Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 17:55
Reklama
Reklama

Nieruchomość w kryzysie

Starosta Piotr Kagankiewicz okazuje się być wybitnym specjalistą od rynku nieruchomości. Najpierw sprzedał za bezcen tereny zielone nad rzeką Wolbórką, które w krótkim czasie zyskały mocno na wartości, dzięki korzystnej decyzji o warunkach zabudowy, wydanej przez miasto a teraz zaproponował radnym, że sprzeda powiatową nieruchomość za kwotę zdecydowanie poniżej sporządzonej wyceny. Radni są zdyscyplinowani i podnieśli ręce do góry wykazując w ten sposób aprobatę dla lidera powiatowej koalicji. Tym samym nieruchomość wartą według rzeczoznawców około 600 tysięcy złotych będzie można nabyć nawet za 40% jej oszacowania, czyli za 264 tysiące złotych. Kwota ta odpowiada kosztom budowy domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym w systemie gospodarskim.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Nieruchomość, w której niegdyś mieściła się przychodnia zdrowia a następnie Wydział Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie próbowano sprzedać przez ponad dwa lata. Kolejne ogłoszenia nie ściągały chętnych do jej nabycia. Ani jedna osoba nie wpłaciła wadium, mimo że w kolejnych przetargach cenę obniżano do 420 tysięcy.

Reklama

 

Brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców ma zapewne kilka źródeł. Pierwszym, chociaż moim zdaniem nie najważniejszym jest  ogólnokrajowy kryzys gospodarczy.  Większość firm obcina zbędne wydatki, szczególnie takie, które generują dodatkowe koszty. Z drugiej strony właśnie kryzys powoduje, że znajdują się osoby inwestujące na rynku nieruchomości ze względu na zwiększoną podaż, ograniczony popyt i znaczący spadek cen. Obowiązuje więc zasada: jeśli nie musisz, to nie sprzedawaj, żeby nie stracić. W takim przypadku warto poszukać innego sposobu wykorzystania posiadanej nieruchomości np. dzierżawa, wynajem (często za symboliczne stawki), co pozwoli wyeliminować koszty.

 

Tę prostą prawidłowość pojęły władze miasta, które ostatecznie odstąpiły od sprzedaży dawnej siedziby OK. Tkacz i po lekkim remoncie i doposażeniu zorganizowały w nim dom dziennego pobytu dla seniorów. Wyzbywanie się majątku to najprostsza i niestety najczęściej stosowana metoda zdobywania przez władze samorządowe pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań.

 
 

Kolejnym powodem jest upadek gospodarczy i wyludnianie miasta. Jeszcze dziesięć lat temu liczba chętnych na wolne powierzchnie biurowe, użytkowe czy handlowe była kilkakrotnie większa niż obecnie. Dzisiaj większym zainteresowaniem cieszą się tereny niezabudowane, stwarzające mniej problemów potencjalnym inwestorom a pozwalające realizować dowolny cel od mieszkaniowego po handlowo usługowy. Zainteresowanych najmem jest coraz mniej, co widać kiedy się przespacerujemy ulicami miasta.

 

Trzecim powodem jest „wszechmądrość” powiatowych decydentów, którzy postanowili, że wycenę rzeczoznawcy sobie „poprawią”. Z 600 tysięcy zrobiło się 825 tysięcy złotych, co skutecznie odstraszyło osoby zainteresowane. Efekt jest taki, że teraz cena spadnie już w sposób znaczący.  Jak widać Starosta jest nie tylko wybitnym specjalistą od lecznictwa szpitalnego ale również handlu nieruchomościami.

 

Budynek zbudowano na początku XX wieku i wymaga sporych nakładów finansowych na remont. To czy jest on atrakcyjny w sensie użyteczności i położenia zależy od pomysłu na jego sposób użytkowania.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

blokers 18.04.2013 19:40
wystawić a Allegro, może kto kupi

Reklama
kiki 18.04.2013 16:04
Rzymianie w takim zabytku zrobiliby łaźnie albo dom uciech,ale gdzie tam naszym "ojcom miasta" do tych z Rzymu... Tam światowa metropolia to i głowy tęgie, a tu w Tomaszowie pustka,pustostany to i we łbach pusto.

wracam z Anglii 18.04.2013 15:34
do 13- za przysłowiową złotówkę to ja kupię, wyremontuję i będzie pałac

gruby portfel 18.04.2013 13:44
Tomaszów to miasto stu banków, oddać tę nieruchomość za przysłowiową złotówkę na kolejny bank przynajmniej budynek będzie zadbany!

Obywatel Pies 18.04.2013 10:29
Piękna sprawa z referendum. Czy ktoś wie jak można zacząć cały proces ?

Referendum 17.04.2013 22:34
http://www.elblag24.pl/fakty/8...iasta.html racja 95% było ZA!

ok 17.04.2013 22:05
w elblągu pogonili radnych i prezydenta.bierzcie przykład.

Dziadzio KIKI 17.04.2013 18:46
Ciekawe jaki trzeba Harvard albo Oxford skuńczyć żeby spuszczać cenę o 60% od realnej wartości :)

revolitionETM 16.04.2013 12:15
Gdyby ktoś kiedyś działa skuteczniej - to w rejonie tego budynku powstała by galeria - która przyciągnęłaby mieszkańców w tamte okolice. Na tej ulicy stoi kilka zabytkowych budynków które można by wyremontować i zaadaptować do różnych celów. Jenak NIEUDACZNICY którzy rządzą tym miastem i powiatem - doprowadzają do jego marignalizacji - skoro miast jest z roku na rok biedniejsze to czemu płacimy urzędnikom tyle kasy obetnijmy im wynagrodzenia i diety o połowę. Albo zorganizujmy referendum i pognajmy tę hołotę :D

Ola 16.04.2013 10:23
w innych miastach takie zabytkowe budynki są pieczołowicie restaurowane, i stają się perełkami architektonicznymi a u nas istnieje kołtuńskie podejście do zabytków i historii miasta, polityka niszczenia, burzenia, do takiej zaniedbanej mieściny rzeczywiście że nie chce zajrzeć żaden inwestor, szkoda jego nerwów i czasu!

16.04.2013 08:57
@1 a Ty "rozsądny" człowieku kupowałbyś nieruchomości w upadającym i nieprzychylnym inwestorom mieście?

Reklama
25a 15.04.2013 18:32
dla bezdomnych sie nada tylko skromny remacik i po sprawie dobry pomysl

spacerowicz 15.04.2013 17:37
W tego rodzaju budynkach urzeka mnie dbałość z jaką wykonano stolarkę (framugi drzwi i same drzwi ).Po prostu sztuka snycerstwa.Nie mogę się napatrzeć kiedy widzę te dzieła sztuki rzemieślniczej.Szkoda tylko,że to wszystko pokrywa gruba warstwa farby olejnej.

obserwatorka z okna 15.04.2013 10:32
ZROBIĆ TAM NOCLEGOWISKO DLA BEZDOMNYCH, KTÓRYCH NAM W MIEŚCIE SUKCESYWNIE PRZYBYWA

miłośnik wyburzeń 15.04.2013 08:26
jak nie wiecie co z tym zrobić bo i tak nikt nie chce kupić tego badziewia to po prostu wyburzyć

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama