W październiku zakończył się jego pierwszy jego etap, na który składał się letni cykl warsztatów. Miał on charakter artystyczno-ekologiczny. W ramach zajęć przeprowadzonych w lipcu, sierpniu i wrześniu uczestnicy brali udział w licznych warsztatach, konkursach, projekcjach filmowych, prelekcjach oraz wycieczkach. W projekcie wzięło udział ponad 2000 dzieci z województwa. Była to dla nich niepowtarzalna szansa na to, aby w atrakcyjny i ciekawy sposób spędzić okres wakacji. Zajęcia były bezpłatne, w związku z tym dzieci mogły w nich uczestniczyć niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Działania Łódzkiego Domu Kultury miały na celu zapewnienie szeroko rozumianego wypoczynku, wyrównywanie szans rozwoju kulturalnego oraz różnic w dostępie do kultury wszystkich dzieci. Wagony Kolorowej Lokomotywy przejechały niemal przez całe województwo łódzkie, przewożąc dzieci z 12 miast regionu.
Przez trzy miesiące, niemal codziennie, sprzed siedziby Łódzkiego Domu Kultury, przy ul. Traugutta trzy samochody z instruktorami i materiałami do warsztatów wyjeżdżały w region. Dzięki wielu wycieczkom uczestnicy mogli poznać piękno swojego regionu i odwiedzić miejsca, w których wielu z nich nigdy jeszcze nie było – cieszy się Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Wysiłek wart był poświęcenia, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze maluchów podróżujących Kolorową Lokomotywą.
Zorganizowane zajęcia i atrakcje nie mogłyby się odbyć bez wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Stawialiśmy na kształtowanie postaw ekologicznych poprzez wypowiedź artystyczną. Tworzenie obrazów, kolaży, robienie zdjęć miało uwrażliwiać młodych ludzi na piękno przyrody i tym samym na problemy związane z ochroną środowiska – mówi Wiesław Łukomski, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi. Był to z całą pewnością jeden z priorytetowych programów edukacyjnych obejmujących swoim zasięgiem całe województwo – dodaje.
Projekt ze względu na swoją wysoką wartość edukacyjną i prospołeczną został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Witolda Stępnia, co świadczy o wysokim poziomie całego przedsięwzięcia. Do współpracy z Łódzkim Domem Kultury przystąpiły następujące instytucje: Łowicki Ośrodek Kultury, Wieluński Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Młodzieżowy Dom Kultury w Sieradzu, Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach, Ośrodek Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Urząd Miasta oraz Dom Kultury w Zelowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Mniszkowie, Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach i Miejski Dom Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Współpraca ta układała się naprawdę wspaniale – wspomina Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. Jestem za to wdzięczny naszym partnerom. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się aż tak szerokiego oddźwięku. Świadczy to o tym, że takie projekty są potrzebne i mam nadzieję, że uda nam się dać napęd Lokomotywie także w przyszłych latach.
Dzieci mogły w ramach zajęć rozwijać swoje zainteresowania, talenty oraz wykazać się twórczym myśleniem i pomysłowością. Ich praca była prowadzona pod czujnym okiem specjalistów z dziedziny sztuki i ekologii. To był strzał w dziesiątkę – chwali pomysł Łódzkiego Domu Kultury Agnieszka Mikulska, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury. Do tej pory odebraliśmy wiele telefonów zarówno od rodziców, jak i dyrektorów szkół z gratulacjami i pytaniami, czy projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku. Najciekawsze jest to, że teraz musieliśmy utworzyć dwie nowe sekcje plastyczne, bo tak wzrosło zainteresowanie tego typu zajęciami – dodaje pani dyrektor.
Potwierdza to Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury – Podobne sygnały otrzymujemy ze wszystkich ośrodków, z którymi współpracowaliśmy. Już teraz Łódzki Dom Kultury wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego szykują się do realizacji kolejnej edycji projektu – tym razem na jeszcze szerszą skalę. Jak deklarują organizatorzy, „Kolorowa Lokomotywa 2013” to dopiero początek czegoś wielkiego i wartościowego, co pozwoli młodym mieszkańcom województwa w sposób twórczy i kreatywny spędzać wolny czas i rozwijać wiedzę o regionie, w którym żyją.
Napisz komentarz
Komentarze