Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Ktoś zarobił, stracili Tomaszowianie

Na dzień dzisiejszy nikt nie wie ile kosztować będzie miasto rekultywacja starego składowiska odpadów, położonego przy zjeździe na drogę ekspresową numer 8. Może to być nawet kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów złotych.

 

Urząd Miasta 12 lat temu powołał do życia spółkę, której poza miastem udziałowcem był też inwestor zewnętrzny. Umowę sporządzono w taki sposób, że mając 51% udziałów całkowitą kontrolę oddano udziałowcowi, który skutecznie blokował wszelkie próby zmian.

 

Wysypisko bardzo szybko zaczęło się zapełniać. Mimo, że obliczono, że będzie ono służyć mieszkańcom przez prawie ćwierć wieku, już po pierwszych 3 latach zaczęło się zapełniać. Nikt nie wiedział i nie wie do dzisiaj skąd i jakiego rodzaju śmieci i odpady zwożono.

 

Zapełniło się ono zupełnie kilkanaście lat temu i powstała konieczność budowy nowego. Zdecydowano, że znajdzie się ono w bezpośrednim sąsiedztwie starego. Lokalizacja wysypiska na granicy gminy Lubochnia i Tomaszowa Mazowieckiego od samego początku budziło liczne protesty. Mimo to miasto na terenach należących do Lasów Państwowych zdecydowało się na budowę dwóch niecek, równocześnie zobowiązując się do rekultywacji terenu, po wyczerpaniu możliwości eksploatacji. Powołano do życia spółkę udziałem miasta i zewnętrznego inwestora. Szybko rosły góry śmieci i zadłużenie Wysypiska Odpadów.
 

Prezydent Mirosław Kukliński zaraz po objęciu swojego urzędu w roku 2002 próbował bałagan w spółce uporządkować. Nie miał jednak możliwości odwołać prezesa wskazanego przez drugiego ze wspólników. Zmienił jedynie skład rady nadzorczej, która miała jednak znikomy wpływ na działania w sumie jednoosobowego zarządu. Dopiero niespodziewana śmierć szefa Wysypiska pozwoliła na zmianę władz spółki.

 

Na ratunek dla firmy było już za późno. Nowa prezes miała do wyboru likwidację firmy lub zgłoszenie jej upadłości. Podjęła, jak się okazuje feralną w skutkach dla miasta decyzję. Zgłoszona upadłość poskutkowała wprowadzeniem zarządu syndyka.

 

W krótkim czasie wysypisko wystawiono na sprzedaż. Mirosław Kukliński próbował ratować sytuację decydując się na udział miasta w przetargu. Nie było jednak szans wygrać z prywatnym konkurentem, którym był niedawny wspólnik. W ten sposób straciliśmy wysypisko. Ktoś zarobił miliony a mieszkańcy miasta zapłacili tego koszty.

 

Miasto zobowiązane zostało natomiast do rekultywacji starego wysypiska. Powinna być ona zakończona według wstępnego założenia do 1997 roku - Zgodnie z decyzją z 11 maja 2011 r. Miasto Tomaszów Mazowiecki zobowiązane zostało do przeprowadzenia rekultywacji składowiska odpadów Lubochnia Górka – informuje pełnomocnik prezydenta miasta, Jakub Pietkiewicz. - Decyzji tej nie został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie podjęta decyzja w sprawie zlecenia opracowania dokumentacji dotyczącej projektu rekultywacji składowiska.

 

Władze miasta przyznają, że oszacowanie kosztów tego przedsięwzięcia na dzień dzisiejszy jest niemożliwe, gdyż można to określić dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych badań i sporządzeniu aktualnego projektu rekultywacji. W roku bieżącym planowane jest sporządzenie niezbędnej dokumentacji i przeprowadzenie części prac przygotowawczych.

 

- Na najbliższej sesji mają zostać wprowadzone zmiany w budżecie miasta, w wyniku których zostanie zabezpieczone na ten cel 60 000,- zł. -  dodaje pełnomocnik. - Zasadnicza część zadania planowana jest na rok przyszły, lecz szczegółowy harmonogram będzie możliwy do sporządzenia dopiero po przygotowania projektu rekultywacji. Prowadzone działania w niniejszej kwestii były przedmiotem konsultacji z właściwym wydziałem Urzędu Marszałkowskiego.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
> 24.03.2019 07:40
Dobry tekst, fachowo, ale i prosto napisany. Dobrze by ludzie się orientowali, za co płacą tak olbrzymie ceny.

arek 24.05.2013 09:21
Umowę jak wynika z tekstu podpisano w 2001 roku, czyli za rządów SLD. Może więc ówczśni prezydenci, członkowie zarządu miasta, radni wypowiedzą się w tej kwestii. No i oczywiście tęgie prawnicze głowy ich wspomagające dorzucą coś od siebie

miszkaniec 21.05.2013 21:10
To warto by było jeszcze napisać, który to z poprzednich "prezydentów" popisał się podpisem pod umową, która była dla miasta, jak widać, skrajnie nie do przyjęcia i czy to aby nie był pan który obecnie (w zasadzie od paru lat bez przerwy) wysiaduje ciepłą posadkę w Radzie Miasta. Proponuje aby teraz wypił piwo którego wtedy nawarzył.

rwd 21.05.2013 19:45
Zarobił ten, który miał zarobić, stracił ten, który miał stracić. I trudno mi uwierzyć, że od początku było to tajemnicą.

maniek 21.05.2013 10:44
innymi słowy tomaszowianie skazani są na babranie się e własnych śmieciach, SORTOWANIE ŚMIECI za dużo dużo większe opłaty, REKULTYWACJA WYSYPISKA oczywiście pokryją to mieszkańcy miasta, UMOWY ŚMIECIOWE O PRACĘ a to tego też trzeba mieć plecy żeby się załapać... mamy super rzeczywistość Z RĘKĄ W ŚMIECIACH.

kaj 21.05.2013 09:34
co to znaczy: "Na dzień dzisiejszy" ???

jak 21.05.2013 12:36
W świetle informacji zawartych na stronie internetowej Poradni PWN wyrażenie na dzień dzisiejszy szczególnie często występuje w reportażach i innych gatunkach wypowiedzi, gdy przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy urzędów lub firm mówią do mikrofonu językiem, który wydaje się im bardziej staranny. Zachowania te można uznać za przejaw aspirowania do wyższego stylu, jednak całkowicie nieudany, świadczący o braku kompetencji stylistycznej i braku swobody w kształtowaniu wypowiedzi.

maniek 21.05.2013 13:27
to język prestiżowych osób z wyższych sfer, niestety niezrozumiały dla gawiedzi borykającej się z biologicznym przetrwaniem.

. 24.03.2019 08:11
Czepianie się. Nie jestem autorem tego, ale jakbyś pajacu nie rozumiał o co chodzi. Nie masz nic do powiedzenia, to czepiasz się słówek. "Dzień dzisiejszy" najczęściej słychać z ust "Tomka" Sianeckiego, niegdyś reportera od - średnio zabawnych - felietonów w Faktach, a po konflikcie z Durczokiem, Szkła kontaktowego. Sianecki skończył WPiA UW i liceum im.Reytana. To są do dziś uznawane za prestiżowe miejsca. Do czego ma aspirować? Szperając w starych PRLowskich gazetach, ale tych pisanych przez - jak na ówczesne czasy - wykształconych Żydów, bardzo często można się spotkać z tą tautologią. Zatem może być przeciwnie, w stosunku do tego co napisałeś. Ktoś całe życie czytał prasę (tym bardziej, że za komuny mogłeś sobie prenumerować po pięć pism codziennych i miesięcznie nie kosztowało Cię to więcej jak dzisiejsze 100 zł. Powtarzam: miesięcznie! Dostęp do wiedzy był tańszy niż dzisiaj. Paradoksalnie, ale tak było, ale widząc ile jeszcze po piwnicach leży "Nowych Techników", jakichś "Magazynów rodzinnych" z odważnymi erotycznymi grafikami, "Na przełaj" Z zakładowych pensji urzędniczki niższego szczebla i zwykłego robotnika, moich rodziców nie byłoby dziś nigdy stać na takie fanaberie. A każdy i w każdych czasqach ma aspiracje, by żyć lepiej niż rodzice, przynajmniej świadomiej) Było lepiej, większość z nas to czuje, część nie ma tego uświadomionmego, a część boi się by nie być wyśmianym. Ale wracając, ktoś nasiąknął tym językiem gazetowym i tyle. Ale to i tak dobrze o nim świdczy, ile jest motłochu, który nie czytał nic i ich dzieci nie czytają nic? Ci są lepsi?

baton 20.05.2013 23:56
paelek widze że nie rozrózniasz problemu , nazwa węzła to dla ciebie to samo co ochrona srodowiska i wazne sprawy ludzi tego miasta . Trzeba bylo poczekac i z Panem Radnym nazawac węzeł Tomaszów Stok lub Tomaszów SKI. co za luydzie ???? maja za ludzi tego miasta głąbów i nieudaczników .Na tym stoku postaw jeszcze multipleks i galerie szybciej sie zwróci ,

20.05.2013 23:25
Wielki mi problem z tą rekultywacją - śmieci usypać jak najwyżej, przykryć glebą i zorganizować stok narciarsko- saneczkarski. Może nie będzie jak w Kamieńsku ale parę sezonów i się rekultywacja zwróci.

21.05.2013 06:29
Fajny pomysł. Ten piasek to pewnie Ty szpadelkiem usypiesz. Za darmo. A żeby gleba się nie osuwała to zrobisz z patyczków palisadę.

20.05.2013 21:15
Niemoc w sprawie wysypiska dla Tomaszowa to kolejny dowód na kolejną nieudolność następujących po sobie władz samorządowych miasta różnych opcji. Niemoc, nieudolność i jeszcze coś czym powinny zająć się organy ścigania.

młody, ambitny, wykształcony i zawiedziony. 20.05.2013 20:37
Czyli w skrócie = syf w mieście jest olbrzymi, a będzie jeszcze większy, bo budżet pochłonie rekultywacja wysypiska. Wyprowadzajcie się ludziska, szkoda marnować życia w takim grajdole. Naprawdę może być lepiej. Kto pierwszy "ucieknie" ten wygra, bo nieruchomości w takim skansenie mogą tylko tanieć.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama