Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 02:34
Reklama
Reklama

Gwiazda „wdzięczności” czy symbol zniewolenia?

Tym razem zapraszamy do lektury felietonu Antoniego Malewskiego poświęconego obiektowi kontrowersyjnemu ale już nie istniejącemu...
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Gwiazda ze względu na swoje położenie, to zborny punkt, miejsce dla umawiających się na spotkania, randki, przeważnie młodych ludzi (choć nie tylko). W budynkach wokół Placu Kościuszki mieszkało wiele znaczących dla miasta ludzi, moich przyjaciół, kolegów zarażonych rock’n’rollem, również uczestników rock’n’rollowych seansów na chacie u Wojtka Szymona (posesja pod 17). Pozwolę sobie wymienić na łamach tej części Subiektywnej Historii, niektórych, zapamiętanych, nie tylko pionierów tego muzycznego stylu, mieszkających w tej części miasta, którzy w latach 50/60-tych minionego wieku wpisali się złotymi zgłoskami w awangardową historię młodzieżowej subkultury (uwzględniam tu numer posesji), i tak na pierzei północnej pod 17, na parterze był sklep pp Wolskich (dziś Jarkpol) gdzie Edek i jego siostra Krysia (dzisiaj żona Grześka Kaczmarka) Wolscy byli przyjaciółmi Szymona, wychowywali się razem na podwórku tej posesji, na parterze mieszkali Maria i Tadeusz Suszkowie nauczyciele języka angielskiego (ich córki Alina i Dorota to nasze pokolenie), Krystyna i Karol Krysiakowie (nauczyciele w I i II LO), pod numerem 18 Janek Pyska, pod 19 Romek Mączyński i Bolek Goździk, pod 20 Andrzej Zeus Ronek, pod 22 Jurek i jego młodsza siostra Hanka Szczukoccy, pod 23 Gienek Kowalski, pod 24 Maciek Lewandowicz, Zbyszek Łukomski a po przeciwnej, południowej pierzei, mieszkali pod 9 Garnysowie, pod 10 Hancowie i Pacholscy, pod 11 bracia Krzysiek i Radek Majchrzakowie, pod 12 Andrzej Kossakowski, pod 13 bracia Reniek i Lutek Szczepanikowie a pod 14 Waldek Kondejewski.

Reklama

Ważną funkcję gwiazdy pełniły schody (stopnie), gdzie siedząc na nich w letnie, bardzo słoneczne dni, między innymi można było skorzystać ze słońca czy z cienia jaki dawał wysoki (w zależności od położenia słońce na niebie) obelisk gwiazdy. Siedzenie na schodach to doskonały punkt obserwacyjny pieszego, głównego szlaku miasta, na którym można było spotkać wielu znajomych, kolegów i koleżanek, z którymi mogliśmy przypadkowo spotkać się czy z kimś byliśmy umówieni. Spotykaliśmy się na schodkach, punkcie zbornym miasta, szczególnie w wakacje czy ciepłe dni, by wspólnie większą grupą  udać się na modne wówczas nadpiliczne, bazy wypoczynkowe; na opalanie się czy kąpiele w rzece.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku letnimi, młodzieżowymi bazami były: przystań Lechii (dziś OSiR), Rajcha n/Pilicą w pobliżu Niebieskich Źródeł, staw w Starzycach (dziś nieistniejący) czy akwen wodny na Białej Górze nazwany przez nas kolokwialnie biały kanion. „Biały Kanion” to w naszej młodości kultowy western amerykański z ulubionym aktorem mojego pokolenia, Gregory Peck’iem. 



Subiektywna historia rock'n'rolla Antoniego Malewskiego cz. 48 - Gwiazda „wdzięczności”

Subiektywna historia rock'n'rolla Antoniego Malewskiego cz. 48 - Gwiazda „wdzięczności”

Subiektywna historia rock'n'rolla Antoniego Malewskiego cz. 48 - Gwiazda „wdzięczności”

Subiektywna historia rock'n'rolla Antoniego Malewskiego cz. 48 - Gwiazda „wdzięczności”

Subiektywna historia rock'n'rolla Antoniego Malewskiego cz. 48 - Gwiazda „wdzięczności”

Subiektywna historia rock'n'rolla Antoniego Malewskiego cz. 48 - Gwiazda „wdzięczności”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Edek 28.03.2023 13:17
A ja tęsknię za widokiem jak można było iść na piwo na tyły niedźwiedzia z butelką po mleku i uwalić się na trawniku teren obecnego McDonald' i zapijać piweczko

Reklama
Stachu 04.04.2023 13:16
Taa, to były czasy, na trawniczku za Niedżwiedziem wypoczywało wielu studzonych pracą, po wyjściu z ,,mordowni" tj. knajpy ,,Mazowianka" czy Tomaszowianka. Był czas na pracę i na zasłużony relaks.

Zacytuję tu 04.04.2023 15:13
słowa popularnej ongiś piosenki śpiewanej przez J. Stępowskiego. "To były czasy, pamietam rudy codziennie dzwonił w sztakany gwiazd, nalewał wódzi do musztardówek i razem z nami uderzał w gaz". To nie je bajka, tylko ówczesna rzeczywistość.

Włodek 22.03.2023 11:10
Pamiętam trybuny przy pomniku dla aktywu partii podczas obchodów Święta 1 Maja. To była elita miasta! jakby nie oceniać zrobili bardzo dużo dla Tomaszowa, osiedla mieszkaniowe dla ponad połowy tomaszowian, nowe zakłady pracy ZPO Pilica czy Tomtex, nowe hale w Wistomie. Miasto było samowystarczalne, to co produkowano wystarczyło aby się ładnie ubrać czy zjeść, masarnie mleczarnia. A dziś młodzież jeżdzi za pracą poza Tomaszów, miasto dogorywa tzn ciągły ubytek mieszkańców i nie zanosi się że będzie lepiej.

Ajdejano 22.03.2023 13:24
Po przeczytaniu tego wpisu powyżej, wychodzi jeden wniosek: KOMUNO WRÓĆ!!! I to, jak najszybciej - tak ?! Jednak, ja nie chce takiego, czerwonego raju.

Halina 04.04.2023 14:22
Komuna pobudowała przepiękny Dworzec Autobusowy a w dzisiejszym raju budynek zniszczono i mamy dworzec-przystanek jak w Unewlu!

To nie komuna 04.04.2023 15:21
pobudoała ten dworzec, tylko my mieszkańcy w 1966 r. w "cynie społecznym". Tak ci tęskno za tamtymi czasami? Nie ma sprawy Łukaszenko przyjmie cię z otwartymi ręcamy, tylko musisz uważać, aby nie spotkał cię los E. Czeczki.

Halina 04.04.2023 16:37
Widać żeś nie tutejszy, ten Dworzec powstał 1977 roku, jak wtedy nie mieszkałeś jeszcze w mieście to nie zabieraj głosu, wiejski mundrolu!

dżony 04.04.2023 18:57
A widziałaś ile osób jeździ autobusami? Po co taki duży dworzec dla kilku osób dziennie? 90% ludzi wsiada do autobusów w centrum, nie na dworcu.

tam i gdzie indziej 21.03.2023 10:05
https://www.google.com/maps/@48.7349234,19.1442632,3a,61.9y,56.93h,102.69t/data=!3m7!1e1!3m5!1sgzdJHYzDeabavqLz737UIA!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DgzdJHYzDeabavqLz737UIA%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D142.837%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656 ...jest tam do dzisiaj, stanowi atrakcję turystyczną, nikomu nie przeszkadza

Ajdejano 21.03.2023 01:39
Ten materiał powyżej, z lat ubiegłych, to, co to miało być ? Odgrzewany kotlet.....? Czy nieodparte sentymenty Autora do przeszłego, czerwonego raju, ubarwionego rock'n'rollem - bo wtedy, jednak, tak było fajnie (no - jednak nie dla wszystkich, tak było fajowo).....? Wbrew temu bajaniu Tolka, myślę, że ten Jego "bajeczny czas" komuny, to tak naprawdę, to był pier....., utracony dla Polski czas. Sentymenty, sentymenty......., Anka P., Bolek G., Jasio P., Państwo Suszkowie, Reniek i Lutek S. i jeszcze kilka nazwisk. Bardzo dobrze. Wszystkich znałem, ale co z tego wynika ?! Ogólny obraz jest taki: my - Polacy, ciągle ślinimy się do naszych sentymentów i wydaje się nam, że jest nam tak dobrze, że.... dobrze nam, kur. a tak. A w tym czasie, kiedy my tak się ślinimy np. takim rock'n'rollem, jak nieprzytomni, przegrani w II wojnie światowej hitlerowcy, cały czas robią nas w bambuko i za chwilę, duża część Polaczków (np. -zachwyconych tym rock'n'rollem) znów będzie musiała polerować buty niemieckim bandytom i sowietom. Pozdrowienia dla nieprzytomnych rock'n'rollowców od starego czekisty. Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej.

Reklama
emeryt 21.03.2023 13:51
Sentyment do młodych lat i tyle, była to wtedy jedyna atrakcja na Placu aby strzelić sobie fotkę z ukochaną. Przypomnijmy że tego miejsca pilnowano non stop z Komórki ORMO znajdującej się w narożnej kamienicy (obok dzisiejszej apteki). Nieustannie czuwało tam baczne oko bohaterskiego ormowca obejmując teren wokół obelisku z gwiazdą.

Ajdejano 21.03.2023 17:19
Ja pier....Ale miałeś wtedy gust..... Chyba, gust krasnowoarmiejca (czerwonoarmisty). Ruskie do dzisiaj (dawno po umownym upadku komuny), obowiązkowo idą po ślubie "na fotkę" pod pomnik Lenina. Trzeba mieć nieźle narąbane pod kopułą, jeśli ulubionym miejscem na zdjęcie z ukochaną jest pomnik Lenina lub chociażby tylko czerwona gwiazda naszych "zbawicieli". Dodatkowo, pod czujnym okiem kgb-owca lub ormowca. Towarzystwo ukochanej i ormowca.... Ależ to była przygoda - co ?!

25a 20.03.2023 14:30
Leży gwiazda w skansenie sikanie na gwiazdkę sprawia mi osobiście dzika przyjemność .

tam i gdzie indziej 21.03.2023 11:06
praktykujesz voodoo? przecież to tylko rzecz, przedmiot. Uważasz się w ten sposób za bohatera walki z komunizmem? :)

radza 10.06.2013 15:42
sentyment za Gwiazdą jest podobny do sentymentu jaki czasem starsi Panowie maja za wojną (człowiek młody zdrowy, przygody wojenne zarówno w polu jak i w ... sypialni czy stodole) na terenie całej Polski żołnierze Armii Czerwonej zostali pochowani w oznaczonych grobach na pięknych kwaterach zadbanych ( w miarę możliwości ) aż do dzisiaj, należy im się to choćby dlatego że wielu z nich nie było Rosjanami a przymusowo wcielonymi w szeregi ACz. Ukraińcami, Kazachami i w Dużej liczbie Polakami. Oczywiście wydarzenia w czasie wyzwalania budzą szereg kontrowersji np. gwałty ( w tym zbiorowe na Polkach), grabieże, dewastacje, nieuzasadnione niszczenie miast (choćby Gdańska już po walkach), więc taka forma jaką mamy obecnie wydaję się odpowiednia. Szkoda że nikt nie podnosił podobnego larum jak za "Gwiazdą" kiedy systematycznie dewastowany był pomnik Romana Dmowskiego przy Rondzie. Gwiazda z założenia nie miała być upamiętnieniem poległych żołnierzy a symbolem obecności i dominacji ZSRR w Polsce. Gdyby Tomaszowianie mogli decydować jak A. Cz. upamiętnić i zrobili to wtedy w latach 40-tych to symbol ten stałby pewnie do dzisiaj i nikomu nie przeszkadzał. Druga sprawa to na ile historyczna dla Tomaszowa jest Cerkiew stojąca od 1901 do 1925 roku i wzniesiona nie dla i przez mieszkańców a jako element rusyfikacji dla przypodobania się Carowi Mikołajowi? W Tomaszowie najpierw wypadałoby jakąś Synagogę odbudować byłaby bardziej na miejscu. Choć jak jest kasa żeby ją odbudowywać ok tylko jaką będzie pełnić funkcję (zabytkiem nie będzie, wiernych za dużo pewnie się nie znajdzie?). O wiele starszego kościoła kiedyś stojącego na Słowackiego, autentycznego zabytku odremontować nie można a jest dla Tomaszowa bez porównania ważniejszy, również stara zabudowa fabryczna bardziej oddaje charakter miasta.

panka 31.05.2013 13:29
Masz rację Bolo.I jeszcze warto przypomnieć sobie literki rosyjskie,że nie wspomnę o płynności w konwersacji.

Anna Pinczewska 31.05.2013 12:34
Kikuś,słoneczko.Pozdrawiam Ciebie i Twojego Dziadziusia.Szanuję Twój pogląd,ale nie muszę się z nim zgadzać.Myślę,że na tym polega kultura wymiany zdań. Piszesz ładnie zdaniami współrzędnie złożonymi,masz wiedzę/kłaniam sie dziadziusiowi/więc może napisz jakiś felietonik,na interesujący Cię temat?Pozwól,że wtedy inni ustosunkują sie do Twojego punktu widzenia.Zapewniam,że w grzeczny sposób,nie obrażając nikogo,chętnie z Tobą popolemizuję.Oczywiście podpisując się pełnym imieniem i nazwiskiem,bo widzisz KIKUŚ ,kiedy mam coś do powiedzenia nie stosuję ,,ksywek,,Zostaw już tego Tolka w spokoju.Niech pisze dla tych,którzy go chętnie czytają,a ja czekam na Twój tekst.Pozdrawiam raz jeszcze w nadziei,że nie będę długo czekała na ,,nowego,tomaszowskiego publicystę.

Bolo 31.05.2013 12:52
jeszcze nadejdą czasy że będziemy odbudowywać ten piękny pomnik Wdzięczności, co za durnym baranom to przeszkadzało, mówią że to była pokazówka tych solidarnościowców co powstępowali do związku z PZPR-u, chcieli pokazać że nadchodzi NOWE!

Ajdejano 23.03.2023 16:45
W nawiązaniu do tego wpisu powyżej i parafrazując pewne powiedzonko: człowiek z komuny wyjdzie, ale komuna z człowieka - nigdy.

kiki 29.05.2013 19:49
Jejku...szlag mnie i dziadziusia trafia jak ktoś ględzi głupoty o niby medrcu który to w tym przypadku okupanta czerwonej zarazy z jego symboliki morderców i ludobójców w formie pomników przemocy w ołtarze komuny i ludu przeistoczyć by pragnęli. Swołocz do swołoczy niech sie wynosi ze swoimi gwiazami bo my orły mamy i o groby kacapów "wyzwolicieli" po chrześcijańsku dbamy.

Reklama
Anna Pinczewska 29.05.2013 16:35
Za GWIADĄ tęsknię i ja.,,I kumu to pzeszkadzało?,,Kiedyś,ktoś mądry powiedział,,Nie depczcie przeszłości ołtarzy,,Wydaje mi sie Tolku/teraz ci pewnie podpadnę/że pomnik ku czci tych,którzy NAPRAWDĘ wyzwalali Tomaszów,których mogiły są w naszym mieście,nie szpeciłby Placu Kościuszki.Nie wszyscy Rosjanie byli be,be tak jak nie wszyscy Polacy w czasie wojny byli cacy.Ciekawa jestem co będą burzyć nasze prawnuki,ich prawnuki itd.Wszystko jedno jaka to historia,ale historia!Niech każdy ocenia ją po swojemu ,ale ślady,moim zdaniem,powinno zachować się dla przyszłych pokoleń.Ot,choćby po to żeby o tej historii świadczyły.

29.05.2013 08:55
Popatrzcie na pomnik KOŚCIUSZKI stoi dupą odwrócony do GWIAZDY i tak ma byc , a teraz jak się spojrzy na pomnik Tadka to widac że ten biedaczyna stoi i patrzy na to co sie wyprawia UM i juź z nerw szablę wyjął do połowy , jak wyjmie całą to zejdzie z tego postumentu i zrobi porządek w Tym UM skoro my sami nie umiemy ....

Antek Malewski 29.05.2013 07:43
Do "Gwiazdy w oczach" - tak, ma pan rację co do znaczenia kolokwialnego terminu "Rock'n'Roll". O to chodziło twórcom "rewolucyjnego" nazewnictwa, mam na myśli Alana Freeda, radiowego DJ, który już w 1951 roku w Radio Cleveland użył tego terminu. Niejaka Trixie Smith w 1922 roku, jako pierwsza, wprowadziła te słowa w piosence "My Man Rocks Me" używając tych słów - "rock'n'roll" - było to synonimem aktu seksualnego. W 1961 a może 1962 roku wymieniony na FOTO powyżej Wojtek "Szymon" otrzymał z nowojorskiej wytwórni braci Ertegun, ATLANTIC/ATCO (opowiadam o tym w jednym z wcześniejszych rozdziałów moich felietonów) dwa longplaye jeden z nich w tytule brzmiał po prostu "Rock'n'Roll", ale na okładce płyty nie było w/w napisu a zdjęcie SKAŁY i BUŁKI. Te dwie fotki połączone były znakiem "&". Wiem, że okładka tej płyty była dygresją do nadużywania obyczajowych (erotycznych), "wolnościowych" szaleństw jakie nawiedziły konserwatywne Stany Zjednoczone na przełomie lat 50/60-tych. Ja właśnie w tej części Subiektywnej Historii przyłączyłem się do dygresji właścicieli ATLANTIC/ATCO. Dziękuję Panu za wyjaśnienia terminu "Rock'n'Roll" i pozdrawiam.

bolo 29.05.2013 07:42
trzeba przyznać że plac miał wtedy niepowtarzalny i swoisty urok a teraz czeka nas sam beton oczywiście po zakończonej rewitalizacji, będzie brzydko i ponuro

kiki 29.05.2013 07:27
Dziadzio rzekł tak:Dziecko powiedz temu Malewskiemu,że jak tak mu żal symboliki sowieckiej okupacji ukochanej naszej Polski to niech sobie do tych bzdur jakie wali w swoich tekstach dołączy jeszcze żale o zburzeniu rosyjskiej cerkwi,która stała na centralnym placu św.Józefa i była symbolem caratu moskiewskiego i wymazania Polski z mapy świata. Plac ma być polskim miejscem i zwać się imieniem tego który kacapom sie sprzeciwił i nazywał się TADEUSZ KOŚCIUSZKO.

zasłyszane 29.05.2013 07:51
co do cerkwi, trwają starania o przywrócenie tego zabytku w tym miejscu, jeżeli zaklepane będą środki na odbudowę cerkwi obiekt może stać się centralną atrakcją nowej płyty Placu, jak rewitalizacja to rewitalizacja i powrót do żródeł czy jak kto wol,i do historii

zadowolony 22.03.2023 16:13
Odbudowa Cerkwi na Placu podniosłaby prestiż Tomaszowa. Wiadomo już że takie cacka przyciągają tysiące turystów, Plac opustoszony nabrałby wyrazu a turyści rozsławiali by nasze miasto.

Antek Malewski 29.05.2013 06:44
Ten facet na schodkach gwiazdy "wdzięczności" w słomkowym kapeluszu to Wojtek "Szymon" Szymański. Pozostałe trzy FOTO to gwiazda w różnych okresach PRL-u. Tą którą opisuję w niniejszym odcinku to jest zbliżona na kolorowym zdjęciu. Zadbana przez porządkowe służby miejskie, pełna zieleni i pachnących klombów przeróżnych odmian kwiatów, z cudownymi, długimi łozami (gałązki) płaczących wierzb. Można było pod nimi schować się w upalne dni przed słońcem i studzić się rozpyloną wodą tryskająca z fontanny. Jeżeli we mnie występuje tęsknota za tamtym wizerunkiem to nie za symbolem zniewolenia (jaki stanowiła gwiazda) a za estetycznym, pachnącym kompleksem zieleni, który upiększał ten fragment miejskiego deptaku, pieszego szlaku. I tego dzisiaj mi brakuje, chociażby w kilkunastominutowym oczekiwaniu na przystanku autobusowym na swój liniowy "numer".

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Trochę późno... Prezydent powinien zareagować wcześniej, rozwiewając obawy mieszkańców. Tymczasem przez wiele miesięcy trwał napędzany przez lokalne media festiwal łgarstwa prowokując fantastów do jeszcze śmielszych działań. Podczas gdy ogólnopolskie media zajmowały się naszym powiatem TiT na okładce straszył S12. Skojarzone z redakcją stowarzyszenie (założone by walczyć o czyste powietrze i zieleń) zachęcało do wariantu północnego przebiegającego przez tereny Wistomu, czy wysypisko śmieci - w rzeczywistości był to wariant narysowany przez dyletantów przez obszar Natura 2000 i Puszczę Spalską - gdzie tu troska o czyste powietrze i zieleń? W szerzeniu głupot prym wiedzie tez lokalna telewizja, w której wicestarosta pan Justyna bajdurzył a to o cennych lasach, a to o 70 metrowej trasie... To jest przerażające.Źródło komentarza: 7 godzin rozmów. Prezydent spotkał się z mieszkańcamiAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Wyobraź sobie, że świat nie kończy się w granicach powiatu i miasta sąsiedniego ;-) To połączenie kolejowe, to okno na świat.Źródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: No i 12 mln zł dostał właśnie z tego Urzędu MarszałkowskiegoŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: nie leć Pan w kulki. Ten tytuł tego materiału powyżej mnie zaskoczył, ale, jak zacząłem czytać pierwsze zdania, doszedłem do normy. Czyli: normalka, "normalne" traktowanie przygłupów ze starostwa tomaszowskiego, uwalenie prostego wniosku o dotacje. Jednak, dla ludzi z Ciebłowic, to nie jest "normalka", to jest debilizm władców powiatu tomaszowskiego. HEJ!!! Radni powiatowi!!! Dokąd, do ku#wy nędzy będziecie tolerować ten zarząd powiatu - co?! Ile jeszcze razy musicie dostać w dupę, abyście zrozumieli, że za takie sytuacje możecie też dostać w dupę przy najbliższych wyborach?! Ale wy, wszyscy (95%) radni doskonale wiecie, że Polacy, to takie totalne przygłupy, że do ich główek nie docierają takie sprawy. I zawsze będą głosować tak, jak im nakazuje ich czerwony móżdżek. Komuna ma się dobrze (większość z pisiorów, to dawne czerwone pająki) ....Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: Niemce exitTreść komentarza: O 6 rano? Nikt nie powinien przyjść, niech sami sobie otwierają dla siebie ten parkŹródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: MTreść komentarza: Do Warszawy z Łodzi jezdzi z 7 bezpośrednich dziennie więc się niech Pan nie osmieszaŹródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama