Platforma jest przeznaczone wyłącznie do przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówienia publicznego zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Jej uruchomienie ma zachęcić urzędników do przeprowadzania zamówień drogą elektroniczną, a tym samym ograniczyć tradycyjne "papierowe" metody.
Urzędnicy mogą skorzystać z demonstracyjnej wersji platformy, zobaczyć, w jaki sposób działa i tym samym uniknąć błędów przy przeprowadzaniu właściwych postępowań.
- Co do aukcji elektronicznej do na dzień dzisiejszy jest to swojego rodzaju dogrywka po ocenie formalnej ofert dokonywana między ofertami ważnymi. – mówi Adam Koziełek kierownik referatu zamówień publicznych. - Z całą pewnością w trakcie roku taki tryb dodatkowej ,,dogrywki” zastosujemy. W związku z tym, iż kładziony jest coraz większy nacisk na procedury elektroniczne planuję przeprowadzenie licytacji elektronicznej z tym, iż jest ona raczej przewidziana dla dostaw i usług. – dodaje.
Kierownik Koziełek podkreśla, że w tym trybie trudniej przeprowadzić w dotyczące robót budowlanych.
- Licytacja ma w najbliższym czasie całkowicie zastąpić zapytanie o cenę, które zostanie zdjęte z katalogu trybów, gdyż prawo unijne nie przewiduje takiej formy zamówień publicznych – mówi portalowi. - Dlatego też przed planowanymi zmianami chce ,,przećwiczyć” ten tryb.
Tryb e-licytacji ma dodatkowo tę zaletę, że z uwagi na jego formę pozwala na bieżąco śledzić ceny. Trudnością jest jeszcze jego dostępność z uwagi na konieczność posiadania certyfikatu i podpisu elektronicznego, który jest wciąż mało popularny, szczególnie w małych firmach.
Napisz komentarz
Komentarze