Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 17:02
Reklama
Reklama

Gajewski: racjonalizować wydatki miasta - prospołecznie i racjonalnie

Kilka lat temu radni Rady Miejskiej uznali, że podatki od nieruchomości podnosić będą co roku w oparciu o wskaźnik inflacji, czyli procent o jaki wzrosły ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w roku poprzedzającym podjęcie uchwały. Wydawać, by się mogło, że ten sposób myślenia jest dosyć pragmatyczny. Jednak wyłącza on całkowicie jakąkolwiek aktywność i możliwość dynamicznego wpływania na procesy gospodarcze. Po co więc nam radni, którzy dobrowolnie zrzekają się myślenia? Problem dotyczy przede wszystkim daniny, jaką zmuszeni są płacić właściciele i użytkownicy lokali i budynków wykorzystywanych na działalność gospodarczą.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Samorząd miejski ma możliwość korzystania z różnego rodzaju instrumentów mających wpływ na lokalną gospodarkę. Należą do nich polityka związana z zagospodarowaniem przestrzennym, edukacją, wsparciem dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz lokalnymi podatkami i daninami.

Reklama

 

- Wydaje się, że samorządowcy nie dostrzegają problemów lokalnych firm – mówi jeden z tomaszowskich przedsiębiorców. – Wydaje się, że radni nie wychodzą nigdy na spacer po mieście. Gdyby raz na tydzień zrobili sobie wycieczkę ulicami Tomaszowa Mazowieckiego, zobaczyliby że miasto pod względem gospodarczym umiera. Jak można podnosić podatek od nieruchomości, kiedy dziesiątki lokali użytkowych stoją puste i nie ma chętnych do najmu i prowadzenia w nich działalności gospodarczej.

 

Rzeczywiście lokali użytkowych których puste witryny zapraszają potencjalnych najemców w Tomaszowie nie brakuje. Organu podatkowego, jakim jest jednak prezydent miasta nie interesuje brak przychodu właściciela nieruchomości.  Podatek zapłacić trzeba. Pokrywać też należy inne koszty związane z jego utrzymaniem.

 

Władze miasta podkreślają, że stawki tomaszowskich podatków nie należą do najwyższych w regionie. Zapominają jednak, że najwyższy jest natomiast poziom bezrobocia i to przy stale malejącej liczbie mieszkańców i wzrastającej liczbie emerytów.

 

- W ostatnich dwóch latach zlikwidowało się lub zawiesiło swoją działalność kilkanaście firm, które obsługiwaliśmy – mówi właściciel jednego z biur rachunkowych. – Oddziałuje to nie tylko w sposób bezpośredni na wpływy w naszej działalności ale także na poziom cen w branży, bo w podobnej sytuacji są też inne firmy prowadzącej działalność taką jak nasza. By ściągać klientów musimy obniżać w sposób znaczący cenę za usługę. W efekcie zwolniliśmy dwójkę pracowników. W zamian jedną osobę zatrudniliśmy w niepełnym wymiarze godzin.

 

Rada Miejska miała w ubiegłym tygodniu przyjąć podwyżki podatków od nieruchomości na rok 2014. Tym razem miały być one nieznaczne i wnosić niespełna 1 procent. Dla budżetu miasta miało to skutkować wyższymi o 200 tysięcy złotych wpływami.

 

Podwyżki jednak nie będzie. Tym razem za sprawą klubu radnych Platformy Obywatelskiej, która zgłosiła wniosek o nie podwyższanie stawek w kolejnym roku.

 

 

- Faktycznie trzy lata temu, w łonie rady powstał consensus, że podatki powinniśmy podnosić co roku o poziom inflancji - mówił Arkadiusz Gajewski. - Z tym, że w międzyczasie dokonaliśmy znaczącej skokowej podwyżki oraz szeregu podwyżek kroczących. Może warto się wreszcie zatrzymać i do tego zachęcam wszystkich radnych. Skoro podwyżka ma charakter tak niewielki, to nic nie stoi na przeszkodzie byśmy teraz odpuścili i pokazali mieszkańcom, że potrafimy nie przyjąć propozycji podwyżek Pana Prezydenta, a w to miejsce choćby racjonalizować wydatki miasta, zachowując się w ten sposób prospołecznie i ciągle bardzo racjonalnie.

 

Przy okazji warto przypomnieć, że podatki od nieruchomości w okresie czteroletniej kadencji Mirosława Kuklińskiego, nie zostały podniesione ani razu. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

big biznes 12.11.2013 09:29
Wynajmę lub sprzedam loka 45m2l . Jest ktoś chętny? Jest woda, kanalizacja, energia elektryczna, siła. Budynek murowany. Jest tylko jeden problem. Znajduje się na osiedlu mieszkaniowym , a nie przy Pl. Kościuszki.

Reklama
elo 10.11.2013 13:34
A może opodatkować wyższym podatkiem markety( każdy wie jakie). Cen produktów nie podniosą bo przecież cała Polska płaci tyle samo. Interesu też nie zawiną, bo przecież Tomaszów to idealny rynek. Wszyscy drobni sklepikarze już powoli się wykańczają, a przed nami upadłość (lub kurczenie się) żyły złota dla UM czyli targowiska. Tylko czy tak można:)

revolutionETM 10.11.2013 10:49
.....duża liczba lokali do wynajęcia oraz postępujący brak inicjatyw gospodarczych podejmowanych przez mieszkańców naszego miasta jest spowodowany przez wiele czynników. Po pierwsze kosmiczne ceny - znam trochę ceny wynajmu lokali w najlepszych galeriach handlowych w Polsce i gdy kiedyś chciałem wynająć lokal w TM to koszty tego najmu były nie do przyjęcia. Dziwi mnie fakt iż właściciele wolą aby lokal stał pusty a nie przynosił dochodu. Wynika z tego iż ich sytuacji finansowa jest dobra i można ich śmiało obciążać podatkami. Tutaj pojawia się pytanie czy miasto nie dysponuje środkami którymi mogłoby zachęcić właścicieli do lepszego gospodarowania swoim majątkiem. Przykładem może być Piotrków gdzie organizuje się konkursy na najładniej wyremontowaną kamienicę a nagrodami są konkretne sumy pieniędzy czy zwolnienia z podatku od nieruchomości. W Tomaszowie taka akcja jest potrzebna ponieważ takie puste lokale i zaniedbane kamienice zniechęcają mieszkańców do miasta i odstraszają odwiedzających. Kolejnym czynnikiem jest ogólny upadek miasta - brak pracy i marginalizacja mieszkańców. Do tej pory mam przed oczami prezydenta Wendrowskiego który z wielkim oburzeniem głosił na ostatniej sesji rady miasta że nie godzi się z twierdzeniem iż miasto upada a wręcz twierdził iż nasze miasto jest krok przed innymi. I mamy tutaj najlepszy przykład oderwania od rzeczywistości - radnych i urzędników łaskawie nam panujących. Im się żyje dostatnio i lekko taki prezydent Wendrowski - od kilkunastu lat "buja" się po różnych stołkach w powiecie i mieście - Katecheta/Socjolog przez kilka lat był Dyrektorem Wydziału Zdrowia Publicznego w Starostwie Powiatowym. Na tych wszystkich stołeczkach nie zarabiał pewnie najniższej krajowej i nie pracował na umowę śmieciową jak większość mieszkańców naszego miasta. Do tego parcie do władzy w jego rodzinie jest dużo większe bo trzeba pamiętać iż jego żona jest radną powiatową. Pytam jak tacy ludzie z tej pseudo elity mają czuć problemy miasta i jego mieszkańców skoro sami mają pełne brzuchy i kieszenie.

... 09.11.2013 22:06
Lokale do wynajęcia w ToMie budowane są bezmyślnie. Te pustostany to prawie wszystkie są w "domach towarowych". Ile ich w naszym mieście potrzeba? Ludzie, którzy je budują nie robią badań rynku (ToMa jaka jest każdy widzi!) i żadnego rachunku ekonomicznego (efektywność inwestycji!). Budują za własne - niech płacą podatek od nieruchomości i nie ma co się ich żałować. Te ich pieniądze mogły być lepiej wykorzystane? Jak? Tak aby im dawały dochód a ludziom miejsca pracy. I w tym przypadku proszę nie mieszać do tego radnych i prezydenta.

zdzih 09.11.2013 19:25
Ten podatek od nieruchomości to mały pikuś. Lokale stoją puste bo prywatni właściciele ciągle dużo chcą za ich wynajęcie.

matematyk 09.11.2013 15:53
Zabawni są ci radni. Jak gospodarka cała dołowała to podatki podnosili po kilka procent rocznie. Teraz je utrzymują mimo że nie przekraczają jednego procenta. Ściema i tyle. POliczmy sobie, obiekt o powierzchni 100 metrów kw. Wiecie ile wyniesie oszczędność przedsiębiorcy? 16 złotych rocznie. Nie żartuję, każdy może sobie sam policzyć. Przy 1000 metrach jest to 160 rocznie. To się nazywa bajerowanie wyborców. Cóż na rok przed wyborami nic nie dziwi. Czekam na kolejne podobne "mądrości"

Tom 09.11.2013 14:53
Urzędy korzystają w bardzo niewielki sposób z instrumentów wspierających lokalne firmy, a firmy podatki i opłaty płacić muszą. Wręcz można zaryzykować tezę, że urzędy nie obchodzi los i działalność lokalnych firm no może poza tymi wielkimi, które są spoza Tomaszowa, na których można coś ugrać politycznie dla siebie. Jedna z tych firm ma nawet nazwę miejscowości nie związaną z Tomaszowem. Duża firma poradzi sobie sama nawet bez wsparcia. Natomiast większość małych firm zatrudniających kilka, kilkanaście osób coraz trudniej funkcjonujących w realiach Tomaszowa Mazowieckiego szczególnie te, które nie są powiązane z władzami i urzędami w różny sposób. Sporo firm także przenosi działalność do ościennych miast jak Piotrków, Rawa, Radom, Kielce, Łódź nie widząc wsparcia tylko wręcz niechęć, a nawet wrogość naszych władz, a urzędom i ich władzom przecież spada manna z nieba na wynagrodzenia z naszych podatków bo raczej nie wypracowują żadnej wartości dodanej.

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama