- zaświadczenie potwierdzające, że jako płatnik zgłosiłeś danego ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego – o takie zaświadczenie dotychczas mógł wystąpić jedynie sam ubezpieczony. Teraz z takim wnioskiem może wystąpić także płatnik. Kiedy takie zaświadczenie może być potrzebne? Na przykład przy staraniach o kartę pobytu dla cudzoziemca.
- zaświadczenie potwierdzające, że figurujesz w bazie ZUS jako płatnik składek – Takie zaświadczenie może być w pewnych przypadkach alternatywą dla zaświadczeń o niezaleganiu
w opłatach składek, ale tylko wtedy gdy nie jest wymagane podanie salda na koncie w ZUS. Dotychczas płatnicy czasami występowali z wnioskiem o niezaleganie w opłatach składek, tylko po to by potwierdzić status płatnika. Obecnie mają do tego specjalne zaświadczenie, przy którym ewentualne zadłużenie w ZUS nie jest wykazywane, bo potwierdza się wyłącznie fakt zarejestrowania płatnika składek.
- zaświadczenie potwierdzające liczbę osób zgłoszonych przez płatnika do ubezpieczeń w danym czasie – takie zaświadczenie może być przydatne płatnikom np. przy rozliczeniach prowadzonych
z innymi instytucjami, np. Powiatowy Urząd Pracy, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zaświadczenia można uzyskać przy stanowiskach u doradców płatników, urzędujących w salach obsługi klientów przeznaczonych dla ubezpieczonych i płatników.
Napisz komentarz
Komentarze