Według specyfikacji przetargowej do tomaszowskiego schroniskaprzyjmowanych jest rocznie około 515 zwierząt. Na stałe przebywa ich w nim średnio około 145. Zdarza się jednak, że liczba podopiecznych przekracza 180. W takich przypadkach schronisku grozi zamknięcie z uwagi na przepełnienie.
Osoba prowadząca schronisko ma obowiązek zorganizować całodobową jego pracę a w jej trakcie przyjmowanie przez całą dobę, zgłoszeń dotyczących konieczności wyłapania bezdomnych zwierząt. Oznacza to, że pracownicy powinni reagować niezwłocznie na każde zawiadomienie skierowane do nich przez mieszkańców miasta.
Zakres obowiązków zarządzającego jest jednak zdecydowanie szerszy i wykracza poza granice miasta. Poza przeprowadzaniem stałego wyłapywania bezdomnych zwierząt z terenu miasta ich przewożeniem i umieszczanie w schronisku ma on także współpracować z Gminą - Tomaszów Mazowiecki oraz z innymi gminami w zakresie przyjmowania zwierząt do schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Podopieczni przebywający w schronisku muszą mieć zapewnioną całodobową opiekę oraz właściwe warunki przebywania. Nie jest to łatwe do wykonania biorąc pod uwagę znikome nakłady inwestycyjne, jakie miasto na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponosiło w związku z pomocą dla zwierzaków. Towarzystwo odnowiło co mogło własnymi siłami i dzięki hojności sponsorów.
Istotnym elementem pracy schroniska jest współpraca z lekarzami weterynarii i to nie tylko w zakresie opieki nad zwierzętami przebywającymi na Kępie ale również w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Miasto odrębną umowę podpisało z lekarzami, którzy dokonują zabiegów kastracji i sterylizacji oraz znakowania za pomocą czipów.
Podmiot prowadzący schronisko ma obowiązek współpracować z wolontariuszami oraz organizacjami społecznymi, których celem statutowym jest ochrona zwierząt. Z tym w ostatnim czasie miała sporo kłopotów Mieczysława Goździk.
Umowa z zarządcą schroniska po raz kolejny zostanie podpisana na rok. By wziąć udział w przetargu trzeba, jeśli jest się przedsiębiorcą, posiadać aktualne zezwolenie na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami. Oba wydane są przez Prezydenta. Poza przedsiębiorcami mogą w nim wziąć udział organizacje społeczne, posiadające statut potwierdzający, że ich celem jest ochrona zwierząt.
Oferty można było składać do 14 marca. Z informacji, jakie posiadamy w wymaganym terminie wpłynęły dwie. Żadnej z nich nie złożyło Towarzystwo, kierowane przez panią Mieczysławę Goździk. Kryterium wyboru będzie jak zwykle najniższa cena.
Napisz komentarz
Komentarze