- Straż Miejska w Tomaszowie Maz. od początku sezonu grzewczego tj. od października 2017r na podstawie art. 379 ust.1 i 2 Ustawy Prawo o ochronie środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r (upoważnienie wydawane przez Prezydent Miasta Tomaszowa Maz.) uprawniona jest do przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska oraz na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. Do 08-02-2018r w wyniku zgłoszeń od mieszkańców oraz własnych interwencji strażnicy przeprowadzili 682 kontroli posesji - informuje Joanna Budny, rzeczniczka prasowa Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.
W 54 przypadkach szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone, natomiast w 39 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego łącznie na kwotę 5800zł. Jak dowiadujemy się od miejskich strażników, najczęściej palone były: płyty meblowe, zużyte filtry olejowe, kable, ramy z okien, zużyte oleje silnikowe, folie, tektury, kolorowe gazety. Efekty ich spalania trafiają bezpośrednio do naszych płuc.
Nie oznacza to oczywiście, że miasto prowadzi działalność skrajnie restrykcyjną. W tym samym okresie udzielono bowiem 26 pouczeń.
Kontrole palenisk były prowadzone na terenie całego miasta, ale w szczególności na osiedlach, gdzie znajdują się domki jednorodzinne. W ich wyniku stwierdzono, że większość mieszkańców opala swoje domy przy pomocy węgla (nierzadko złej jakości), drzewa, koksu, ekogroszku, brykietów drzewnych. Część mieszkańców posiada ogrzewanie gazowe lub piecyki na olej opałowy.
Wiele osób ma wątpliwości co do legalności prowadzonych kontroli - Strażnicy w trakcie interwencji przedstawiali się z imienia i nazwiska, stopnia służbowego, okazywali upoważnienie od Prezydenta Miasta Tomaszowa Maz. oraz informowali właścicieli na jakiej podstawie podejmują czynności służbowe. Następnie sprawdzali kotłownie i piece oraz warunki sanitarne, tj. czy w pomieszczeniach w których znajdują się piece są nie dozwolone materiały do palenia oraz czy właściciele posiadają pojemniki na odpady i czy odpady te są segregowane - wyjaśnia Joanna Budny.
Nie ma praktycznie dnia, by bezsilni tomaszowianie nie przesyłali nam zdjęć posesji swoich sąsiadów, którzy w śmierdzący i niezdrowy sposób uprzykrzająim życie. W naszej internetowej sondzie zdecydowana większość osób opowiada się za tym, by trucicieli karać w sposób zdecydowany i bezwzględny.
- Dopóki ludzie nie zrozumieją, że to jest problem nas wszystkich i że dotyczy każdego, to ani edukacja ani karanie niewiele pewnie pomogą. Najgorsi są tacy typowi "Janusze" zawsze najmądrzejsi i najcwańsi. możemy im tłumaczyć i edukować a oni i tak wiedza najlepiej. Moim skromnym zdaniem dopóki nie będzie widma wyłączenia budynku z użytkowania w przypadku stosowania kopciuchów to nic się nie zmieni - mówi prezes Zakłądu Gospodarki Ciepłowniczej, Błażej Spychalski
W 2017 roku Straż Miejska przeprowadziła:
230 kontroli:
- 104 - niepotwierdzone
- 34 - zakończonych kontroli mandatami
- 26 - pouczeń
W 76 przypadkach źle rozpalano w piecu
Od 1 stycznia 2018:
98 - kontroli - (28 - zgłoszonych przez mieszkańców, 70 - na podstawie sensorów)
12 - pouczeń
3 - mandaty
pozostałe nie zostały potwierdzone
Napisz komentarz
Komentarze