Podczas kongresu przez Pałac Kultury i Nauki przewinęło się ponad 2 tysiące osób. Z polskich partii politycznych do Europejskiej Partii Ludowej (European People’s Party - EPP) należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. EPL zrzesza 74 partie z 39 krajów. W Parlamencie Europejskim jedną z najbardziej liczących się frakcji jest Europejska Partia Ludowa – Europejscy Demokraci. EPL to polityczna grupa centroprawicowa promująca demokrację, pokój i efektywną Europę dla wszystkich.
Dzień pierwszy kongresu
29 kwietnia wszystkich delegatów, zebranych w wypełnionej po brzegi Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, powitał przewodniczący EPL Wilfried Martens, który oficjalnie otworzył sesję plenarną kongresu.
Następnie premier Donald Tusk wygłosił mowę, w której odwoływał się do słów Jana Pawła II wygłoszonych podczas jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku.
- Dzisiejsza Europa musi powrócić do fundamentalnych wartości, jakimi są wolność i solidarność, a także wolność opinii jednostki, prywatna własność, czy wspólnota europejska. Tylko te wartości mogą być gwarancją szczęścia dla milionów ludzi – podkreślał Tusk - Wolność jest przesłaniem, które powinno towarzyszyć Europejczykom. W dobie kryzysu droga ta jest jedyną, która może doprowadzić do jego przezwyciężenia – dodał.
Oprócz premiera głos zabrali również kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy: François Fillon (Francja), Silvio Berlusconi (Włochy), a także szefowie rządów Holandii, Luksemburga, Litwy, Malty, Rumunii, wicekanclerz Austrii, minister finansów Finlandii, wicepremier Danii.
Pomiędzy przemówieniami zaplanowano trzy kilkunastominutowe panele dyskusyjne dotyczące zmian klimatycznych, bezpieczeństwa oraz "Europy w świecie".
Wszystkie były przygotowane bardzo skrupulatnie. Towarzyszyły im puszczane na telebimie filmy. Efektowna oprawa świetlna i dźwiękowa sprawiała, że widzowie mogli idealnie wczuć się w tematykę dyskusji.
Pierwszego dnia kongresu miało miejsce znaczące wydarzenie dla polityki europejskiej. Uczestnicy opowiedzieli się za tym, aby Jose Manuel Barosso pozostał szefem Komisji Europejskiej na kolejną kadencję. Wilfried Martens, szef EPL, stwierdził, że ponowny wybór Barosso to ogromna szansa na zrealizowanie ważnych dla Unii celów.
Dzień drugi kongresu
W Sali Kongresowej zebrało się dużo mniej delegatów niż dnia poprzedniego. Sesja plenarna trwała jedynie dwie godziny. Przemawiali Lech Wałęsa, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz oraz między innymi prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. W ostatniej chwili swój przyjazd do Warszawy odwołała premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która po południu miała się spotkać z Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem.
Jako pierwsza głos zabrała prezydent Warszawy. Przypomniała zebranym burzliwą historię miasta i podkreśliła jak wielkie znaczenie wywarła na współczesną Europę. Uwagę słuchaczy skupiła jednak dopiero w momencie, gdy zaczęła opisywać zmiany jakie dokonały się w mieście przez ostatnie lata, już za jej kadencji. Wymieniała kolejne realizowane inwestycje i zaznaczyła, że nie byłyby możliwe bez udziału środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej.
„Honorowy gość” – Lech Wałęsa przemawiał do ludzi prawie dwadzieścia minut. Apelował o prawdziwie solidarne reformowanie Europy. Wałęsa został przez uczestników kongresu nagrodzony kilkuminutowymi brawami. Tuż przed wystąpieniem prezydenta puszczono krótki film, w którym przypomniano gościom jego polityczną, rewolucyjną, karierę. W materiale wykorzystano wypowiedzi byłego prezydenta Francji Valer’ego Giscarda D'Estaing’ea oraz George Busha seniora. Ten ostatni nazwał Wałęsę swoim serdecznym przyjacielem.
Micheil Saakaszwili w przemówieniu odniósł się do osoby swojego przedmówcy i podziękował mu za to co zrobił „dla nas wszystkich”. Politykom europejskim dziękował natomiast za solidarność, jaką okazali podczas ubiegłorocznych starć wojsk gruzińskich z armią rosyjską.
Na zakończenie kongresu uczestnicy przyjęli zmiany w Manifeście Wyborczym EPL. Manifest składa się z pięciu głównych punktów: tworzenie dobrobytu, bezpieczna Europa, walka ze zmianami klimatycznymi, wyzwania demograficzne i jedność UE na arenie międzynarodowej.
Kongres przyjął też dzisiaj kilka istotnych rezolucji, w tym między innymi jedną o sposobach walki z obecnym kryzysem gospodarczym.
Tomaszowskie akcenty
Na kongresie była obecna delegacja tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. Składała się z szefa PO w Powiecie Tomaszowskim, a także wiceprezydenta Tomaszowa, Grzegorza Haraśnego, Bartłomieja Matysiaka, zastępcy Naczelnika Inwestycji w Urzędzie Miasta oraz Tomasza Surmańskiego, pracownika Wydziału Strategii i Promocji Miasta.
Grzegorz Haraśny w kuluarach Sali Kongresowej rozmawiał z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem m.in. o przyszłym przebiegu drogi ekspresowej S 74, która będzie łączyć Tomaszów i Łódź.
Napisz komentarz
Komentarze