W odprawie uczestniczyli posłowie na Sejm RP Piotr Polak i Tadeusz Woźniak, Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi Grzegorz Kociołek, Zbigniew Osiciński z Biura Ochrony Informacji i Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego. Prokurator Regionalny w Łodzi – Jarosław Szubert oraz st.bryg. Jarosław Wlazłowski Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi i ppłk. Krzysztof Zabielski Komendant Placówki SG w Łodzi a także przedstawiciele NSZZ Policjantów i pracowników Policji , BSW , CBŚP i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi w swoim wystąpieniu krótko scharakteryzował Łódzki Garnizon Policji liczący 22 komendy miejskie i powiatowe oraz 36 komisariatów. Służbę w nim pełni 6015 funkcjonariuszy.W 2017 roku do służby przyjęto 205 nowych funkcjonariuszy. Na rok 2018 zaplanowano dobór kolejnych 405 w sześciu naborach: 20 marca – 70 funkcjonariuszy, 16 kwietnia – 30, 2 lipca – 70, 24 września – 120, 7 listopada - 30 oraz 27 grudnia 2018 roku – 85.
W ramach kampanii związanej z naborem do służby i promowaniem pozytywnego wizerunku formacji podczas odprawy rocznej zainaugurowano spot filmowy łódzkiej Policji.
Głównym założeniem projektu było pokazanie odbiorcom, że formacja jaką jest Policja stawia przede wszystkim na ludzi. Spot pokazuje policjantów w trakcie różnych prywatnych zajęć, realizujących zainteresowania, hobby. Pokazujemy także te same osoby zaangażowane w codzienne obowiązki służbowe.
Wybór bohaterów spotu nie był przypadkowy. To policjanci z woj. łódzkiego z różnych komend i wydziałów. To funkcjonariusze, z którymi przeciętny mieszkaniec regionu może mieć bezpośredni kontakt na co dzień. Nie bez znaczenia były też prywatne zainteresowania policjantów promujących zawód jaki wykonują. Chcieliśmy zwrócić uwagę odbiorców na to jak różne cechy może posiadać przyszły policjant.
Mamy więc policjanta, którego fascynuje wędkarstwo - cechy to oczywiście spokój, opanowanie, cierpliwość (w służbie instruktor strzelań policyjnych KMP w Łodzi) Pokazana jest mistrzyni świata w Taekwon-do ITF – cechy to doskonale wysportowana osoba, promująca zdrowy styl życia (zajmuje się profilaktyką w KPP w Tomaszowie Mazowieckim). Kolejny bohater spotu to policjant, który pielęgnuje wielopokoleniową rodzinną tradycję jaką jest pszczelarstwo - cechy konsekwencja i odpowiedzialność (na co dzień dzielnicowy w KMP w Piotrkowie Trybunalskim). Na koniec pojawia się policjantka, która prywatnie trenuje jeździectwo. W KMP w Łodzi jest przewodnikiem psa służbowego KARO– cecha jaką ją charakteryzuje to przede wszystkim empatia.(„…Ktoś kto kocha zwierzęta kocha również i ludzi…”)
Spot będzie emitowany m.in. w TVP Łódź oraz na stronach internetowych policji woj. łódzkiego i współpracujących z nią instytucji.
Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi omówił wyniki pracy pionu kryminalnego.
W 2017 roku funkcjonariusze stwierdzili na terenie woj. łódzkiego 45615 przestępstw co oznacza, że było ich mniej o 795 niż w ciągu całego 2016 roku.
Liczba przestępstw narkotykowych wyniosła 2875, co stanowi mniej o 56 przestępstw w stosunku do roku ubiegłego. W 2017 r. funkcjonariusze woj. łódzkiego ujawnili 161 uprawy konopi innych niż włókniste, o 8 więcej niż w ubiegłym roku. Ujawniono i zabezpieczono 8157 sztuki roślin, o 1445 sztuk roślin więcej niż w roku 2016 gdzie zabezpieczono 6712 sztuki roślin. W 2017 roku ujawniono i zabezpieczono ogólnie 236624,36 g narkotyków
2016
woj. łódzkie 2017
woj. łódzkie
Zabójstwa
art.148 kk 25 36
Kradzieże cudzej rzeczy art.
275 kk, 278 kk, 279 kk 9405 7854
Rozboje, kradzieże rozbójnicze, wymuszenia rozbójnicze
art.280 kk, 281 kk, 282 kk 654 667
Kradzieże z włamaniem
art.279 kk 5428 4632
W tym, kradzież i kradzież poprzez włamanie samochodu art.278 i 279 kk 817 832
Zniszczenie mienia
art.288 kk 2627 2434
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. prewencji mł. insp. Jarosław Rybka w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na konieczność kontynuacji debat społecznych , których 94 zorganizowano w 2017 roku na terenie województwa łódzkiego. Wskazał także jak doskonałym narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz podkreślił istotę programu „Dzielnicowy bliżej nas.” Zapowiedział kontynuację przywracania posterunków jako odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnych mieszkańców.
Komendant omówił także stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Położenie województwa łódzkiego w centrum Polski sprzyja przemieszczaniu się przez ten obszar wielu podróżnych. Ze statystyk wynika, że w minionym roku doszło do 3787 wypadków to o 443 mniej niż w 2016 roku. Rannych zostało 4751 osób to również mniej o 557 . Liczba ofiar śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie jednak pamiętajmy , że 215 to nie tylko statystyki ale tragedie całych rodzin.
Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 3848 nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich to ogromne zagrożenie na drogach. Ilość wykonanych badań stanu trzeźwości tylko przez policjantów RD w 2016 r - 576246, 2017r - 637931. To o ponad 10 % więcej.
Z analiz wynika, że do największej liczby wypadków dochodziło na drogach powiatowych (aż 1708)
Nadal główne przyczyny to nieudzielenie pierwszeństwa i nadmierna prędkość.
Z analiz wynika, że najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w piątki w godzinach 16.00-17.00. Natomiast śmiertelnych we wtorki w godz. 20.00-21.00.
Liczba wypadków z udziałem pieszych kształtowała się w 2017 roku następująco:
Ogólna liczba wypadków – 785, rannych 749, zabitych 60 /mniej o 23 w porównaniu z 2016/
Liczba wypadków z udziałem rowerzystów w 2017 roku :
Ogólna liczba wypadków 600, rannych 590, zabitych 27.
Łódzcy funkcjonariusze oprócz działań represyjnych podejmowanych wobec piratów drogowych w sposób rażący łamiących przepisy ruchu drogowego prowadzili na terenie całego województwa wiele akcji prewencyjnych. Zależy nam na edukacji nie tylko najmłodszych uczestników ruchu drogowego, których odwiedzamy w przedszkolach i szkołach ale także na zwiększeniu świadomości dorosłych, w tym seniorów. Docieramy zarówno do kierujących jak i pieszych, dla których nieodłącznym elementem powinny odblaski. Były i mniej typowe akcje np. walentynkowa „Jak kocha to poczeka”.
Inwestycje, zakupy, wsparcie samorządów – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw logistyki - Włodzimierz Kalinowski podsumował 2017 roku. W minionym roku oddano do użytku nowo wybudowany budynek dla potrzeb KPP w Poddębicach. Ponadto w ramach prac remontowych wykonano termomodernizacje, remonty, naprawy, wymiany i modernizację w wielu obiektach od posterunków przez ośrodek szkolenia i oddział prewencji po komendę wojewódzką.
W roku 2018 planowane jest rozpoczęcie następujący inwestycji:
- Posterunek Policji w Rozprzy - budowa nowej siedziby
- Przebudowa budynku wraz z termomodernizacją i modernizacją oświetlenia w budynku przy ulicy Norwida w Łodzi
- Komisariat Policji w Widawie - budowa nowej siedziby
- Posterunek Policji w Parzęczewie - budowa nowej siedziby
- Posterunek Policji zlokalizowany w pobliżu Zalewu Sulejowskiego - budowa nowej siedziby
- PP w Woli Krzysztoporskiej- budowa nowej siedziby
- Przebudowa budynku koszarowego na terenie OPP w Łodzi przy dla potrzeb SPAP oraz OPP
- Termomodernizacja wraz z wymianą oświetlenia i instalacją paneli fotowoltaicznych w budynku KWP w Łodzi położonego przy ul. Stokowskiej
- Rewitalizacja Centrum Miasta Łodzi w obiektach Policji przy ul. Sienkiewicza 28/30 i ul. Tuwima 12a
- PP w Hermanowie- budowa nowej siedziby
- Komisariat Policji w Warcie - budowa nowej siedziby
- VII KP KMP w Łodzi oraz Policyjna Izba Dziecka- budowa nowej siedziby
- KPP Pajęczno - budowa nowej siedziby w pobliżu ul. Wieluńskiej
W roku 2017 Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi wzbogaciła się o 76 samochodów różnych rodzajów i marek. Były to głównie samochody osobowe i furgony, ale także vany i terenówki. 34 samochody były oznakowane, pozostałe 42 nieoznakowane.
Wśród nowych oznakowanych radiowozów znalazło się 19 opli astra, 9 volkswagenów transporterów, 5 kia cee'd i hyundai i20. Wśród radiowozów nieoznakowanych znalazły się głównie kia cee'd – 8 sztuk oraz opel mokka – 6 sztuk. .Najciekawszym nabytkiem były przekazane przez Komendę Główną Policji dwa nieoznakowane radiowozy BMW 330i xDrive. To sedany z napędem 4x4 wyposażone w benzynowe silniki 2.0 turbo o mocy 245 KM i momencie 350 Nm. Taki silnik pozwala rozpędzić pojazd do 250 km/h i zapewnia mu przyspieszenie 5,8s do 100 km/h. BMW wyposażono w videorejestratory i skierowano do służby ruchu drogowego w powiatach łódzkim wschodnim i skierniewickim.
Odprawę omawiając wyniki pracy całej polskiej policji podsumował Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Wskazał m.in. kierunki zmian pracy dzielnicowych, potrzebę otwierania nowych posterunków, realizacji programu modernizacji policji. Wśród priorytetów na 2018 rok wymienił poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nacisk na zwalczanie cyberprzestępczości, skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych, pogłębianie współpracy ze społeczeństwem, poprawę warunków służby i zwiększanie kompetencji zawodowych przez szkolenia.
Przekazał także wyrazy uznania za wykonaną pracę wszystkim policjantom. Symboliczną ciszą wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć policjantów, którzy zginęli na służbie podczas wykonywania swoich obowiązków.
Artykuł ze strony Policji Łódzkiej:
http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/21814,Policjanci-podsumowali-2017-rok-o-795-przestepstw-mniej-niz-w-ciagu-2016-roku.html
Napisz komentarz
Komentarze