Szczególnym walorem wystawy jest imponująca ilość prawie 450 archiwalnych fotografii (w tym - lotniczych), mających niejednokrotnie unikatowy charakter. Ukazują one różne, często nowatorskie, konstrukcje pilickich mostów oraz ich dramatyczną historię. Dotyczy to m.in. wojennych losów mostów drogowych w Spale i Nowym Mieście oraz mostów kolejowych w Tomaszowie Maz. i Warce. Ten okres ilustruje także unikatowa kolekcja zdjęć z ćwiczeń niemieckich saperów na Pilicy w latach II w. św. Wiele zdjęć obrazuje nie tylko komunikacyjną, ale także integracyjną rolę pilickich mostów dla okolicznej ludności oraz ich emocjonalną więź z tymi przeprawami.
Osobny dział wystawy zawiera archiwalne dokumenty oraz publikacje książkowe i prasowe, poświęcone pilickim mostom, promom i łodziom ludowym. Najstarsza metrykę ma sporządzona w 1775 roku przez Jana Ferdynanda Naxa mapa Pilicy z zaznaczonymi miejscami przepraw mostowych i promowych. Są także oryginalne projekty budowy i remontów pilickich mostów, jak też rysunki konstrukcyjne promów i łodzi.
Duży walor poznawczy ma prezentowana na wystawie niecodzienna kolekcja czterech modeli mostów pilickich. Mają one niezwykle atrakcyjną formę dioram, ukazujących nie tylko konstrukcję mostów, ale także ich otoczenie. Dwie z dioram są dziełem nieżyjącego już Jerzego Sosnowskiego - wielkiego przyjaciela Skansenu Rzeki Pilicy, wytrawnego historyka-regionalisty i znakomitego modelarza. Wystawa, na którą złożyły się zbiory własne Skansenu Rzeki Pilicy, będzie czynna do końca 2013 roku.
Napisz komentarz
Komentarze