Przyszłości nie można konkretnie i jasno zaplanować – życie przynosi własne rozwiązania i niespodzianki. I tak więc zdarza się, że któreś z rodziców umiera przedwcześnie lub zapada na ciężką chorobę bądź ulega ciężkiemu wypadkowi. Może się również zdarzyć utrata pracy jednego z rodziców, co znacznie obniży dotychczasowy poziom życia dziecka. Na te i inne zdarzenia przydatnym rozwiązaniem będzie kupione odpowiednio wcześniej ubezpieczenie posagowe.
Posag z polisy – na czym polega?
Zakup produktu, jakim jest polisa na życie dla dziecka, to z pewnością dobra decyzja, ale trzeba wiedzieć, na czym opiera się taka forma ubezpieczenia. Zasada jest dość prosta – fundator (może nim być rodzic, opiekun prawny lub inna osoba) deklaruje opłacanie składek w wybranej przez siebie częstotliwości – raz na miesiąc, co kwartał, 6 miesięcy czy co rok.
Wpłacana składka jest dzielona na część ochronną i część oszczędnościową, a umowa zawiera wskazanie wieku, w którym dziecko może otrzymać sumę zgromadzonego kapitału. Najwcześniej wypłata może nastąpić gdy dziecko skończy 18. rok życia, ale może to być również wiek 24 lat (umowna granica zakończenia edukacji wyższej).
Im wcześniej dziecko przystąpi do polisy, tym więcej oszczędności będzie mogło zgromadzić dzięki nawet symbolicznym wpłatom fundatora. Do czasu terminu podanego w umowie dziecku, czyli uposażonemu przysługuje prawo do wypłaty świadczenia, jeśli np. śmierć poniesie jeden z rodziców.
Warto także wiedzieć, że zgromadzone na polisie oszczędności nie są opodatkowane, więc nie trzeba będzie pomniejszać tej kwoty o opłatę z tytułu spadków i darowizn.
Bezpieczeństwo dziecka to spokój rodzica
Dzięki ubezpieczeniu na życie nasze dziecko zyska wsparcie finansowe:
- po wypadku,
- trwałym uszczerbku na zdrowiu,
- urazie ciała,
- pobycie w szpitalu,
- operacji,
- śmierci rodzica,
- poważnej chorobie.
Może również otrzymać pomoc finansową w postacie renty, w sytuacji gdy jeden z rodziców umrze. Ponadto może spodziewać się określonej sumy ubezpieczenia na start w dorosłość, na którą w danym momencie nie moglibyśmy sobie pozwolić z różnych powodów.
Dzięki wypłacie sumy ubezpieczenia w chwili ukończenia 18, 19 czy 20 lat, nasze dziecko będzie mogło podjąć decyzję o wyjeździe na studia, za granicę, kupnie samochodu lub mieszkania. Pierwsze dorosłe decyzje generują często dość duże koszty, zatem dobrze jest się do nich przygotować znacznie wcześniej.
Jak kupić polisę posagową?
Sprawdzając oferty na ubezpieczenie na życie przez internet, możemy dojść do wniosku, że rynek ubezpieczeniowy posiada nadmiar możliwości, przez co wybór jednego rozwiązania będzie dla nas zbyt trudny. To nieprawda. Wystarczy skorzystanie z porównywarki, która umożliwi nam wybranie najtańszego ubezpieczenia spośród zaproponowanych przez agentów na spotkaniu. W ten sposób zaoszczędzimy wiele cennego czasu a przede wszystkim unikniemy zakupu nie do końca korzystnej oferty, która w pierwszym odbiorze może nam się wydać najlepsza.
Doradca ubezpieczeniowy pomoże dobrać odpowiedni zakres polisy: inwestycyjną, posagową, podstawową ofertę na życie, rozszerzenia dotyczące chorób lub wypadków. Doradzi również jaka kwota składki przy naszych możliwościach finansowych będzie najbardziej optymalna (istnieją polisy o składkach miesięcznych zarówno 10 zł, jak i 100 zł).
Pomoc doradcy jest również cenna z innego powodu: to osoba, która dokładnie zna rynek ubezpieczeniowy – orientuje się w możliwościach konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, w najnowszych trendach polis na życie, w innowacyjnych rozwiązaniach, modyfikacjach umów oraz zawiłych szczegółach umów na ubezpieczenie, które dla nas nie muszą być oczywiste i jasne.
Zanim jednak do spotkania z doradcą dojdzie warto w formularzu porównywarki zaznaczyć, ze interesuje nas ubezpieczenie dla dziecka. Można to zrobić także na etapie rozmowy telefonicznej z doradcą, który pokrótce przedstawia szczegóły umowy i proponuje bezpośrednie spotkanie.
Napisz komentarz
Komentarze