Przede wszystkim poszerzony został tzw. katalog przestępstw internetowych. Zapisy te mają na celu przeciwdziałanie atakom na systemy informatyczne.
Od chwili wejścia w życie zmian karany będzie nieuprawniony dostępu do informacji zawartych w systemie informatycznym. Do tej pory odpo¬wiedzialność karną ponosił sprawca dopiero wówczas, gdy uzyskał informację dla niego nieprzeznaczoną, nie zaś sam do niej dostęp.
Przestępstwem będzie nie tylko podłączenie się do „przewodu służącego do przekazywania informacji", ale ogólne podłączenie do sieci telekomunikacyjnych. Dotyczy to również sieci bezprzewodowych.
Karane będzie również uzyskanie bez uprawnienia dostępu do systemu informatycznego lub jego części, nawet bez konieczności złamania zabezpieczenia zainstalowanego w komputerze użytkownika.
Do katalogu narzędzi służących popełnianiu przestępstw dodano również oprogramowania komputerowe. Karany ma być tzw. sniffing, naruszający tajemnicę komunikacji.
Ustawa zapewnić ma także zgodność przepisów polskich z Konwencją o cyberprzestępczości, podpisaną przez Rzeczpospolitą Polską 23 listopada 2001 r.
Tomaszowscy policjanci rzadko mają do czynienia z cyberprzestępstwami.
Według informacji przekazanych nam przez oficera prasowego Katarzynę Dutkiewicz najwięcej spraw dotyczy oszustw dokonywanych za pomocą sewisów aukcyjnych. Kolejną grupę stanowi cyberprzemoc, czyli stosowanie tzw. gróźb karalnych za pomocą poczty elektronicznej. W sprawach ogólnie rozumianej "kradzieży informacji" aktualnie prowadzone są dwa postępowania, w tym jedno dokonane na szkodę spółki Multimedia S.A. o czym pisaliśmy w artykule Dziurawe Multimedia.
Napisz komentarz
Komentarze