Dziś „Dzień Dziecka” , rodzice zabiegani kupią w przelocie upominki dla swoich pociech, może spędzą z nimi kilka godzin na zabawie . Ja z tej okazji chciałam przywołać w pamięci dzisiejszych rodziców i dziadków poetę, "który uczył dzieci najlepiej kochać Polskę", myśleć i czuć po polsku, którego książki dla najmłodszych były zawsze poszukiwane przez rodziców.”
Władysław Bełza miał być nigdy nie zapomnianym poetą . Stało się jednak inaczej. Choć jeszcze w 1948 roku Juliusz Kleiner nazywał poetę "narodowym poetą dzieci" czy "poetą młodych Polaków", dziś autor "Katechizmu polskiego dziecka" jest praktycznie nieznany. Władysław Bełza urodził się 17 października 1847 roku w Warszawie.
Przypominając słynny "Katechizm " wiersz, którego dawniej uczyły matki razem z pacierzem chciałam przypomnieć, że bohaterowie i patrioci rodzą się dziećmi i tylko od tego co zostanie im przekazane w domu rodzinnym i przez nauczycieli zależy ich przyszła postawa ich stosunek do Ojczyzny i rodaków. Dziś jesteśmy EUROPEJCZYKAMI ale bądźmy najpierw POLAKAMI i tego uczmy nasze pociechy.
Katechizmu polskiego dziecka
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
- Mą Ojczyzną.
- Czem zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie.
Dla dziewczynki początek wiersza zaczynał się następująco:
- Kto ty jesteś?
- Polka mała.
- Jaki znak twój?
- Lilja biała.
Napisz komentarz
Komentarze