Uroczystość otwarcia ronda Tomaszowskich Olimpijczyków poprzedziła impreza w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Byli na niej obecni przedstawiciele władz samorządowych oraz państwowych, a także, jak w dniu poprzednim wielu znanych Olimpijczyków, wśród których znaleźli się między innymi: Irena Szewińska, Edward Skorek, Elżbieta Duńska – Krzesińska, Wanda Panfil – Gozales i Mieczysław Nowicki.
Hala „gastronomika” wypełniona była po brzegi publicznością, co mogło być dosyć zaskające szczególnie dla tych, którzy dnia poprzedniego brali udział w spalskich obchodach Święta. Trudno zaprzeczyć, że tam publiczność składała się głównie z osób biorących udział w uroczystościach.
Na uroczystość nadania imienia Tomaszowskich Olimpijczyków rondu przy ulicy Świętego Antoniego, mimo zapowiedzi i oczekiwań organizatorów, nie dotarł minister sportu Mirosław Drzewiecki. Nie było go też podczas sobotniej, spalskiej imprezy. Trochę szkoda, gdyż jego obecność powinna być raczej obowiązkowa. Tym bardziej, że tegoroczne Dni Olimpijczyka były połączone z obchodami rocznicowymi Pierwszych Igrzysk Nowożytnych w Atenach w 1896 roku a także 90 – lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
'
Po zakończeniu części rozrywkowej, uczestnicy uroczystości, przenieśli się na teren wokół ronda, które było udekorowane flagami olimpijskimi, narodowymi oraz przedstawiającymi herb naszego miasta. Podczas części oficjalnej w okolichach ronda przechadzał się niedźwiedź w towarzystwie ubranej oczywiście na czerwono panny. Organizatorów należy pochwalić za ten ciekawy pomysł na urozmaicający uroczystości.
W czasie uroczystości przemawiał prezydent miasta Rafał Zagozdon, który podkreślał jak ważnym wydarzeniem jest nadanie rondu imienia Tomaszowskich Olimpijczyków. Jego zdniaem jest to szcególnie ważne, ponieważ nasze miasto wychowało ich bardzo wielu. Większość kończyła szkoły w Tomaszowie, a trenowała w klubach sportowych Pilica i RKS Lechia.
Również Olimpijczycy mogli wyrazić swoją wdzięczność za taki „prezent”. Nasz znakomity siatkarz Edward Skorek, przypomniał zebranym o osobach, które przyczyniły się do późniejszych sukcesów jego samego oraz kolegów. Wspomniał tomaszowskich nauczycieli i trenerów. W ciepłych slowach podziękował tym, którzy przyczynili się także do jego sukcesów.
Olimpijczycy zostali uhonorowani tablicą pamiątkową, która znajduje się obok ronda. Umieszczono na niej 18 nazwisk tomaszowskich sportowców, którzy brali udział w letnich i zimowych Olimpiadach. Wstęgę przecięła Irena Szewińska, była sprinterka, jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmanek i najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Od 1998 roku jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Na zakończenie uroczystości przez rondo przebiegło około 1000 osób, uczestnikow trzykilometrowego Biegu 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Nie mogło również zabraknąć parady tomaszowskiego Klubu Pojazdów Zabytkowych "Weteran".
Patrz również:
Napisz komentarz
Komentarze