
Napisz komentarz
Komentarze