Przy najmie mieszkania umowa ma fundamentalne znaczenie. Jeśli ktoś nie chce jej z nami podpisać, powinniśmy raczej zrezygnować i poszukać innej oferty. To samo dotyczy przypadku, gdy nie wynajmujemy całego mieszkania a jedynie jeden pokój, który wchodzi w jego skład. Podpisana przez nas umowa powinna szczegółowo opisywać wszystkie warunki najmu. Co się powinno w niej znaleźć?
Przede wszystkim umowa dla swojej ważności musi zawierać określenie jej stron. Wpisujemy więc dokładne dane zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Ma to tym większe znaczenie, że umowy najczęściej nie podpisują sami studenci ale robią to najczęściej ich rodzice, jako osoby gwarantujące ich prawidłowe wykonanie.
Kolejne elementy to czas trwania najmu oraz jego cena.
W umowie muszą się znaleźć też wszystkie inne opłaty, ich wysokość oraz precyzyjne określenie za które z nich musi zapłacić najemca a które są integralną częścią opłaty dla wynajmującego. Wiele umów określa łączną kwotę do zapłaty właścicielowi mieszkania. Najczęściej jednak chce on aby koszty mediów pokrywać zgodnie ze wskazaniami liczników. Należy to uwzględnić w umowie, by na koniec nie okazało się, że opłaty które wnosiliśmy nie obejmowały gazu, energii elektrycznej, Internetu i centralnego ogrzewania.
Nie można zapomnieć o wpisaniu do umowy też innych opłat, takich jak np. kaucja, która podlega zwrotowi. Jej wysokość to najczęściej kwota miesięcznego czynszu. Powinniśmy więc uzgodnić warunki oraz termin zwrotu. Właściciel mieszkania nie może zatrzymać kaucji, ani przeznaczyć jej na potencjalne usuwanie usterek. Zabezpiecza ona jedynie niezapłacone czynsze i opłaty.
Kolejne punkty powinny określać kto i na czyj koszt będzie usuwał usterki w mieszkaniu oraz czy najemca może dokonywać niewielkich zmian, takich jak pomalowanie ścian, powieszenie szafek. Jeśli mieszkanie nie jest wyposażone w telewizję i Internet, musimy wiedzieć, czy możemy podłączyć je na własne nazwisko.
Bardzo ważne jest ustalenie czy i w jakim zakresie najemca zobowiązany jest odświeżyć mieszkanie po skończonym najmie.
Warto też pamiętać, że umowy zawartej na czas określony, właściciel ani najemca nie mogą wcześniej rozwiązać, jeśli umowa tego nie przewiduje. Nie warto również zaigrać umów, które zobowiązują nas do zawierania umowy obejmującej okres wakacji po zakończonym roku akademickim, chyba że w tym czasie zamierzamy w mieszkaniu zamieszkiwać.
Umowa to nie jedyny dokument jaki powinno się podpisać. Równie ważny jest protokół zdawczo – odbiorczy. Powinny się w nim znaleźć szczegółowe zapisy dotyczące stanu technicznego mieszkania, w tym ścian, podłóg, okien itd., wykaz wyposażenia oraz jego stan. Dzięki takiej „drobiazgowości” nikt nie będzie mógł nam nakazać pokrycia strat za które odpowiedzialności nie ponosimy.
Skoro mamy płacić za zużyte media według wskazań liczników, powinniśmy je oczywiście dokładnie spisać, w przeciwnym wypadku będziemy ponosić koszty wytworzone przez poprzednich najemców.
Napisz komentarz
Komentarze