Wraz z Polską do paktu przystąpiły Czechy i Węgry. To historyczne wydarzenie, ponieważ były to trzy państwa należące wcześniej do bloku wschodniego. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego powstała w 1949 r. Obecnie liczy już 26 państw.
W tym roku rocznica przybiera szczególną wagę ponieważ mija 60 lat od powstania całej Organizacji. Nas polaków interesuje dodatkowo kwestia wyboru przyszłego szefa NATO, którym może zostać minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Lokalnie, dla Tomaszowian wejście Polski do NATO było o tyle istotne, że to właśnie tutaj znajduje się jednostka 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Brygada niedługo później została wcielona do sił Szybkiego Reagowania, które polegają na natychmiastowej reakcji na wyzwania takie jak międzynarodowy terroryzm, zagrożenia ekologiczne, czy też ataki z bronią masowego rażenia.
Szybkość przemieszczania się w rejon działań bojowych oraz zdolność podejmowania walki w krótkim czasie po otrzymaniu zadania są głównymi atutami Brygady. Ćwiczenia na poligonach i zgrupowania specjalistyczne potwierdzają przyjęty model szkolenia przydatny na polach walki.
Natowski okres Brygady to przede wszystkim udział w misjach wojskowych na całym świecie.
- W ramach NATO nasi żołnierze uczestniczyli do tej pory w czterech misjach, w Bośni i Hercegowinie, Afganistanie, Czadzie i Iraku – mówi kapitan Sławomir Miszczuk, rzecznik prasowy Brygady. – Straciliśmy na nich sześciu żołnierzy – dodaje.
Dowództwo Kawalerii nie planuje organizacji specjalnych obchodów rocznicowych.
- Uczczenie dziesięciu lat 25 BKpow w strukturach paktu Północnoatlantyckiego ograniczymy do uroczystej zbiórki żołnierzy. Zostanie na niej odczytany rozkaz podsumowujący dziesięć lat Kawalerii w siłach Szybkiego Reagowania – kończy Miszczuk.
Zbiórka planowana jest na godzinę 14.
Napisz komentarz
Komentarze