- Tytuł programu uchwalonego przez Radę Miejską mi się nie podoba- mówiłJacek Kowalewski na ostatniej Sesji Rady Miejskiej. - Sugeruje on, że Tomaszów jest miejscem odpowiednim tylko dla Seniorów. Jak popatrzymy na plan rozwoju, to widzimy, że liczba ludności sukcesywnie spada. W 2004 roku było nas 67 tysięcy a prognozuje się, że za dwadzieścia lat będzie to tylko 55 tysięcy. Wygląda na to, że wszyscy młodzi stąd wyjeżdżają a tendencję należy odwracać. Na każdym kroku powinniśmy podkreślać, że Tomaszów jest właśnie miejscem dla młodych ludzi i zachęcać do tego, by tu przyjeżdżali. Dlatego proponuję zmianę nazwy programu na „Tomaszów wspiera seniorów. Uważam, że przyszłość jest przed młodymi - dodaje radny, podkreślając, że na pochwałę zasługują wszystkie inicjatywy skierowane do osób starszych i samotnych.
Jedną z takich inicjatyw ma być stworzenie Domu Dziennego Pobytu dla seniorów, który ma zostać uruchomiony w dawnej siedzibie OK. Tkacz przy ulicy Piłsudskiego. Budynek pierwotnie przeznaczony do sprzedaży nie znalazł swojego nabywcy. Zdecydowano więc o oddaniu go na potrzeby seniorom. Obiekt wymaga jednak remontu.
Na potrzebę działań skierowanych do ludzi młodych zwraca też uwagę Arkadiusz Gajewski - Bez większej aktywności w tej dziedzinie, za 15-20-25 lat Tomaszów zamieszkiwać będą jedynie starsi ludzie, którym czas upływał będzie na tęsknocie za dziećmi i wnukami, które uciekły z naszego miasta -mówi.- By dać dobry przykład może warto zastanowić się nad opracowaniem systemu zatrudniania w Urzędzie i jednostkach podległych wyróżniających się absolwentów prawa, administracji, czy kierunków technicznych. Konkrety mogą wyglądać na przykład tak, że wdrożymy system zachęcania do zatrudniania corocznie w jednostkach publicznych - wyróżniających się w danym roku absolwentów prawa, administracji, czy innych kierunków. Chodzi o to, żeby zdolni młodzi absolwenci znajdowali zatrudnienie w naszych jednostkach publicznych, na czele z największym pracodawcą czyli Urzędem Miasta i widzieli tu szansę na realizację swojej ścieżki kariery zawodowej. Zaznaczam, że w tym pomyśle chodzi o najlepszych absolwentów, czyli takich którzy osiągnęli na studiach najwyższe średnie oraz posiadają przydatne specjalizuje dla danego pracodawcy. Nawet 3-5 osób rocznie zatrudnionych w ten sposób zmieni klimat i image naszego miasta na przyjazny: zdolnym, młodym ludziom.
Urząd Miasta, i jednostki mu podległe nie są jednak w stanie zatrudnić wszystkich utalentowanych młodych ludzi, którzy wyjechali z Tomaszowa studiować i osiągają dobre wyniki w nauce. Miejsc brakuje tu nawet dla znajomych przysłowiowego królika. Tomaszów do życia potrzebuje inwestorów i to takich, którzy zatrudniać będą zarówno kadrę administracyjną jak i techniczną różnych szczebli. Lokowanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej kolejnych magazynów wysokiego składowania jest marnotrawstwem potencjału i nie tworzy możliwości realizacji kariery zawodowej absolwentom wyższych uczelni a jedynie osobom, które ukończyły przyspieszone kursy prowadzenia wózków widłowych. A właśnie dwie tego typu inwestycje szykują się w najbliższym czasie w tomaszowskiej podstrefie ŁSSE.
- Mieszkam w Tomaszowie tylko dlatego, że mam zawód, który mogę wykonywać zdalnie i na odległość- mówi nam jeden z zaprzyjaźnionych programistów. - Nie muszę meldować się na określoną godzinę w biurze a to co robię ma charakter zadaniowy. W firmie pojawiam się raz w miesiącu, chyba że wynika jakaś nagła potrzeba. To jednak kwestia umowy z moim szefem. Gdyby był mniej elastyczny musiałbym stąd wyjechać, bo gdzie tu może się zatrudnić programista, nawet z dużymi umiejętnościami. Co tu robić? Strony internetowe dla sklepów z używaną odzieżą?
Wiele osób zwraca też uwagę na promocję samo zatrudnienia. Firmy zakładane przez młode osoby, posiadające wiedzę ale nie mające doświadczenia utrzymują się najczęściej do chwili, kiedy jest przywilej opłacania niższej składki ZUS.
Napisz komentarz
Komentarze