Zdaniem UOKiK parafie, które zarządzają cmentarzami są podmiotami świadczącymi usługi publiczne. Jako takie, mają więc obowiązek przestrzegania prawa antymonopolowego (z wyłączeniem spraw związanych z kultem religijnym). Jest on dodatkowo zawarty także w Konkordacie oraz prawie kanonicznym. Oznacza to, że parafie nie mogą zawierać porozumień z przedsiębiorcami, które mogłyby ograniczać konkurencję na rynku usług cmentarnych.
- Z ustaleń Urzędu wynika, że taką praktykę stosowały dwie parafie: w Bydgoszczy oraz Chełmży -informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. - Przeprowadzone postępowania wykazały, że zawarły one porozumienia z przedsiębiorcami, na podstawie których otrzymali oni wyłączność na usługę kopania grobów. Tym samym ich konkurenci zostali pozbawieni możliwości świadczenia usług na terenie cmentarzy, należących do parafii. Skutki porozumienia były także odczuwalne dla osób zlecających wykopanie mogił, które nie mogły wybrać usługodawcy, a tym samym tańszej oferty.
Właścicielem tomaszowskiego cmentarza przy ulicy Smutnej jest Archidiecezja Łódzka. Jak wynika z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z przedstawicielami funkcjonujących u nas zakładów pogrzebowych nie mają oni utrudnionego dostępu do świadczenia swoich usług.
- W Tomaszowie nie ma żadnych ograniczeń, które ograniczałyby konkurencję - mówi Daniel Gajek z Zakładu Pogrzebowego „Hades”. - Podobnie, jak w przypadku cmentarza przy ulicy Dąbrowskiej mamy możliwość obsługi całej ceremonii. Jedynym wyjątkiem jest samo kopanie grobu. Na ulicy Smutnej czynność tę wykonują pracownicy zatrudnieni na Cmentarzu.
Napisz komentarz
Komentarze