4 sierpnia grupa tomaszowskich strzelców przybyła do krakowskich Oleandrów aby uczestniczyć w uroczystościach. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent RP Andrzej Duda, który już jako nastolatek uczestniczył w Marszu, wtedy jeszcze nielegalnym, w latach 80-tych . Tomaszowianie dzięki swojemu wieloletniemu zaangażowaniu podczas Marszu oraz ciągłemu dbaniu o pamięć o Legionistach i Strzelcach, którzy w 1914 roku rozpoczęli walkę o odzyskanie niepodległości, tak jak i w latach poprzednich, zostali wyróżnieni i docenieni podczas tego Marszu.
Wieczorem 4 sierpnia nasi Strzelcy składali kwiaty w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa oraz uczestników marszu pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego. Wczesnym rankiem 6 sierpnia tak jak Strzelcy w 1914 roku ruszyli w ponad 120 km wędrówkę z Karkowa do Kielc trasą I Kompani Kadrowej.
Wagę czynu Strzelca z 1914 roku podkreśla szereg osób biorących w Marszu. Ponad 350 uczestników od 6-cio latka po 70-cio latka. Na trasie marszu witali m.in. Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek wraz z Prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim , Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik wraz z Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, senatorowie i posłowie RP, eurodeputowani. Na trasę marszu przyjechał Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. W całym marszu uczestniczył Burmistrz Świdnika, rodzinnie związany z Tomaszowem Mazowieckim Waldemar Jakson. Władze miejskie, powiatowe czy gminne wyrażając wdzięczność Legionistom 1914 roku, oraz kontynuatorom tego wielkiego czynu
Jak zwykle marszowi towarzyszył wieloletni uczestnik Marszu, Komendant Honorowy Marszu, były Komendant Główny Strzelca, obecnie Minister Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Tomaszowscy Strzelcy zajęli:
II miejsce w zawodach biegowych na tracie marszu,
III miejsce w zawodach strzeleckich do lat 18.
Strzelec ZS Bartosz Cyniak za trzykrotny udział w marszu otrzymał odznakę Uczestnika Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Sierż. ZS Michał Rybak, który jest jednocześnie Oficerem Prasowym Marszu otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i wraz z Piotrem Malczewskim Medal Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki za 10-krotny udział w Marszu.
O Kadrówce został nakręcony przez Macieja Gawlikowskiego film, który jest emitowany w TVP Historia ,,O idei, która łączy MARSZE NIEPODLEGŁOŚCI”.
- Bez 12 sierpnia 1914 roku, bez tego dnia gdy strzelcy Piłsudskiego wkroczyli do Kielc tworząc pierwsze prawdziwie wolne miasto, nie byłoby 11 listopada 1918 roku, a także chwalebnej karty w historii, jaką była Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920. Dzięki ich dokonaniom mogliśmy bez przeszkód budować swoje państwo – tak przemawiał senator Krzysztof Słoń w Chęcinach i Kielcach.
- Pamiętam „Kadrówki”, kiedy naprawdę było bardzo ciężko. Ścigały nas służby bezpieczeństwa, wyłapywały uczestników. Czasami trzeba było przemykać między drzewami, żeby się ratować. Mimo to byli ludzie, którzy mieli odwagę udzielać nam schronienia - podkreśla Zygmunt Pęksyk wieloletni uczestnik marszu.
Dionizy Krawczyński, komendant marszu powiedział że dla uczestników „Kadrówki” niepodległość nie jest tylko hasłem. Dewizą tegorocznego marszu jest przypomnienie, że bez
6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku.
Napisz komentarz
Komentarze