O godzinie 8.00 na placu apelowym kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, na uroczystej zbiórce stanęły pododdziały polskie i amerykańskie biorące udział w ćwiczeniu w asyście kompanii honorowej 5. batalionu dowodzenia i Orkiestry Wojskowej z Krakowa. Trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego XIII zmiany stanowią żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
Ponadto kontyngent wzmocnili żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC) z Kielc, 11. Pułku Artylerii z Węgorzewa, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia, 10. Brygady Logistycznej z Opola i Wojsk Specjalnych oraz kilkunastu jednostek i instytucji Wojska Polskiego. Certyfikację prowadzą oficerowie 2. Korpusu Zmechanizowanego z jego dowódcą – kierownikiem ćwiczenia gen. dyw. Jerzym Biziewskim. W ćwiczeniu biorą też udział przedstawiciele innych jednostek wojskowych, którzy niedawno powrócili z Afganistanu m.in. z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.
Dowódcą PKW jest gen. bryg. Marek Sokołowski (etatowy dowódca 25 BKPow), a w ćwiczeniu towarzyszy mu około 200 żołnierzy dowództwa i sztabu XIII zmiany. Przebieg BAGRAM XIII podporządkowany jest zadaniom z jakimi w ciągu najbliższego półrocza zmierzyć się będą musieli polscy dowódcy, sztabowcy i żołnierze.
Podobnie jak to ma miejsce obecnie, także i następne sześć miesięcy służby polskiego kontyngentu w Afganistanie będzie mieć charakter szkoleniowo – stabilizacyjny. Oznacza to, że główny nacisk będzie położony na szkolenie afgańskich wojska i policji. Zespół certyfikujący będzie zwracał także uwagę na dalsze doskonalenie kontyngentu w działaniach wspierania lokalnych władz w prowincji Ghazni, realizacji programów pomocowych w odbudowie i tworzeniu nowej infrastruktury, ochrony ludności cywilnej w prowincji.
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. BAGRAM XIII, opracowane i przygotowane przez oficerów 2. Korpusu Zmechanizowanego, prowadzone będzie przy użyciu interaktywnego systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) oraz systemu JEMM (Joint Exercise Management Module), stwarzającego możliwość do przygotowania planu podawania wiadomości oraz budowania bazy danych o wojskach własnych i przeciwniku z równoczesnym zobrazowaniem pola walki.
Napisz komentarz
Komentarze