1. Mieć czas na wizyty u alergologa
Wizyty u specjalistów często odkłada się z powodu braku czasu. Dlatego warto wyznaczyć sobie w nowym roku "Dni zdrowia", w których odwiedzenie alergologa będzie priorytetem.
2. Nie jeść pokarmów, na które jest się uczulonym
Jeśli ma się pewność, który produkt wywołuje alergię, to w żadnym wypadku nie należy go spożywać. Część osób nie stosuje się do tej zasady - uważa, że np. jedna truskawka nie zaszkodzi. Nie warto tak ryzykować. Lepiej nie narażać swojego zdrowia i powstrzymać się od kuszących, wywołujących alergię pokarmów.
3. Wyprzedzić atak alergii
Postanowienie dla osób uczulonych na pyłki. W styczniu warto zaplanować sobie sposób walki z wiosennym atakiem alergii. Wcześniejsze odczulanie może załagodzić niepożądane reakcje organizmu. W przypadku alergii na pyłki chwastów odczulanie należy przeprowadzić w kwietniu. Chwasty bowiem pylą od połowy sierpnia czasami nawet do połowy października. Przy alergii na pyłki drzew, kurację zaczyna się w październiku lub listopadzie, a po indywidualną szczepionkę należy się zgłosić pod koniec września.
Dobrze jest postanowić sobie, że 6 tygodni przed spodziewanym pyleniem zażyjemy leki antyhistaminowe, które przepisał lekarz.
4. Zwalczyć pleśń i grzyby w mieszkaniu
Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów pleśniowych. Często problem te jest bagatelizowany, ponieważ jego rozwiązanie wymaga sporo wysiłku. Dlatego w nowym roku warto postanowić sobie, że zadba się o swoje mieszkanie i zapewnić stały, odpowiedni poziom wilgotności.
5. Stworzenie idealnej garderoby alergika
Postanowienie dla alergików z wrażliwą skórą. Jego realizacja polega na:
- wyrzuceniu starych ubrań, w których już od dawna się nie chodzi - niepotrzebnie zabierają miejsce w szafie,
- pozbyciu się rzeczy obcisłych oraz uszytych ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza - ich założenie na pewno podrażni delikatną skórę,
- wyposażeniu szafy w ubrania przyjazne alergikowi - polecane są rzeczy przewiewne, uszyte z naturalnych tkanin (bawełna, jedwab).
6. Odgracenie mieszkania z niepotrzebnych rzeczy
Nowy rok to doskonała okazja by wyrzucić niepotrzebne rzeczy z domu. Najbardziej zagraconymi pomieszczeniami są strych, piwnica oraz garaż. To właśnie tam znajdują się nieużywane meble, dywany, książki czy kupione na targu staroci bibeloty. Część z nich przechowujemy na pamiątkę - np. fotel kupiony przez dziadków. Wszystkie te rzeczy są ogromnym siedliskiem roztoczy, które mogą dostawać się do pozostałych pomieszczeń, np. poprzez wentylację. Dlatego warto pomyśleć nad pozbyciem się ich z domu. Jeśli jednak sentyment nie pozwala nam wyrzucić jakiejś rzeczy, to dobrze jest ją schować w miejscu, gdzie bywa się sporadycznie.
7. Zaplanować wakacje w miejscu, gdzie nie dopadnie alergia
Można uciec przed alergenem np. do innej strefy klimatycznej. Przed wakacyjnym wyjazdem można zapytać alergologa lub sprawdzić w serwisach internetowych, jakie miejsca są polecane alergikom. Np. wyprawa do tropikalnych krajów może być korzystna dla uczulonych na alergeny pyłku roślin.
8. Spełnić marzenie o psie
Trochę ryzykowne postanowienie? Nie, jeśli zdecydujemy się np. na psa hipoalergicznego, który w mniejszym stopniu uczula człowieka. Dla alergików odpowiednie są psy, które mają mało podszerstka i rzadko gubią sierść. Polecane rasy to: yorkshire teriery, pudle, grzywacze chińskie bezwłose, basenji. Edyta Gajewska - hodowca, w filmie "Pies dla alergika" opowiada o australijskim Labradoodle - połączeniu rasy labrador z pudlem.
9. Zacząć uprawiać sport
Alergia nie oznacza, że powinno się zrezygnować z fizycznego wysiłku - wręcz przeciwnie. W nowym roku warto zadbać o swoją kondycję. Zapytaj swojego lekarza, jaka forma aktywności fizycznej będzie sprzyjała Twojemu zdrowiu. Przykładowo, spacer z kijkami jest coraz częściej wykorzystywany jako środek na poprawę wydolności organizmu. R. Kurasiński, technik fizjoterapii, w filmie "Leczniczy spacer z kijkami" opowiada o pozytywnym wpływie uprawiania Nordic Walking. Odpowiednia kondycja organizmu pomaga opanować alergię.
10. Wdrożyć skuteczny harmonogram porządków
Postanowienie szczególnie polecane osobom z alergią na roztocza kurzu domowego. Nowy rok warto rozpocząć od wprowadzenia harmonogramu sprzątania domu. Obowiązki można rozłożyć na wszystkich członków rodziny - wtedy każdy będzie miał szansę na walkę z roztoczami.
Oto przykładowy harmonogram:
Poniedziałek
Dokładne porządki w pokojach, czyli:
- ścieranie kurzu z mebli, ram obrazów, bibelotów
- czyszczenie podłóg oraz dywanów
Wtorek
- sprzątanie łazienki, ubikacji i kuchni
Środa
- ścieranie kurzu z mebli, ram obrazów, bibelotów
- czyszczenie podłóg.
Czwartek
- ścieranie kurzu ze sprzętu elektronicznego
- sprzątanie łazienki, ubikacji i kuchni
Piątek
- zmiana pościeli
- czyszczenie podłóg oraz dywanów
Sobota
- mycie okien oraz zmiana firanek i zasłon
- ścieranie kurzu z mebli, ram obrazów, bibelotów, sprzętu elektronicznego
Przy realizacji tego postanowienia przyda się artykuł "Utrzymanie czystości".
Wybór odpowiedniego postanowienia nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak jeszcze trudniej bywa z jego realizacją. Dlatego wszystkim alergikom życzymy silnej woli i wytrwania w swoich noworocznych postanowieniach. Niech nadchodzący 2010 r. przyniesie wiele radości i miłych niespodzianek. Do siego roku!
Anna Włoszek i Dariusz Młynarczyk
Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii"
Napisz komentarz
Komentarze