Zmiany w budżecie
Zmiany miały na celu głównie uaktualnienie kwot zadań inwestycyjnych. Jak się okazuje po rozstrzygnięciu kilku przetargów udało się „zaoszczędzić” kwotę ponad 4 milionów złotych.
Mniej kosztować będzie budowa ulic Kaktusowej (100.000), Bocianiej – Nadpilicznej – Inżynierska (300.000), Rolnej – Lewej (490.000), Pustej – Irysowej (940.000), Cegielnianej – Ugaj (550.000) Piaskowej (180.000), Gajowej (415.000).
Niższe koszty budowy związane są przede wszystkim ze zniżką cen materiałów budowlanych.
Miasto Udziela Pomocy
Udziela pomocy Powiatowi Tomaszowskiemu użyczając koszy na śmieci i odchody zwierzęce. Łącznie 95 sztuk. Cel szczytny, tylko czy wszyscy Tomaszowianie będą z tych koszy korzystać.
- Jest to kolejna uchwała, gdzie my, jako miasto pomagamy Powiatowi. Czy nie można by, podczas rozmów z Zarządem Powiatu wytargować coś w zamian? Mam wrażenie, że Powiat już się przyzwyczaił, że pewne sprawy dotyczące jego zadań zrealizuje miasto. – pytał Mariusz Węgrzynowski.
Radny Jerzy Kowalczyk odpowiadając Węgrzynowskiemu wskazał inwestycje, jakie Powiat realizuje w granica miasta, jak chociażby obecna przebudowa ulicy Piłsudskiego.
Nie chcą ZBiEDiM-u
Na ten punkt obrad czekało na Sali kilkudziesięciu pracowników Spółki Zakład Budowy i Eksploatacji Dróg i Mostów.
Spółka od kilku lat boryka się z problemami finansowymi. Lekarstwem na nie miało być pozyskanie inwestora i oddanie mu 51% udziałów.
Równo 4 lata komisja pod przewodnictwem Jana Żerka, ówczesnego wiceprezydenta miasta, wyłoniła przyszłego udziałowca, którym było Przedsiębiorstwo PRD-M z Piotrkowa Trybunalskiego.
Już wtedy wiele osób przestrzegało przed tym wyborem władze miasta. Niestety bezskutecznie. Dzisiaj okazuje się, że wszystkie obawy, jakie wyrażali radni potwierdziły się. Wszystko wskazuje na to, że niedługo spółka przestanie istnieć.
Mariusz Węgrzynowski pytał: co stanie się z pracownikami, gdy skończy się już obowiązujący pakiet socjalny? Co robili kolejni Prezesi, kolejne Zarząd Spółki i rada nadzorcza, by nie dopuścić do sytuacji, jaką mamy obecnie? – naciskał na prezydenta radny. – Co robili przedstawiciele Rady Nadzorczej wskazani przez pana prezydenta? Słyszeliśmy od pracowników, ż posiedzenia niekoniecznie odbywały się nawet raz w miesiącu. Nic dziwnego, że nie został opracowany żaden program naprawczy. Prezes spółki umywa ręce i nie stanie w obronie swoich pracowników. To jakaś kuriozalna sytuacja. Rzadko się to zdarza ale jednak. Ci Państwo zostali sami – mówił wskazując na zebranych pracowników spółki. – Oni tu dzisiaj przyszli prosić, by rada nie podejmowała takiej decyzji, jaka jest w projekcie uchwały.
W polemikę z Węgrzynowskim wdał się radny Leszek Adamski – Pan apelował do radnych a ja apeluję do pana. Uczciwość, to jest wskazane. I mam pytanie, czy prawdą jest, że pan Mariusz Węgrzynowski w roku 2005 głosował za sprzedażą udziałów w spółce?
Teatralny występ Mariana Kotalskiego, mimo że obliczony na poklask publiczności nie wniósł niczego nowego do dyskusji. De facto stanowił powtórzenie tez zgłaszanych przez Mariusza Węgrzynowskiego.
Wystąpienie Leszka Adamskiego wyraźnie zdenerwowało Węgrzynowskiego. – Panie radny, dwóch radnych glosowało przeciwko prywatyzacji spółki, więc ta insynuacja się Panu nie uda. Te dwa głosy to mój głos i Andrzeja Sibińskiego. Dwukrotnie, raz na nadzwyczajnej sesji a drugi na zwykłej. Osobiście czuję się obrażony insynuacjami pana Adamskiego.
Wtedy Leszek Adamski zaczął czytać protokół z sesji Rady Miejskiej – Udowodnię, że pan kłamie. – Po czym zaczął przeszukiwać wspomniany protokół powtarzając kilkanaście razy słowo przepraszam, aż skończył mówiąc, „przepraszam ale to był Wojciech Sokołowski”.
Ostatecznie radni zadecydowali o zbyciu udziałów w spółce.
Kapituła została wybrana
Radni wybrali spośród siebie osoby, które obok prezydenta miasta tworzyć będą kapitułę przyznającą tytuł „Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.
W jej skład weszli radni: Cezary Żegota, Krystyna Wilk, Zenon Łaski, Krystyna Koselak i Anna Grabek.
Mariusz Węgrzynowski nie zyskał tym razem akceptacji radnych.
W dalszej, mniej burzliwej, części obrad podjęto uchwały: w sprawie ustalenia sieci niepublicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych; nabycia do zasobów komunalnych nieruchomość przy ulicy Modrzewskiego.
Przyjęto sprawozdania i informacje na temat Programu Ochrony Środowiska, Planu Gospodarki Odpadami, aktualnej sytuacji na rynku pracy
Przeczytaj rownież:
Napisz komentarz
Komentarze