Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 00:45
Reklama

Budżet uchwalony, MZK do spółki, śmieci jednak tańsze

Rozpoczęła się XXXIII Sesja Rady Miejskiej tej kadencji. W porządku obrad m.in. budżet na 2013 rok oraz tzw. uchwały śmieciowe. Nieskuteczne próby zmiany w programie sesji próbował przeprowadzić Jacek Kowalewski. Czytajcie relacje on-line.

 

Reklama

Na początek przyjęto protokół z listopadowej Sesji Rady Miejskiej. Radni nie wnieśli zastrzeżeń do jego treści.

 

W kolejnym punkcie dokonano zmian korygujących uchwałę budżetową na rok 2012. Punkt nie wywołał dyskusji wśród samorządowców.

 

Podobnie bezdyskusyjnie przyjęto zmianę uchwały o "Wieloletniej Prognozie Finansowej Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2012-2042" oraz uchwała o ustaleniu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego. Przyjęto też "Wieloletnią Prognozę Finansową Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2012-2043." Tak długi okres prognozowania wynika z poręczeń kredytów udzielonych przez Urząd, Tomaszowskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego.

 

O godzinie 13:10 radna Wacława Bąk poprosiła o ogłoszenie przerwy w obradach.

 

13:30 Przewodniczący Stanisław Stańdo wznawia obrady po przerwie.

 

Rozpoczyna się procedowanie uchwały przyjmującej budzet na 2013 rok. Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej odczytuje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Kowalczyk. Skład orzekający uznał, że dokument został pod względem formalno prawnym przygotowany w sposób prawidłowy i nie budzi zastrzeżeń. SKO pozytywnie też wypowiedziało się w temacie finansowania przyszłorocznego deficytu budżetowego.

 

Radny Kowalczyk odczytał wnioski komisji Budżetu i Działalności Gospodarczej Rady Miejskiej.  O wnioskach możecie czytać szerzej w artykule Budżet z wnioskami. Radni zapoznali się  z odpowiedzią Rafała Zagozdona dotycżącą propozycji radnych. Prezydent nie zgodził się m.in. na przygotowanie dokumentacji technicznej dotyczącej budowy ulic Batorego, Żółkiewskiego i Hetmańskiej, oraz parkingu przy ulicy Rolnej i Lewej.

 

13:49 - Projekt uchwały budżetowej prezentuje Skarbnik Miasta, Barbara Koścista. Dokument przewiduje 4,3 miliona deficytu w kolejnym roku, który sfinansowany zostanie z zaciągniętych kredytów i pożyczek. Wielkość wydatków naszego miasta osiągnie według planu poziom 185 milionów złotych, z czego wydatki majątkowe to 32 miliony złotych. Limit zobowiązań, jakie będzie mógł zaciągnąć prezydent miasta to łącznie 43 miliony złotych

 

Wszystkie Komisje Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały uchwałę budżetową. Żaden z radnych nie wziął udziału w dyskusji. Tylko sześciu radnych wstrzymało się od głosu. Rafał Zagozdon podziękował radnym za przyjęcie uchwały i podkreśla, że budżet miasta jest bardzo "napięty".

 

14:05 - Uchwała o przyjęciu nowych obwodów do głosowania oraz siedzib komisji wyborczych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kolejne wybory do Rady Miejskiej odbędą się w okręgach jednomandatowych (czyt. Uchwalili jednomandatowe). Krzysztof Barański złożył wniosek aby granice okręgów wyborczych pokrywały się z obwodami do głosowania. Chodzi głównie o komisję zlokalizowaną w dawnym Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ulicy Warszwskiej. Z radnym nie zgodził się Henryk Dworczak, na którego wniosek dokonano zmian w uchwale. Podkreślał, że proponowana zmiana ograniczy frekwencję wyborczą, szczególnie wśród osób starszych. Czy chodzi rzeczywiście o dobroi seniorów, czy tylko o zapewnienie sobie odpowiedniej liczby potencjalnych wyborców? Wniosek Krzysztofa Barańskiego zyskał akceptację większości radnych.

 

 

14:21 - Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Domu Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim. Projekt omawia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Jolanta Szustorowska.Opłata uzależniona ma być od poziomu dochodu osoby korzystającej z pomocy. W określonych przypadkach opłata nie będzie pobierana. Komisje RM pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Radna Wacława Bąk podkreślała, że koniecznością utworzenia Domu Dziennego Pobytu zajmuje się już kolejna Rada Miejska. Przypomniała też kontrowersje na temat lokalizacji placówki, która swoją siedzibę ma mieć w dawnym TKACZ-u. - Chodziło o stworzenie miejsca pobytu dla osób, które potrzebują stałej, codziennej opieki - mówiła. - Tymczasem, 30 osób, które mają znaleźć swoje miejsce w DDP, mają to być osoby zdrowe. Nie będą mogły przebywać tam osoby z chorobą Alzhaimera. Czy aby na pewno tworzymy dom dla właściwego adresata.

 

Arkadiusz Gajewski zadał pytania dotyczące kosztów utrzymania obiektu oraz jak się ma stworzenie placówki do nadmiaru miejsc w tomaszowskich Domach Pomocy Społecznej, w konteście planowanycn zwolnień pracowników.

Wiceprezydent Waldemar Wendrowski zapewniał, że także osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z opieki w Domu Dziennego Pobytu. - Przewidujemy zatrudnienia pielęgniarki a więc z definicji będą mogły korzystać osoby wymagające pomocy. Jeśli chodzi o miejsce, to jest ono wymarzone ze względów na komunikację. Koszt remontu szacujemy na 200 tysięcy złotych. Nie wydaje się być to dzym kosztem. Koszt utrzymania w przyszłym roku to ponad 300 tysięcy złotych.

 

14:42 - Podjęcie uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do przekształcenia Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Tomaszowie Mazowieckim. Jako argument za powołaniem spółki przywołuje się konieczność stałęgo zwiększania dotacji dla MZK (przy 50% progu ustawowym), brak rentowności oraz rosnące koszty.Komisje RM pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

 

Arkadiusz Gajewski przypomniał, że dyskusja na temat przekształceń zakładu trwa od kilkunastu lat. - Bardziej interesuje mnie co się aktualnie w firmie dzieje - mówił. - Chciałbym wiedzieć coś na temat sytuacji finansowej na koniec roku. - Radny pytał też czy odbyły się konsultacje społeczne ze związkami zawodowymi i czy prezydent zastanawiał się nad wprowadzeniem do spółki zewnętrznego inwestora.

 

Krzysztof Kuchta pytał o koszty przekształceń i czy nie obciążą one mieszkańców miasta poprzez podniesienie cen biletów. Jacek Kowalewski próbował dowiedzieć się, czy koszty wykupu usług przez miasto nie będą wyższe niż udzielana obecnie dotacja.

 

Uchwała została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Tylko czwórka radnych wstrzymała się od głosu. Ma charakter intencyjny ale wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć w naszym mieście kolejną samorządową spółkę. Pojawią się więc nowe miejsca pracy dla prezesów, wiceprezesów oraz miejsca w radzie nadzorczej. Inne artykuły na temat tomaszowskiego MZK

 

15:03 - Przewodniczący Stańdo ogłosił 15 minutową przerwę, po której nastąpi głosowanie pakietu uchwał "śmieciowych" i porządkowych.

 

 

 

15:30 - Rada Miejska wznawia obrady. Na początek punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta (Kot na smyczy, pekińczyk w kagańcu). Projekt przedstawia naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta, Barbara Misiurska. Komisje RM pozytywnie zaopiniowały uchwałę. Jeden wniosek dotyczył nadzoru nad wykonaniem uchwały, który powierdzony zostaje Straży Miejskiej i pracownikom Urzędu.

 

- Kwestia porządku w mieście jest bardzo ważna - mówi Wacława Bąk. - Nie ma sesji, byśmy się tym tematem nie zajmowali. Ta uchwała niestety w większości zobowiązuje mieszakńców do przestrzegania róznych reguł. Chciałabym aby pracownicy pana prezydenta w maksymalny sposób upowszechniły regulamin wśród tomaszowian. Nasze miasto ejst jednym z nielicznych, w którym odstąpiono od pobierania podatku od posiadania psów.  W tej sytuacji mamy szczególne prawo wymagać od właścicieli zwierząt, by stosowali się do zasad w regulaminie zawartych.  Tymczasem okazuje się, że pani naczelnik nie wie ile nałożono kar na właścicieli zwierząt za to, że przepisy nie są przez nich przestrzegane.

 

Pozostali radni nie zabierali w temacie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta głosu. Przeglosowano zarówno wniosek komisji budżetu jak i całą uchwałę.

 

15:45 - Podjęcie uchwały w sprawie określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty. Punkty dotyczące śmieci po raz trzeci trafiają pod obrady. Poprzednie artykuły na ten temat znajdziecie tutaj. Zaproponowana przez prezydenta Rafała Zagozdona metoda naliczania opłat uzależnia ich wysokość od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość lub mieszkanie. Za śmieci sekregowane płacić mamy 10,50 od osoby, natomiast niesegregowane kosztować mają 20. Tylko Komisja Spraw Społecznych negatywnie zaopiniowała projekt. Wniosek o zmianę stawek złożył Sojusz Lewicy Demokratycznej. Opłaty zgodnie z jego treścią mają wynosić odpowiednio 9 i 15 złotych.

 

Radna Wacława Bąk odczytała pismo z Biura Analiz Sejmowych przesłane na wniosek posła Marcina Witko, dotyczące ewentualnych ulg i zwolnień w zakresie naliczania opłat. Zgodnie jego treścią Rada nie ma możliwości ich stosowania. Swoje pismo do Rady Miejskiej przysłał też poseł, który zapowiada w nim przystąpienie do prac związanych z przygotowaniem nowlizacji ustawy.

 

Klub radnych PiS złożył też swój wniosek dotyczący wysokości opłat za wywóz śmieci. Jest on tożsamy w treści z wnioskiem SLD. Radna Bąk przytacza dotychczasowe opłaty naliczane przez tomaszowskie spółdzielnie mieszkaniowe. Jej zdaniem rzeczywisty koszt odbioru śmieci segregowanych wynosić powinien 7,50 zł.

 

Radni przegłosowali wnioski klubów. 17 z nich było za obniżeniem opłat, wśród nich członkowie PiS, SLD i Arkadiusz Gajewski, Tomasz Zdonek i Cezary Żegota z Platformy Obywatelskiej. Mieszkańcy Tomaszowa płacić będą więc mniej. Przypomnijmy, że w pierwotnej, zaproponowanej przez prezydenta wersji, koszt miał wynieść 12 złotych od osoby.

 

Kolejna uchwała dotyczy wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. .W tym punkcie głos zabierał Ryszard Goździk, pytał o uprawnienia współwłaścicieli nieruchomości do składania deklaracji o liczbie mieszkańców nieruchomości.

 

Radni określają  termin, częstotliwość i trybb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Pozostałe uchwały śmieciowe nie wzbudziły zastrzeżeń. Dotyczyły szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz określenia rodzaju dodatkowych usług świadczonych w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz wysokości cen za te usługi.

 

16:25 - Plan pracy Komisji Rewizyjnej RM na przyszły rok. Komisja skontroluje Gimnazjum numer 7, Wydział Działalności Gospodarczej UM, Dzielnicowy Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji (w zakresie gospodarki samochodowej i paliwowej), Wydział Inżyniera Miasta, Przedszkole numer 8, Szkołę Podstawową numer 7. Komisja Rewizyjna zajmować się też będzie analizą sprawozdania z wykonania budzetu miasta w roku 2012.

 

Radni podjęli też uchwałę w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej oraz uchwały dotyczące planów pracy stałych komisji RM na 201 3 rok.

 

15:34 - Informacja o działalności Prezydenta Miasta w okresie między sesjami oraz z wykonania uchwał podjętych na poprzedniej sesji. Pytań radni nie mieli, podobnie jak do nformacji o działalności Przewodniczącego Rady Miejskiej i Wiceprzewodniczących w okresie między sesjami.

 

Interpelacje i wnioski radnych - pytania zadawali: Tomasz Trzonek, Krzysztof Kuchta, Marek Kubiak, Tomasz Kumek, Jacek Kowalewski. Na pytania odpowiadali prezydent Zagozdon oraz Grzegorz Zań i Waldemar Wendrowski. Treść interpelacji oraz odpowiedzi opublikujemy w kolejnym artykule

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mop 31.12.2012 13:16
he he MOPS bedzie musiał dołożyć też do śmieci bo kogo będzie na nie stać

Reklama
sztywna 31.12.2012 12:35
dzisiejszy news;-- Opłata za wywóz i utylizację odpadów w Lublinie będzie liczona od gospodarstwa domowego - 32 zł miesięcznie za odpady segregowane i 44 zł - za odpady niesegregowane. W Lublinie jest 144 tys. 634 gospodarstw domowych. A Tomaszów jest super zamożnym miastem, gdzie będziemy płacić od osoby!!! 20 pln / m-c. Brawa!!!! -sali dla tego kto to wymyślił, oczywiście brawa biją radni z radości za trochę kaski z diet.

15 złmiesięcznie za śmieci od osoby w blokach!!! 21.12.2012 13:18
Rodzina 4 osobowa zapłaci 60 zł za miesiąc i 720 zł za rok!!!

Z Łodzi 21.12.2012 05:27
Artykuł nie mówi prawdy, uwierz mi na słowo :P. Te Daby (tzw. tupolewy) kosztowały tyle ile napisałem, mam swoje źródła :)

Dałny gurom 20.12.2012 20:40
Gdyby mieli trochę oleju w głowie uchwalili by budżet na 2092 rok. Na 2042 to każde dziecko w przedszkolu potrafi przewidzieć.

Marcin R. 20.12.2012 20:37
Do 3 z łodzi: CYTUJE: Autobusy DAB 12-1200B te duże 2 drzwiowe kosztowały w granicach 7000 zł sztuka błąd :te Dwa duże DABY 2 -drzwiowe 14 letnie kosztowały 130 tys tak wynika z artykułu na tym portalu TABOR Z DEMOBILU:

rwd 20.12.2012 20:20
Jeżeli mówi się ,że śmieci są własnością gminy, miasta to dlaczego każą mi płacić ? Dlaczego mam płacić tyle ile mi ktoś każe i nie mogę wybrać sobie tańszej oferty ? Opłata w tej formie to zwykły podatek, a nie opłata za wywóz śmieci. Co na to Konstytucja ?

sztywna 20.12.2012 19:47
do wkurzonego- jeżeli masz mieszkanko na własność o wartości 150 tys pln to zapłacisz od tego 1%, oblicz czy wystarczy Ci kasy na same opłaty? a co z jedzeniem i przyjemnościami? czy skazany będziesz na śmierć głodową?

Wkurzony 20.12.2012 19:40
4 osoby x9 zl = 36 zl x 12 miesięcy = 432 zl rocznie nowy podatek ;) Super, nic tylko sie wymeldowywac Czekam na katastralny

Z Łodzi 20.12.2012 19:37
@Marcin R Autobusy DAB 12-1200B te duże 2 drzwiowe kosztowały w granicach 7000 zł sztuka w tej firmie nie ma NIC. Nawet jak będzie spółka to urząd miasta będzie musiał wylozyc jak Ty piszesz 900000 zł jak tutaj stu parutysiecy się żałuje na autobus :P

Marcin R. 20.12.2012 19:02
MZK- jak bedzie spółką moze w końcu ktoś porządnie napisze jakis plan jakieś pismo o dotacje z unii na nowe autobusy, wszyscy dookoła to robią tylko nie my . mały przykład z PABIANIC : Urząd Miasta ogłosił przetarg na dostawę pięciu nowych, niskopodłogowych autobusów w ramach projektu unijnego "Poprawa dostępności i bezpieczeństwa transportu miejskiego". Zakup tych autobusów będzie sfinansowany z dotacji, jaką dostaniemy z Unii Europejskiej. W ramach projektu "Poprawa dostępności i bezpieczeństwa transportu miejskiego na terenie Gminy Miejskiej Pabianice", kupimy także 57 wiat przystankowych, 5 rowerowych i zbudujemy 27 zatok. Całkowita wartość projektu to prawie 6 mln złotych, ale z budżetu miasta będzie wyłożone tylko 900 tys. złotych, bo wysokość dofinansowania to aż 85 proc.. Ten przykład jest z 2010 roku . Dziwi tylko fakt że takie małe Pabianice moga sobie pozwolic na coś takiego a my nie , znów nasuwa się pytanie dlaczego urzędnicy Pabianickiego magistratu potrafią coś takiego napisac ????? W pabianicach jeżdza nowutkie przegubowe SOLARISY napędzane biodieslem. Autobusy spełnią normę spalania Euro-5. Solaris... Dla porównania 500 tyś. tyle wyniósł koszt 3 DABów tych zabytków którymi jeżdzimy codziennie., widzimy różnice ? Może ktos mi to wytłumaczyc ? Bo ja nie rozumiem wszyscy kupują nowe autobusy a tomaszów starocie co chcemy stworzyc Kolejny skansen MZK to jesteśmy na najlepszej drodze.....

Reklama
napięty jak budżet 20.12.2012 18:23
I cóż,do roboty...powiedział prezydent i ogłoszono ... przerwę

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: S12 bzduraTreść komentarza: S12 to wielki wał i bubel puszczony między zabudowaniami i najbardziej atrakcyjnymi wsiami. Nie ma to żadnej promocji dla miasta wręcz przeciwnie nie odciąży go od nadmiaru "ciężkiego transportu". Za to idealnie zniszczy życie ludzi i wielu rodzin gdzie domy znajdują się bezpośrednio na trasie lub w bliskim położeniu. Władze wiedziały od x lat gdzie pójdzie droga a wydawały zgody na zabudowy. Sama jestem w sytuacji gdzie wydałam oszczędności życia, poświęciłam czas i własne zdrowie żeby wszystko doprowadzić do porządku. W zamian za to dostaje autostradę przez środek działki. Nie interesują mnie żadne pieniądze w zamian za poniesioną stratę. Są rzeczy których się kupić nie da! Zostaliście wybrani przez obywateli i jeśli nie potraficie nas bronić -zniesiemy was ze stanowisk gdzie napychacie sobie kabzy naszymi pieniędzmi.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama