Oryginalne części zawsze najlepsze
Eksperci firmy centromasz.pl, zajmującej się dystrybucją części do sprzętu budowlanego twierdzą, że części oryginalne zawsze mają przewagę nad zamiennikami. Są lepiej dopasowane, rzadziej trafiają się egzemplarze z wadami fabrycznymi, z reguły są to także części wykonywane z najlepszej jakości materiałów. Cena nie zawsze jest w ich przypadku wadą – niektórzy producenci mają politykę cenową, dzięki której części zamienne do maszyn budowlanych nie są wyraźnie droższe niż nieoryginalne zamienniki. Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że niektórzy producenci sami wprowadzają na rynek zamienniki.
Zamienniki wysokiej klasy
Wspomniane wyżej zamienniki pochodzące od producenta oryginalnego sprzętu mogą występować pod inną nazwą handlową. Są to najczęściej minimalnie zmodyfikowane elementy, przeznaczone do trudniejszych albo lżejszych warunków użytkowania. Poza tym wiele marek zajmujących się produkcja zamienników oferuje wyroby naprawdę wysokiej jakości – tańsze od oryginałów i równie bezpieczne. Takie części można bez obaw stosować nawet w nowych maszynach. Jeśli jednak chodzi o ceny, to zwykle zamiennik tej samej jakości, co część oryginalna, nie będzie od niej wyraźnie tańszy. Oczywiście – warto szukać nawet drobniejszych oszczędności, jeśli nie trzeba będzie poświęcać w ich imię komfortu i bezpieczeństwa pracy. Zakup takich części ma też spore uzasadnienie, jeśli jest to stała polityka – montowanie zawsze części zamiennych tej samej marki jest lepszym rozwiązaniem niż montaż za każdym razem innego elementu. Dlaczego? Dlatego, że dzięki temu każdy kolejny element jest maksymalnie kompatybilny z pozostałymi.
Zamienniki gorszej klasy
Sugeruje się czasem, aby w maszynach wykorzystywanych rzadziej lub po prostu w łatwiejszych warunkach, montować słabsze zamienniki. Faktycznie – zakup takich części jest tańszy, ale ich niewielka wytrzymałość sprawia, że tak „naprawiane” maszyny budowlane muszą być częściej serwisowane, a niektóre prace po prostu nie będą mogły zostać wykonane. Ogólnie rzecz biorąc, w stosowaniu zamienników czy to części, czy materiałów eksploatacyjnych, nie ma niczego złego, pod jednym tylko warunkiem: zamiennik musi być jakościowo zgodny z oryginałem lub różnić się od niego naprawdę minimalnie. Nie ma sytuacji, która uzasadniałaby montaż słabych części w maszynach, od których zależy tempo prac i bezpieczeństwo pracowników.
Napisz komentarz
Komentarze