[reklama2]
- Celem klubu jest upowszechnianie wiedzy o historii Polski i losach Polaków w okresie II wojny światowej aż po rok 1989 - mówi zastępca dyrektora MDK, Radosław Pająk. - Działalność polegać ma przede wszystkim na organizowaniu otwartych spotkań, wykładów, prelekcji, prezentowaniu książek, filmów, wystaw.
Członkiem klubu może zostać każda zainteresowana osoba a członkostwo nie jest związane z żadnymi opłatami i zobowiązaniami. Pierwszą inicjatywą zorganizowaną przez tomaszowski Klub „Grota” było zorganizowanie 8 sierpnia wycieczki dla chętnych mieszkańców powiatu tomaszowskiego do Muzeum Powstania Warszawskiego i na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Oficjalnie Klub ruszy już od września,
- Inauguracyjne posiedzenie Klubu zaplanowaliśmy na czwartek, 15 września, o godzinie 11.00 w sali obrad Urzędu Miasta - dodaje wicedyrektor MDK. - Udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przede wszystkim prof. Andrzej Krzysztof Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który wygłosi wykład na temat „Nieznane miejsce zbrodni katyńskie - Bykownia koło Kijowa”.
W tym roku kalendarzowym w ramach działalności Klubu odbędą się jeszcze między innymi: warsztaty poświęcone powstaniu warszawskiemu prowadzone przez kierownika sekcji dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karola Mazura, spotkanie z panem Andrzejem Pileckim, synem bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego, który swą obecnością uświetni uroczystość nadania MDK- owi patrona w osobie W. Pileckiego. Odbędą się także spotkania z pracownikami IPN dr Joanną Żelazko i dr Sebastianem Pilarskim którzy zapoznają z działalnością edukacyjną i wydawniczą Instytutu oraz spotkanie z panem Zygmuntem Augustyniakiem poświęcone jego wspomnieniom z okresu stanu wojennego.
W sali widowiskowej MDK przy ul. Mościckiego 3 będzie można obejrzeć następujące wystawy: we wrześniu poświęconą Witoldowi Pileckiemu, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem nie tylko w kraju, ostatnio gościła w Brukseli oraz na Białorusi, w listopadzie prezentowana będzie wystawa „Młodzież- pro i contra” poświęcona postawom polskiej młodzieży w czasach PRL-u.
Wszystkie osoby zainteresowane najnowszą historia naszego kraju zapraszamy na spotkania organizowane przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.
Bliższych informacji na temat działalności klubu można zaczerpnąć na stronie internetowej www.klub-generalagrota.pl oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Tomaszowie Maz. przy ulicy Mościckiego 3.
Napisz komentarz
Komentarze