Dlaczego dbałość o zęby jest taka ważna?
Higiena jamy ustnej i zębów to nie tylko aspekt estetyczny, ale także a może przede wszystkim zdrowotny. Badania prowadzone na całym świecie dowodzą, że próchnica, która jest pierwszym następstwem zaniedbanych zębów a także choroby przyzębia są nie tylko problemem zdrowia jamy ustnej, ale mają niekorzystny wpływ na cały organizm. Lekceważenie właściwej pielęgnacji uzębienia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Wśród nich można wymienić choroby serca, udar mózgu, choroby nerek czy nawet nowotwory.
Jak często należy przeprowadzać kontrole stanu uzębienia u stomatologa?
Dzieci od 2 do 12 roku życia raz na cztery miesiące, dzieci starsze oraz dorośli powinni zgłaszać się co sześć miesięcy. Przy czym należy zaznaczyć, że kontrola to nie tylko przegląd jamy ustnej z lusterkiem i zgłębnikiem. U osób dorosłych wskazane jest wykonanie pełnej diagnostyki raz na pięć lat. Nieodzownym jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego dzięki, któremu widoczne są wszystkie zęby, otaczające je tkanki, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo – żuchwowe.
Kiedy należy zgłosić się na kontrolę ortodontyczną?
Jeżeli pediatra lub stomatolog nie zasugerował wcześniejszej wizyty to pierwsza wizyta u specjalisty zajmującego się zgryzem powinna się odbyć około 6-7 roku życia.
Jak należy dbać o zęby by uchronić je przed próchnicą?
Przede wszystkim należy stosować odpowiednie szczoteczki oraz pasty do zębów czyli takie, które są dostosowane do wieku. Kolejnym ważnym punktem w codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie przestrzeni między zębowych przy użyciu nici, taśmy lub specjalnej szczoteczki między zębowej. Stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych również powinno być stałym elementem pielęgnacji jamy ustnej. Bardzo ważne i niezbędne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. W gabinecie raz na pół roku należy profesjonalnie oczyszczać zęby oraz fluorować. Dodatkowo u dzieci w świeżo wyżynających się zębach zabezpieczać bruzdy lakiem.
Ile razy w ciągu dnia należy myć zęby?
Przynajmniej trzy razy dziennie czyli po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Pacjenci ortodontyczni leczeni aparatami stałymi muszą myć zęby po każdym posiłku.
Czy szczoteczki elektryczne niszczą szkliwo?
Jeśli mamy do czynienia z produktem markowym nie musimy martwić się o szkliwo. Jednak szczoteczki elektryczne mają wpływ na tkanki otaczające ząb, więc nie każdy pacjent może je stosować.
Wiele osób, stomatologów zwyczajnie się boi, ponieważ Ci kojarzą się im z ogromnym bólem.
Właśnie dlatego w tym zawodzie tak ważny jest profesjonalizm, indywidualne podejście do pacjenta oraz dobrej jakości materiały i sprzęt. Jeżeli takowym dysponujemy to możemy postawić trafną diagnozę oraz szybko i bezboleśnie wyleczyć pacjenta.
Czy ogólny stan zdrowia wpływa na przebieg wizyty?
Niektóre jednostki chorobowe wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta. Mam na myśli podanie antybiotyku przed leczeniem jeżeli pacjent ma np. zastawkę serca. Natomiast osoby po przebytych zawałach, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, powinny je na czas zabiegu usunięcia zęba odstawić. Oczywiście po uprzedniej konsultacji i pod opieką internisty.
Jeśli pacjent jest przeziębiony, czy ma opryszczkę wargi powinien przełożyć wizytę na inny termin, dzięki temu nie jest źródłem infekcji personelu w gabinecie oraz innych pacjentów.
Czy można wybielać zęby w ciąży i czasie karmienia?
To zależy od sposobu wybielania. Jeśli mówimy o pastach wybielających jak najbardziej tak. Natomiast środkom bardziej agresywnym takim, którymi wybielamy w gabinecie stomatologicznym mówimy zdecydowanie nie. Po pierwsze mogą dostawać się do przewodu pokarmowego, po drugie często wybielaniu towarzyszy różnego stopnia ból. Wpływ składników znajdujących się w pastach wybielających nie został jeszcze przebadany pod kątem wpływu na rozwijający się płód.
Jakie są profesjonalne metody wybielania zębów?
Istnieją dwie profesjonalne metody wybielania . Pierwsza to wybielanie w gabinecie polegające na zastosowaniu wysokoprocentowych preparatów wybielających. Lekarz podczas wizyty nakłada je kilkakrotnie na zęby . Efekt jest natychmiastowy. Pacjent spędza na fotelu około 2 godzin. Druga metoda to wybielanie nakładkowe polegające na zastosowaniu specjalnych, wykonanych indywidualnie dla pacjenta nakładek wypełnionych preparatem wybielającym o różnym natężeniu. Sam proces wybielania odbywa się w warunkach domowych. Można nakładki nosić w ciągu dnia lub z nimi spać. W przeciwieństwie do pierwszej metody zęby wybielają się stopniowo. Proces wybielania trwa od 10 do 14 dni. Należy pamiętać że zarówno jedna jak i druga metoda wybielania wymaga powtarzania.
Na rynku mamy dostępną całą gamę produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tych właściwych?
Najważniejszy jest zakup produktu dostosowanego do wieku i potrzeb. Każda znana firma chwali swój produkt jako najlepszy, najskuteczniejszy. Nie dajmy się jednak zwariować. Stosujmy te środki, które nam odpowiadają pod względem skuteczności, konsystencji, smaku i zapachu. Wszystkie dostępne pasty i płukanki są świetnie opisane. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu pacjent uważa, że nic u niego nie działa to musi zasięgnąć porady stomatologa.
Wielu rodziców uważa, że leczenie zębów mlecznych jest tylko stratą czasu bo te i tak wypadną. Maja rację?
Wymiana uzębienia trwa od szóstego do dwunastego roku życia. W tym czasie zęby mleczne z próchnicą są w stanie uszkodzić zawiązki zębów stałych, które znajdują się pod mleczakami. Mogą również spowodować powstanie próchnicy na już wyrżniętych zębach stałych. Proces ten dotyczy głównie szóstek, które pojawiają się jako pierwsze i rodzice najczęściej o nich zapominają. Poza tym zęby mleczne bolą tak samo jak stałe i wymagają takiego samego leczenia. Niestety próchnica powstająca w obrębie nich postępuje o wiele szybciej. Jeżeli tak ząb wymaga wyrwania a następuje to wcześniej niż wymiana fizjologiczna zęba, to taki pacjent kwalifikuje się do długo czasowego leczenia ortodontycznego. Pamiętajmy również, że bakterie w zębach mlecznych są takie same jak w przypadku zębów stałych. Też mają niekorzystny wpływ na serce, nerki i inne narządy wewnętrzne.
Odnoszę wrażenie, że mimo ogromnego rozwoju technologicznego w stomatologii, świadomość pacjentów w zakresie higieny, metod leczenia oraz praw jakie im przysługują nadal jest niewielka.
Pacjent ma prawo do pełnej informacji o zastosowanym leczeniu a także o innych jego technikach i możliwościach. Przede wszystkim nie powinien bać się zadawać pytań. Jesteśmy po to, by dzielić się naszą wiedzą z pacjentem i wspólnie z nim wybrać najwłaściwszą i najdogodniejszą metodę leczenia. Nasza rola nie ogranicza się tylko i wyłącznie do samego leczenia. Ważną częścią naszej pracy jest również nauczanie pacjenta prawidłowych nawyków higienicznych. Mam na myśli stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych a także odpowiedniej techniki szczotkowania zębów. Rzecz wydawałoby się banalna w istocie jest bardzo ważna i odgrywa kluczową rolę dla naszego uzębienia.
Bierze Pani udział w warsztatach „Nowa Piękniejsza Ty” jako jeden z ekspertów.
Zadbany wygląd, dobre samopoczucie to nie tylko ładny makijaż czy dobrze dobrana sukienka. Całość musi być uzupełniona „ładnym uśmiechem”. I właśnie ten temat będzie przeze mnie poruszany na warsztatach. W związku z powyższym zapraszam wszystkie panie powyżej 26 roku życia do wzięcia udziału w eliminacjach do warsztatów, których ideą jest pokazanie jak można lepiej o siebie zadbać, skuteczniej siebie promować oraz poprawić swój wizerunek. Znajdziecie się w gronie specjalistów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą oraz praktyką.
Napisz komentarz
Komentarze