Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 07:23
Reklama
Reklama

Album niezgody

O parku Rodego, kładce nad rzeką za 5 milionów złotych, albumie, który wywołuje spory i o tym czy Zenon Łaski kupi część terenów przy ulicy PCK czytaj w pierwszej części relacji z Sesji Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Budżet po zmianach
 

 

Zmiany w budżecie miasta nie wzbudziły emocji radnych. Umknęło nawet 55 tysięcy złotych przeznaczone na zadanie pod nazwą „Modernizacja infrastruktury technicznej ograniczającej nadmierną presję turystów w Rezerwacie Niebieskie Źródła”.

 

Cokolwiek to sformułowanie oznacza nie należy się raczej spodziewać wyłożenia kostką alejek spacerowych, nowego oświetlenia i ustawienia estetycznych koszy na śmieci. Przynajmniej nie w tym roku. Zarezerwowana na ten cel łączna kwota 115 tysięcy złotych wydaje się zbyt niska nawet wobec obecnego spadku cen materiałów budowlanych. Pieniędzy wystarczy jedynie na wykonanie dokumentacji technicznej. Całość inwestycji według kosztorysu inwestorskiego wyniesie co najmniej 600 tysięcy złotych.

 

Nie pytano również o zmianę lokalizacji planowanego do budowy w tym roku budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Kamienica, która miała być zbudowana przy ulicy Spalskiej, w związku z protestami właścicieli sąsiednich działek powstanie na terenie na którym do niedawna funkcjonował MOPS przy ulicy Kwiatowej.

 

Niestety nikt nie skrytykował również idiotycznego, naszym zdaniem, pomysłu budowy za 5 milionów złotych „kładki” przez rzekę Wolbórkę, która prowadzić ma do nowego centrum handlowego. Ciekawe, co na to mieszkańcy ulicy np. ulicy Torowej. Koncepcja równie absurdalna jak budowa ulicy Nowomurarskiej. (czytaj rownież: Galeria Mazovia - nowe Centrum Rozrywki; Niech pan idzie z tym do Zagozdona; Reanimacja miasta)

 

Oś dyskusji wokół zmian budżetowych ukierunkowana była wyraźnie na przyszłoroczne wybory samorządowe. Do wyborów jeszcze półtora roku a już dzisiaj wynikają spory o autorstwo pomysłów realizowanych przez miasto.

 

Z jednej strony, Mariusz Węgrzynowski dziękował prezydentowi za umieszczenie w budżecie jego wniosku, dotyczącego budowy placu zabaw w parku im. doktora Serafina Rodego, z drugiej prezydent Zagozdon, odpowiadał, że radny nie jest jedynym autorem pomysłu.

 

Nas o wiele bardziej zainteresowałaby informacja o kompleksowej „renowacji” parku, na którą projekt został już przygotowany i ma kosztować ogółem 1,5 miliona złotych. Z informacji, jaką uzyskaliśmy wynika, że władze Tomaszowa próbują ten projekt „wcisnąć” w program rewitalizacji, podobnie jak przebudowę budynku dawnego Sądu przy Placu Kościuszki. Widać wyraźnie, że tomaszowskim władzom całkowicie brakuje pomysłu, zdolności koncepcyjnego myślenia. Działania sprawiają wrażenie chaotycznych i przypadkowych.

 

 

Album powiatowy
 

 

5 milionów na kładkę nie wywołało emocji. Prawdziwy burza rozpętała się wokół 4 tysięcy przeznaczonych na współfinansowanie wydawnictwa albumowego na temat Powiatu Tomaszowskiego.
 

Starosta Kagankiewicz zwrócił się z prośbą o dofinansowanie promocyjnego albumu. Wydawnictwo ma ogółem kosztować prawie 50 tysięcy złotych koszty jego druku pokrywają również urzędy gmin w naszym powiecie. 
 

Wydawać mogłoby się, że uchwala nie wzbudzi większej dyskusji. Tymczasem debatowano nad nią o wiele dłużej niż nad całym budżetem. 
 

Okazało się, że dwie miejskie komisje problemowe są przeciwne wspieraniu Powiatu w realizacji jego zadań. Radni z komisji Oświaty oraz Spraw Społecznych negatywnie zaopiniowali przedłożoną im uchwałę.
 

Marian Kotalski dopytywał o całkowity koszt wydawnictwa. – Dlaczego nie możemy wydać sami albumu poświęconego miastu, mamy się czym pochwalić – mówił.
 

Mariusz Węgrzynowski pytał o ilość podjętych do tej pory uchwał dotyczących pomocy finansowej dla powiatu oraz o wysokość kwot jakimi jest wspierany.
 

Wyraźnie poirytowana Wacława Bąk wskazywała na nieprzygotowanie pani naczelnik, która prezentowała uchwałę radnym w czasie obrad Komisji. – Informacje przekazywanym radnym w komisjach są rozbieżne – mówiła. – Ubolewać należy również, że to po raz kolejny powiat wykazuje się inicjatywą. Pytałam panią naczelnik, jakimi materiałami promocyjnymi dysponuje obecnie miasto. Okazało się, że mamy tylko jakieś kalendarze. Czy to nie jest tak, że powiat nas wykorzystuje do finansowania własnych inicjatyw – pytała na zakończenie.
 

Uchwały bronili radni - pracownicy starostwa Leszek Adamski i Jerzy Kowalczyk.

 

Adamski odwoływał się do poprzedniej kadencji, gdzie trudno było osiągnąć porozumienie między miastem a powiatem.
 

Prezydent Zagozdon tłumaczył, że współfinansowane inicjatywy zlokalizowane są w granicach administracyjnych miasta.
 

Nikt nawet nie zająknął się, że powiat nasz jest najatrakcyjniejszym turystycznie miejscem w całym województwie łódzkim.

 

 

 

 

 

 

Deficyt pokryjemy z pożyczki


Tym razem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska pożyczy nam 330 tysięcy złotych na budowę kanalizacji deszczowej w ulicach Pustej, Irysowej, Rolnej i Lewej.
 

Pożyczki z WFOŚIGW mogą być przeznaczone tylko na inwestycje związane z ochroną środowiska. Podlegają one 20% umorzeniu.
 

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na III kwartał br.

 

Zmiany w Statucie Miasta
 

Tym razem miały one charakter „kosmetyczny”. Związane były z połączeniem dwóch należących do miasta spółek oraz z likwidacją Funduszu Poręczeń Kredytowych, w którym miasto miało swoje udziały.
Zmieniono również punkt dotyczący nadania statuetki „Zasłużony dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.

 

 

Kto to weźmie?
 

Uchwała dotyczy oddania w wieczyste użytkowanie terenów przy ulicy PCK (część przystani). Już wkrótce ponad hektarowa działka znajdzie swojego użytkownika wieczystego. Być może będzie nim przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Łaski, który wyłączył się z głosowania w tej sprawie.
 

Przedstawiony projekt wywołał dyskusję. Radni opozycyjni zadawali pytania. Nie wszystkie doczekały się wyczerpującej odpowiedzi.
 

Mariusz Węgrzynowski pytał – Czy jest już jakiś oferent na ten teren? Miała być opracowana koncepcja zagospodarowania terenu, jak dzisiajsza uchwała wpisuje się tę koncepcję? Co powstanie na tym terenie? Czy teren oddany zostanie nabywcy za 15% wartości?
 

Według Rafała Zagozdona nikt tym terenem na chwilę obecną nie był zainteresowany. Koncepcja graficzna zagospodarowania została przygotowana. Prezydent stwierdził również, że uchwała nie dotyczy całości przystani a jedynie jej część. Wciąż pozostaje tzw. część wistomowska i oczywiście OSiR. Teren, którego dotyczy uchwała nie ma natomiast bezpośredniego dostępu do rzeki. I właśnie brak styczności z rzeką jest według Zagozdona podstawowym powodem, iż tereny będą oddane w wieczyste użytkowanie a nie sprzedane na własność.
 

Radny Adam Iwanicki pytał, czy nie rozważano możliwości oddania terenu w dzierżawę jakiemuś klubowi sportowemu. 
 

Prezydent odpowiadając stwierdził, że nie wyobraża sobie, by któryś z Tomaszowskich Klubów był w stanie zagospodarować ponad 1 hektar gruntów.
 

Radny Węgrzynowski nie dawał jednak za wygraną. – Czy nie zachodzi obawa, że przystań przejmie rolę namiotu, który rozstawiony był przy ulicy PCK w ubiegłym roku? Mówiło się, że w tym miejscu nielegalnie sprzedawano alkohol i narkotyki.
 

Prezydent Zagozdon nie podzielał obaw radnego Węgrzynowskiego. Jego zdaniem w interesie właściciela będzie utrzymywanie poziomu, porządku i odpowiednich standardów.

 

Oddawanie gruntów należących do miasta w wieczyste użytkowanie budzić powinno negatywne emocje. Jest to forma oddawania prawa do dysponowania terenem na okres od 40 do 100 (możliwością przedłużenia) lat w zamian za tzw. opłaty roczne i opłatę wstępną równą, jak się dowiedzieliśmy w tym przypadku, 15% wartości.

 

Sprytni deweloperzy często wykorzystują tę formę władania nieruchomością aby zwiększyć zyski na planowanej inwestycji.
 

Kilka miesięcy temu zadaliśmy prezydentowi kilka pytań, które dotyczyły oddawania gruntów na wieczyste użytkowanie. Prezydent Zagozdon odmówił nam udzielenia informacji. (czytaj. Pytania bez odpowiedzi)
 

Poniżej treść naszych zapytań. 
 

  1. Ile gruntów, o jakiej powierzchni, z jakim przeznaczeniem i w jakim trybie gmina-miasto Tomaszów Mazowiecki oddała w wieczyste użytkowanie w latach 1998 – 2008?
  2. Jaka była wartość poszczególnych gruntów wg wyceny rzeczoznawcy?
  3. Na jakim poziomie przyjęto wysokość pierwszej opłaty w każdym z przypadków?
  4. Kto został użytkownikiem wieczystym w poszczególnych przypadkach?
  5. Ile było w tym samym okresie przypadków zbycia użytkowania wieczystego przez gminę – miasto Tomaszów Mazowiecki? Prosimy również o informacje dotyczące ich wartości oraz przeznaczenia.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 29.03.2009 20:10
Miasto powinno zmienić swoją nazwę np: Zagozdniaki Łaskie. Nazwa adekwatna do zawłaszczonego Tomaszowa Mazowieckiego przez obecnie panującą klikę. A może ktoś ma lepszą nazwę....pobawmy sie trochę w projekty zmiany nazwy miasta.

Racjonalista 26.03.2009 19:19
Mafia się zabezpiecza na wypadek gdyby inna mafia przejęła ster.Wykupią za grosze działeczki a potem jak już stracą posady będą mieli czym handlować wówczas na wolnym rynku;p .Kropiwnicki w Łodzi już dawno wysprzedaje członkom swojej mafii miejskie kamienice za grosze.Widać tomaszowskie stonki idą w jego ślady...Brawo panowie!!!

kiki 26.03.2009 17:35
Sprytny prezio bo milczy.Sprytny deweloper bo łapie co się da póki stołek pod dupą. Reszta podwładnych to niemoty lub bojki o swoje stołki,no bo jak się tu narazić bo wyrzucić mogą. W sumie mafia ma się dobrze i twardą łapą dzierży ster.

Tomaszowiak 26.03.2009 15:06
varan to było dobre! Sturlałem się z krzesła. Tym bardziej, jak porówna się postury obu gości!

ciekawski 26.03.2009 14:23
Ciekaw jestem odpowiedzi na powyższe pytania.

varan 26.03.2009 14:21
"Do wyborów jeszcze półtora roku a już dzisiaj wynikają spory o autorstwo pomysłów realizowanych przez miasto. Z jednej strony Mariusz Węgrzynowski dziękował prezydentowi za umieszczenie w budżecie jego wniosku dotyczącego budowy placu zabaw w parku im. doktora Serafina Rodego, z drugiej prezydent Zagozdon odpowiadał, że radny nie jest jedynym autorem pomysłu." Proponuję aby ten spór panowie rozstrzygnęli w piaskownicy podczas oficjalnego otwarcia przyszłego placu zabaw ;)

Reklama
Polecane
MZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Mediacje rówieśnicze85. Rocznica Powstania Polskiego Państwa PodziemnegoW trosce o bezpieczeństwo dzieciZlewozmywaki granitowe i stalowe – jak dobrać idealny model do swojej kuchni?Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejWytłumaczenie wszystkiegoTragiczny wypadek w Jankowie. Nie żyje 28-letnia kierującaSpotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemJaki wpływ mają wysokiej jakości wizualizacje na decyzje zakupowe klientów deweloperskich?Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim!Konsultacje projektu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Sesja Rady Powiatu trwa Sesja Rady Powiatu trwa Nikt nie ma wątpliwości, że Marek Kociubiński nie reprezentuje całej Rady Powiatu, a jedynie wąską kilkuosobową grupę radnych Prawa i Sprawiedliwości, w dodatku w sekciarski sposób związaną z Mariuszem Węgrzynowskim. Jego prowadzenie obrad dalekie jest też od profesjonalizmu i podstawowych zasad demokratycznego państwa, w tym wzorców etycznych, określonych chociażby w powiatowym Kodeksie Etyki Radnego. Stąd pojawił się wniosek o jego odwołanie. Na piątek zwołano sesję, by dokonać zmiany Przewodniczącego. Niestety nie można było tego przeprowadzić, ponieważ w obradach nie wzięli udziału radni PiS (którzy kilka dni temu organizowali konferencję prasowa, na której krytykowali zrywanie kworum przez radnych opozycji), dwóch radnych komitetu Wszyscy Razem (Leon Karwat, Piotr Kagankiewicz) oraz Lidia Jackow. Wszystko wskazuje na to, że mimo, że na sali obrad ich nie było, w budynku starostwa jednak przebywali. Oznacza to, że mimo, iż z pozoru Starosta (dzięki przekupionym radnym) ma niedużą większość w Radzie, to głosowań w trybie tajnym nie może być pewien. Wiceprzewodniczący Krzysztof Bisku ogłosił więc przerwę di 1 października, kiedy to sesja ma być kontynuowana. Przeciwko temu rozwiązaniu próbowali protestować prawnicy reprezentujący Starostę. Jednak ich stanowisko, że radni (nie mając kworum) powinni głosować nad wnioskiem o przerwę, było zwyczajnie absurdalne. Powiatowa "zabawa" więc trwa. Marek Kociubiński nie ma odwagi poddać się weryfikacji przez radnych, a Starosta prowadzi "negocjacje", które podatników będą zapewne kosztować kolejne dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych (tak jak ma to miejsce w przypadku zatrudnienia Grzegorza Glimasińskiego).Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim! Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim! Jutro, w piątek, 27.09.24 możesz przyjść z psem lub kotem na darmowe czipowanie i szczepienie przeciw wściekliźnie.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: OstrohrabTreść komentarza: Zatem biorąc wszystkie "za" i "przeciw" należałoby zrównać czynne prawa wyborcze dla wszystkich. Albo ograniczenie ilości kadencji do wszystkich szczebli wyborów politycznych albo brak ograniczenia.Źródło komentarza: Dwukadencyjność zostanie zniesiona?Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: To chyba ze strachu przed mandatem Policja nie reaguje gdy przed jej samochodem rowerzyści przejeżdżają rowerem przez przejście dla pieszych?....Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: zdzisławTreść komentarza: Czemu nie podajecie, ze zabójca to Jakub S. tylko: "Wiemy już, że kierowca który zabił dwie siostry" - piętnujmy takie zachowanieŹródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijanyAutor komentarza: TaxiTreść komentarza: W całym garnizonie w tym jednym dniu zostały ujawnione aż 64 wykroczenia ... to chyba jest żart bo tyle można w naszym mieście wykazać a nawet więcej tylko trzeba się zabrać do pracy a przede wszystkim Straż Miejska która nawet nie reaguje na zakaz skrętu w prawo zaraz za postojem Taxi a tak zawsze są zaparkowane pojazdy zakaz skrętu to zakaz nawet Straż Miejska nie może tam skręcać tak samo jak są trzy wydzielone miejsca dla Straży Miejskiej a parkują tam pojazdy Policji ale chciałem też wspomnieć o zakazu zatrzymywania na ul. POW przy starej Straży Pożarnej nikt nie reaguje na te pojazdy.Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: marcoTreść komentarza: tłumów chyba nie przewidująŹródło komentarza: Spotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemAutor komentarza: AniTreść komentarza: Powinien tyrać w kamieniołomach za darmo do końca życia...jego wiek go nie usprawiedliwia. Nie chcę utrzymywać mordercy z moich podatków! Dożywocie to za mało...olbrzymi dramat dla rodzin zamordowanych kobiet. Co to jest 20 lat za odebranie życia dwóch osób, za każdą z nich powinien dostać karę.Źródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijany
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama