Aby wziąć udział w spisie internetowym należy wejść na stronę www.spis.gov.pl a następnie wypełnić pola formularza identyfikacyjnego. Potrzebny jest tu numer PESEL oraz NIP lub Miejsce urodzenia i nazwisko panieńskie matki. Wpisujemy też dane kontaktowe w postaci numeru telefonu i adresu email. Po błyskawicznym wypełnieniu formularza klikamy „zaloguj”.
Pojawia się tablica na której mamy nasze dane osobowe. Jeśli są one zgodne z rzeczywistymi klikamy przycisk „dalej” a system zapyta nas czy adres zamieszkania jest prawidłowy. Na podstawie adresu określany jest rodzaj badania w ramach Narodowego Spisu Powszechnego. Należy uważnie przeczytać informacje, ponieważ weryfikacja danych nie będzie już później możliwa. Jeśli dane są zgodne wciśnij „potwierdzam”.
Kolejne arkusze są proste i intuicyjne. Stan cywilny jest zaznaczony domyślnie, podobnie jak kraj urodzenia i obywatelstwo. Kolejne pytanie dotyczy narodowości. Określamy ją w sposób deklaratoryjny nawet jeśli jesteśmy narodowości żydowskiej spokojnie możemy zadeklarować polską. Należy zauważyć, że możemy wskazać także, że odczuwamy również przynależność do innego narodu, czy wspólnoty etnicznej. Jeśli zaznaczysz tę opcję musisz podać, jakiej.
Kolejny arkusz dotyczy osoby małoletniej, do 15 roku życia, która zamieszkuje razem z osobą wypełniającą formularz. Jej dane podajemy tylko raz. Oznacza to, że dane dziecka wpisuje tylko jeden z rodziców.
Całość zajmuje co najwyżej 5 minut.
Formularz możemy wypełniać przez 14 dni od pierwszego zalogowania. Może być uzupełniany etapami, dowolnego dnia, o dowolnej porze. Wprowadzone dane są zapamiętywane. Jeśli nie wypełnisz formularza do końca, wychodzimy z aplikacji przyciskiem wyloguj.
Aby ponownie uruchomić formularz wpisujemy w okno logowania PESEL i podane wcześniej hasło.
Po upływie 14 dni dane do logowania tracą ważność i spis w danym gospodarstwie domowym zostanie dokończony drogą telefoniczną lub przez rachmistrza.
Jeśli nie masz dostępu do Internetu, a chcesz dokonać samospisu, otrzymasz program w najbliższym biurze spisowym zlokalizowanym w tomaszowskim Urzędzie Miasta. Dostępne są wersje formularza off-line oraz on-line.
Ważne!!!
Samospisu internetowego, polegającego na zaakceptowaniu lub korekcie danych pozyskanych z systemów informacyjnych trwa w dniach od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 r.
Wywiady telefoniczne przeprowadzane przez ankieterów trwać będą w dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r.
Wywiad przeprowadzany przez rachmistrza spisowego z wykorzystaniem przenośnego urządzenia elektronicznego: od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r.
Napisz komentarz
Komentarze