Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 19:07
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zwyczajne przekształcenie

Od ponad roku trwa inwestycja realizowana przez firmę Ezbud Interster przy ulicy PCK, na terenach należących dawniej do zakładów ZWCh „Chemitex Wistom”. Miejsce niegdyś tętniące życiem, gdzie funkcjonowała kręgielnia, kort tenisowy, brodziki kąpielowe dla dzieci i kawiarnia z tarasem, na którym organizowane były latem zabawy taneczne, stopniowo popadało w ruinę. Kilka zbudowanych tam murowanych domków letniskowych zostało najpierw ogołoconych ze wszystkiego, co tylko dało się ukraść a następnie rozebranych.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Po przejęciu obiektu przez miasto, został on na długi czas zapomniany. W zrujnowanych resztkach zabudowań koczowali bezdomni. Kilkakrotnie dochodziło tu do groźnych pożarów. Na początku poprzedniej kadencji samorządu próbowano nawet pozyskać środki unijne na jego zagospodarowanie. Niestety bezskutecznie.

Reklama dotacje unijne dla firm

 

W końcu, nie mając pomysłu ani pieniędzy na zagospodarowanie ponad hektara terenów zdecydowano o jego sprzedaży a dokładnie mówiąc o oddaniu w użytkowanie wieczyste na okres 40-letni.  Odpowiednią uchwałę przyjęli radni, bo właśnie w gestii Rady leży dysponowanie majątkiem gminy.  Zorganizowano i przeprowadzono przetarg, który wygrała firma należąca do ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej. Jak zwykle pojawiły się plotki i domniemania, dotyczące w szczególności trybu zorganizowania przetargu oraz formy przeniesienia praw do nieruchomości.  40 letnia dzierżawa wieczysta nie jest czymś, co spotyka się w praktyce obrotu nieruchomościami na co dzień.

 

- Nie ma w tym nic dziwnego - mówi pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej, Jakub Pietkiewicz. - Miastu zależało na tym, by zaniedbany teren zagospodarować, jak najszybciej. W taki sposób, by razem z funkcjonującą obok i ostatnio odnowioną przystanią harcerską i obiektami będącymi we władaniu Ośrodka Sportu i Rekreacji, stanowiły spójny kompleks turystyczno rekreacyjny. Jedyną możliwością aby wymóc na inwestorze uruchomienia inwestycji w określonym czasie jest oddanie terenów w użytkowanie wieczyste. W umowie określa się termin rozpoczęcia i zakończenia budowy a także rodzaj zagospodarowanie. W przypadku nie wywiązania się użytkownika wieczystego z umowy istnieje możliwość jej rozwiązania. Tak się stało na przykład z działką na placu Kościuszki, gdzie obecnie zbudowana jest Panorama.

 

Pełnomocnik nie godzi się z opinią, że forma 40 letniego władania nieruchomością, jako użytkowaniem wieczystym, ograniczała w jakikolwiek sposób możliwości udziału w przetargu innym podmiotom. - Mieliśmy do czynienia z przetargiem nieograniczonym. Każda z zainteresowanych osób mogła wziąć w nim udział i licytować. - mówi.- Przystąpiła do niego tylko jedna firma mimo atrakcyjnego położenia.

 

Przetarg odbył się w 2009 roku. 1,1 hektara wyceniono na 2 miliony złotych. Cena metra kwadratowego wyniosła ponad 180 złotych. Zważywszy, że część działki to tereny zielone wyłączone z zabudowy, wartość określono na poziomie bardzo wysokim. Użytkownik wieczysty zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami zapłacił 25% wylicytowanej kwoty a więc około 500 tysięcy złotych.  Zważywszy, że tereny przeznaczono na prowadzenie działalności gospodarczej roczną opłatę za użytkowanie ustalono na poziomie 3%.  Słowem Ezbud - Interster, przez minione 3 lata wpłacił do kasy miasta 180 tysięcy złotych. W tym czasie rozpoczęta została budowa obiektu hotelarsko - gastronomicznego i uporządkowano cały teren.

 

Pod koniec minionego roku właściciel zdecydował, że wystąpi do miasta o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.  Prezydent miasta wyraził zgodę i tym samym ruszyły procedury związane z przekształceniami.

 

- Nie ma w tym nic dziwnego ani podejrzanego - wyjaśnia Jakub Pietkiewicz. - Każdy użytkownik wieczysty ma prawo wystąpić z podobnym wnioskiem i nieznane mi są przypadki, by odmówiono wyrażenia zgody.  W tym przypadku nie jest już potrzebna uchwała Rady Miejskiej, ponieważ stosowne upoważnienie uchwalone zostało już kilka lat temu. W Tomaszowie mamy kilka tysięcy użytkowników wieczystych. Trudno wymagać, by w każdym przypadku, w tym dotyczących własności lokali mieszkalnych i wspólnot, prezydent musiał występować o zgodę do radnych. Przekształcenia to codzienna praktyka administracyjna.

 

Przy okazji magistraccy urzędnicy zwracają uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem nieruchomość oddaną w wieczyste użytkowanie można zbyć jedynie na rzecz jej użytkownika wieczystego - Insynuacje o przekształcaniu w trybie bezprzetargowym są po prostu absurdalne i świadczą o całkowitej ignorancji w zakresie prawa dotyczącego  gospodarowania nieruchomościami - mówią. - Oczywiście użytkownik nie przejmie własności nieruchomości za darmo.

 

Ile więc zapłaci właściciel. Tego na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo - Dopiero zleciliśmy powtórną wycenę tego terenu. Można się jednak spodziewać, że nie będzie ona niższa od tej, jaka została sporządzona na potrzeby przetargu.

 

Wartość oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego zostanie pomniejszona o aktualną wartość użytkowania wieczystego. Dodatkowo inwestor ma prawo zażądać rozłożenia opłaty za przekształcenie na 10 rocznych rat, które oprocentowane są według stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bunga-bunga 10.02.2012 11:05
Z tymi posądzeniami o przekręt z tym przekształceniem to uważajcie ludziki ! Dobrze wam radzę ! Już jeden doktorek przeprasza tego wrednego ZŁ na łamach miejscowej prasy i obiecuje poprawę - jak na spowiedzi w kościóku ! Też myslał, że w internecie jest anonimowy i może sobie poużywać - jak koń w sąsiada koniczynie. I się pomylił !

Reklama
zaglask 07.02.2012 09:27
niema co sie zastanawiac co tam bedzie o ile dobrze pamietam w kampani z przed czterech lat prezio obiecal mieszkancom w tej okolicy kompleks basenow mialo to powstac miasto wspolnie z inwestorem prywatnym jak narazie inwestor prywatny tylko inwestoje prezio bedzie mial tylko udzialy po skonczonej bez sokcesow prezydecji dla mieszkancow norma trzeba zadbac o siebie co do przeksztalcenia wlasnosci to wielka sciema nigdy nie wiadomo czy ktos z zewnatrz by sie nie trafil a tak wszystko jasne dla mnie to jawne omijanie przepisow trzeba miec glowe kase znajomoscii to wszystko pozdro zenek

sek 06.02.2012 10:52
a po co nastepny burdel w Polsce??juz mamy totalny burdel,wystarczy!a życie to ruletka...

WZ 06.02.2012 08:15
A kiedy kolejna wuzetka, przekształcająca tereny zielone na teren zabudowy?

SH 05.02.2012 21:34
Wielki burdel i kasyno. To powinno tam powstać i być wisienką na torcie w tym zapyziałym mieście.

dasda 05.02.2012 13:50
A wiadomo juz co tam powstanie ?

QQ 05.02.2012 09:40
Byle tylko ponowna wycena była WYŻSZA niż 2 miliony złotych !!

uuu 04.02.2012 20:51
zawsze zle!ACTA wstrzymane ale zobaczymy jaki Donald...nam da wycisk z ACTA po EURO!!dopiero bedziemy niezadowoleni!

wowo 04.02.2012 19:02
dla tomaszowian najlepiej jak sie nic nie robi. Nalepszy jest6 brud, nielad, gruzy.Jak teren po Mazowii. Wtomaszowie co nie zrobic to zle. Jak sie nic nie robi, to tez zle. Wiec o co Wam ludziska chodzi.

moherek77 04.02.2012 16:38
Jakie prawo taka polityka, jaka polityka takie prawo.

Tom 04.02.2012 15:34
Bardzo sprytne posunięcie widać, że nad tym pracowało kilka tęgich głów.

Reklama
? 04.02.2012 15:10
gdzie jest ABWdlaczego nie uchwala się planu zagospodarowania przestrzennego,bo plan się rrobi pod osoby lub firmy wiadomo po co,przetargi wygrywa ten co powinien.wszystko w tym mieście się pali winni są bezdomni.policja odnosi sukcesy walce z melinami,które uszczupliły urząd skarbowy na kilka setek,dostaniecie podwyżki aby chronić miło panujących,przed internautami,bezrobotnymi,bezd omnymi.PRL-BIS JEST GORSZY NIŻ PRL!!!

wolnaamerykanka 04.02.2012 14:00
czyli...komuno wróć?

bACA 04.02.2012 12:38
Sprytna sztuczka!

ja 04.02.2012 12:29
świetnie że cos sie w mieście buduje ale sledzac ta strone regularnie dochodze do wniosku ze autorzy artykułów szukaja tylko dziury w całym. Narzekacie ze w miescie nic sie nie dzieje a jak juz ktos cos buduje to doszukujecie sie przyslowiowej dziury w calym. o co wam w ogole chodzic??

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Pytanie jest inne jak ta droga przeszła ocenę formalną. Bo niech mi ktoś przedstawi w jaki sposób ta strategiczna droga łączy się z siecią TENT co było warunkiem koniecznym aby przejść ocenę formalną?Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ty sam jesteś komuch. O czy ty bredzisz. Ty komuchów to poszukaj w twoim Pisie, bo tam rzeczywiście ich nie brakuje od samej góry do samego dołuŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: Z InowłodzaTreść komentarza: Spokojnie gospodarz się dogada tylko ludzi szkoda!!!Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: GminnyTreść komentarza: Witko który cały czas zarzucał pisiorom że idą ramię w ramię z po pokazali jak jest naprawdę.Witko -PoPsl koalicja!oszukaliscie swoich wyborców powinno być wam wstyd!ps.co na to poseł Telus ???Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: TMTreść komentarza: A co na to wszyscy radni PSL z powiatu,piasta przecież to ich szef minister ma decydujące zdanie ale widzę ,że jak zwykle jak jest toć ważnego do przeforsowania to cisza!!!Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: BłażejTreść komentarza: Owszem wstępne dokumenty dot. S74 ( tak się tą drogą nazywała a nie S12, która biegnie przez Sulejów i Piotrków) pojawiły się w 2003/2004 roku. Wytyczono kilkanaście wariantów. Część przez Smardzewice. Rzecz w tym że były one rysowane ponad 20 lat temu. Był to odległy plan bo zdecydowano skupić się na drodze S12 nie na S74. Nawet nie wpisano jej do planów wieloletnich budowy dróg ekspresowych i autostrad, nie projektowano, nie trasowano i nie była to droga ujęta w sieci T-ENT. Gminy wydawały warunki zabudowy. Od tego czasu zmieniła się zabudowa, powiększyły się wyrobiska kopalni, pojawiły się osiedla mieszkaniowe na południu Tomaszowa. Dlaczego nagle wrócono do S74, wpisano do planów wieloletnich, dlaczego zmieniono nazwę na S12, dlaczego tak bezrefleksyjnie i bez konsultacji GDDKIA prze do przodu? Bo nie jest w stanie rozpocząć S12 która projektują od kilkunastu lat. Nie mogą uzgodnić decyzji środowiskowych, porozumieć się z RDOŚ, mimo że mieszkańcy Sulejowa i okolic są zdecydowanie za jej budową bo mają kilkadziesiąt tysięcy pojazdów na co dzień pod oknami. Nawet zespoły sejmowe ws. budowy tej drogi powołano w poprzednich kadencjach sejmu. Kopalnia przez te ponad 20 lat dostała nowe koncesje, powiększyła wyrobiska, na wariantach zaplanowanych w okolicy Smardzewic pojawiła się zabudowa, podobnie w okolicach Nagorzyc i Wąwału. Zatem jedynym rozwiązaniem wg. GDDKIA jest przybliżać się do Wawalu obok kopalni a tym samym do Niebieskich Źrodeł i Grot, przecinać Nagorzyce i Wiaderno. Inną kwestia jest to że ,,ściemnia" się pięknie o obwodnicy, rozwoju miasta, gmin itp. S12 biegnie przez tereny rolne, lasy, w okolicy parków krajobrazowych. Ani to rozwój ani obwodnica. Żeby wjechać na ,,obwodnicę" tiry muszą przejechać przez pół miasta. Zresztą kolesie z GDDKIA to mistrzowie ściemy, niedomówień, półprawd i zwyczajnie kłamstw. W prywatnych rozmowach, bez mikrofonów i kamer, projektanci, którzy nie jedna taka drogę zaplanowali, pukają się w głowę kto to wymyślił, pukają się w głowę czemu nie pozwolono choć zaplanować im korytarza północnego. Mówią wprost, że to droga tranzytowa i żadną obwodnicą nie jest. Wszystkie te opowieści o analizie korytarzy to bujda. Od początku odrzucono północ. Musi być sukces prze wyborami do sejmu i zarówno minister jak i koledzy z GDDKIA startujący z list PSL chcą się pochwalić sprawcznością. No a że tam ludzie marudzą, radni podejmują uchwały bez znaczenia to trudno. Walec jedzie dalej. Inną kwestią jest w ogóle potrzeba tej drogi skoro prace nad ,, prawdziwą" S12 trwają to może warto je skończyć i nie budować kilkudziesięciu kilometrów drogi za pewnie ponad miliard która będzie przesunięta o 20 km od swojej ,,bliźniaczki". Pomiędzy S12 i Piotrkowem gdzie się łączy z S8 a S74 i Studziankami gdzie łączy się z S8 jest około 20 km. Wspólny mają też węzeł w Kozeninie. Na cholerę wywalać tyle kasy? No jeśli odłożymy na bok politykę, wybory, ambicje, nadskakiwanie ministrowi to niestety zostają kopalnie. Grudzień Las i Białą Góra, które dostaną drogę i węzły na 1 mld. Nawet były wójt wygłaszał na spotkaniu płomienne mowy chwalące plan budowy wezła przy kopalni i drogi. Co zabawne jak mieszkańcy proponowali na spotkaniach z GDDKIA i projektantami aby ostatecznie to na części terenów zajmowanych przez B. Górę zlokalizować drogę i węzeł, wskazywali działki i teren to straszny szum powstał, że nie, nie da się, nie można itp. No bo po co zabierać przedsiębiorcy lepiej mieszkańcom pod okna drogę wprowadzić. Są słabsi to popyskują i przestaną. Głupie to, zresztą jak cały ten proces pseudo konsultacji, spotkań i rozmów. Rzecz w tym że chyba GDDKIA i władze lokalne nie doceniły determinacji. Być może protesty w konsekwencji niewiele dadzą jeśli chodzi o budowę S74/12 ale cała ta sytuacja pokaże wyborcom kto realnie o nich dba a to też bardzo dużo.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama