Zaufaj architektowi
Udając się do biura architektonicznego, warto uprzednio poznać jego ofertę. Wiele firm oferuje już gotowe projekty domów jednorodzinnych - te są zwykle dużo tańsze niż projekt tworzony de novo. Należy przedstawić architektowi własną wizję domu, opowiedzieć o własnych potrzebach i wysłuchać jego propozycji. Może się okazać, że pominęliśmy istotne kwestie, takie jak na przykład możliwość rozbudowy domu w przyszłości - warto tę kwestię wziąć pod uwagę, jeśli nie na potrzeby obecnej rodziny, to na potrzeby przyszłych pokoleń, które zechcą wprowadzić własne udogodnienia do domu.
Jak wybrać projekt domu?
Oprócz uwzględnienia w planach możliwości rozbudowy domu, warto wziąć pod uwagę własne plany powiększenia rodziny. Nawet, gdy nie planuje się więcej dzieci, może w przyszłości wyniknąć konieczność przygarnięcia pod swój dach rodziców lub dziadków. Warto zatem w projekcie zawrzeć przynajmniej jeden dodatkowy pokój oraz możliwość rozbudowy domu o kolejne pomieszczenia.
Przy wyborze wielkości domu należy brać pod uwagę możliwości działki budowlanej oraz własne możliwości finansowe. Wielkość rodziny i chęć jej powiększenia, a także posiadanie zwierząt w przyszłości to podstawowe czynniki. Projekt domu powinien uwzględniać dość powierzchni dla każdego członka rodziny - najlepiej, aby dla każdego z nich wygospodarować osobny przestronny pokój.
Koszty utrzymania domu
Oczywistym jest, że przy budowie domu pragnie się zadbać o to, by jego mieszkańcom było w nim wygodnie, by każdy miał dla siebie miejsce. Zbudowanie dużego, przestronnego domu to spore plusy. Można wygodnie zaaranżować przestrzeń, w razie potrzeby podzielić pomieszczenia na mniejsze. Można swobodnie myśleć o powiększaniu rodziny. Jednak ma to również swoje wady. Większy dom jest droższy w budowie - również jego projekt będzie kosztował więcej. To niestety nie wszystko - większa powierzchnia to również więcej do sprzątania oraz do ogrzewania, a także większe ewentualne koszty remontów.
Wybór projektu z przyszłością
Budowa domu to ogromna inwestycja, którą spłaca się latami. Dlatego warto też myśleć o niej z dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie tylko chęć powiększenia rodziny powinna decydować o wyborze rozmiarów domu. Należy wziąć również pod uwagę bardziej odległą przyszłość - gdy dzieci urosną i zechcą się wyprowadzić z domu. Czy możliwe i opłacalne będzie wtedy utrzymywanie ogromnego domu dla mieszkających w nim jedynie rodziców? W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie parterowy domek na przedmieściach z ekonomicznym systemem ogrzewania, który warto zaznaczyć już na etapie wyboru projektu domu. Dobry projekt to taki, który zakłada wiele możliwości aranżacyjnych, a przy tym niskie koszty utrzymania. Z odpowiednim projektem w ręku można stworzyć własną, niepowtarzalną przestrzeń, na którą nie będziemy żałowali ani jednej wydanej złotówki!
Napisz komentarz
Komentarze