Na poligonie kawalerzyści realizowali strzelania zarówno w dzień jak i w nocy, według zróżnicowanych warunków strzelań. W zależności od przyjętego tła taktycznego strzelcy prowadzili skuteczny ogień do celi stałych i ukazujących się umieszczonych na odległościach od 300 do 800m.
Ustawione pole tarczowe niejednokrotnie nie było wcześniej znane przez ćwiczące sekcje strzelców wyborowych. Dzięki temu mogli doskonalić swoje umiejętności w ocenie odległości do celi oraz wprowadzanie poprawek na zmieniające się warunki pogodowe (siłę i kierunek wiatru, ciśnienie ect.).
Para strzelecka składa się ze strzelca wyborowego oraz obserwatora. Rola każdego z nich jest tak samo ważna, a ich dobra współpraca przekłada się na oddanie celnego strzału.
Jak powiedział jeden ze strzelców: "(...) podstawowy kurs strzelca wyborowego trwa minimum trzy miesiące. Kolejny etap szkolenia obejmujący pracę na broni, współpracę strzelca z obserwatorem oraz korzystanie z doświadczenia starszych kolegów, zajmuje następnych kilka lat".
Strzelcy wyborowi są oczami dowódcy. Wyposażeni w broń i amunicję o podwyższonej celności, doskonale opanowali sztukę celnego strzelania na duże odległości. Wykorzystywani są do rażenia celów punktowych na dużej odległości. Niejednokrotnie czekają kilkadziesiąt godzin na oddanie tego jednego, celnego strzału.
Tekst i zdjęcia: por. Michał Kolad
Napisz komentarz
Komentarze