Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Skansenowe "nowości z myszką"

Dobiegający końca 2008 rok zapisał się w Skansenie Rzeki Pilicy wieloma nowościami. Chociaż w odróżnieniu od poprzednich lat nie zaowocował on przeniesieniem do Skansenu kolejnych obiektów zabytkowych, to jednak przyczynił się do nadania odpowiedniej oprawy budowlom już tutaj stojącym. Dotyczy to zwłaszcza zabytkowej poczekalni kolejowej, sprowadzonej przed dwoma laty do Skansenu z Czarnocina.

Odbudowa tego nader urokliwego, drewnianego zabytku zakończyła się z końcem 2007 roku. Jednak dopiero po wykonanych w następnych miesiącach pracach uzupełniających i upiększających dawna poczekalnia zajaśniała pełnym blaskiem, stając się prawdziwym „hitem” architektonicznym i historycznym pilickiego Skansenu. Niezmiernie cennym źródłem do tych zabiegów stało się oryginalne zdjęcie tego obiektu sprzed 100 lat, udostępnione Skansenowi przez proboszcza parafii Będków – ks. Władysława Prycę. Na tej podstawie w sposób niemalże drobiazgowy można było odtworzyć całe otoczenie zabytkowej poczekalni.

Złożył się na nie niespełna 20-metrowy odcinek autentycznego toru, na którym stanął wagon towarowy typu lora, liczący sobie, bagatela - aż 104 lata! Przy rekonstrukcji torowiska, wykonanej fachowo przez najprawdziwszych kolejarzy, zadbano również o uwidocznione na wspomnianej fotografii oryginalne elementy, jak przejście przez tor zwane dyliną oraz zamykające go z obu stron: kozioł oporowy i płozy. Do zrekonstruowania tych urządzeń, jak też do odtworzenia peronu wykorzystano stare podkłady kolejowe z drewna.

Do przywrócenia niepowtarzalnego klimatu ponad 100-letniej poczekalni kolejowej przyczyniło się także ustawienie obok niej oryginalnej (i co ważne – czynnej) naftowej lampy przejazdowej, umieszczonej na autentycznej szynie kolei rosyjskich z końca XIX wieku. Podobny powrót do czasów „z myszką” umożliwia ustawiony przed poczekalnią autentyczny, XIX-wieczny „Rozkład jazdy pociągów osobowych na drodze żelaznej warszawsko-wiedeńskiej”. Dołączyły do niego dwie tablice z historycznymi nazwami kolejowego przystanku – miejsca poprzedniej lokalizacji tej poczekalni: „Wolbórka” i „Czarnocin”. Do kompletu wyposażenia peronu brakowało tylko widocznej na starym zdjęciu skrzynki poczty rosyjskiej.

Nieocenionej pomocy w jej zrekonstruowaniu udzieliło Skansenowi istniejące we Wrocławiu Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jego pracownicy, na czele z kierującą Działem Pocztowym tegoż Muzeum - panią Grażyną Krawczyk, odnieśli się z wielką życzliwością do prośby pilickiej placówki o udostępnienie wszelkich materiałów źródłowych na ten temat. W rezultacie Skansen otrzymał nie tylko liczne zdjęcia takich skrzynek, znajdujących się w zbiorach wrocławskiego muzeum, ale także ich dokładne wymiary i rysunki szczegółów konstrukcyjnych. Dołączono do tego jeszcze archiwalne zdjęcia i ryciny oraz odpowiednie fragmenty rozmaitych publikacji poświęconych historii skrzynek pocztowych. Na tej podstawie można było pokusić się o wierne odtworzenie takiej skrzynki, włącznie z umieszczonymi na niej napisami i symbolami.

Odpowiednią, stylową oprawę do budynku poczekalni i innych obiektów Skansenu zapewniły ustawione w tym roku fragmenty ozdobnych, żelaznych parkanów. I one mają szacowną metrykę, gdyż pochodzą z dawnej rezydencji carskiej w Spale, z równie starej stacyjki kolejowej na Jeleniu, jak też spod zbudowanego w 1927 roku gmachu tomaszowskiego magistratu. Przeniesienie do Skansenu i ustawienie w nowej roli po pieczołowitej renowacji, pozwoliło je ocalić (nieraz w ostatniej chwili) przed wysłaniem na złom…

Ostatnim z tegorocznych zabiegów przyczyniających się do uporządkowania i upiększenia terenu Skansenu było dokonane w końcu listopada położenie nawierzchni z kostki granitowej na centralnej alei oraz na peronie pod poczekalnią. Prace te wykonano w ramach inwestycji Urzędu Miasta. Wykonująca je tomaszowska prywatna firma Krzysztofa Kołaczkowskiego „TOKO” przy okazji sprezentowała Skansenowi granitowe alejki do ogródka w stylu retro obok zabytkowej poczekalni kolejowej. Zostanie on upiększony stylowymi klombami i kwietnymi rabatami na przyszłoroczny sezon.

Innym efektem tegorocznym inwestycji w Skansenie była naprawa blaszanego dachu na budynku młyna. Przy tej okazji doświadczeni dekarze z tomaszowskiej firmy Ryszarda Kozery odtworzyli dwa blaszane wentylatory, stojące niegdyś na tym młynie. Warto na koniec podkreślić, że tegoroczne prace rekonstrukcyjne i estetyzacyjne w Skansenie Rzeki Pilicy zostały w dużej części sfinansowane także ze środków własnych tej placówki, uzyskanych m.in. ze sprzedaży biletów, a także organizacji lekcji muzealnych i imprez plenerowych. Cennym wsparciem dla tych przedsięwzięć było wsparcie finansowe udzielane Skansenowi już od dwóch lat przez jego głównego sponsora – Ceramikę Paradyż.


Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
news 14.12.2008 22:01
Czytaliśmy, zgroza, skansen tak drogie zakupy dokonuje w Allegro. Czyli my składamy sie na tak drogi antykwariat, po co, żeby ktoś miał pracę, za naszą kase. Niech kolekcjonuje za swoje!

JIIIS 14.12.2008 19:56
http://www.allegro.pl/show_use r.php?search=skansenpilicy Ogó lno dostępne dane o zakupach SKANSENU. Nic dodać nic ując.Pan na zagrodzie równy...

nic nowego 13.12.2008 21:02
Na bezrybiu i rak ryba, przesada z tą atrakcyjnością skansenu. Tłumy widzów to rodzina i znajomi występujących i spędzona ze szkół młodzież.

Turysta 13.12.2008 19:46
Skansen to wyjątkowe miejsce. Przyzna to każdy, choć trochę zorientowany na turystykę entuzjasta. Wystarczy bywać na organizowanych tam imprezach. Zawsze są tłumy widzów. Skansen bije też wszelkie rekordy ilości zwiedzających w porównaniu z instytucjami muzealnymi w okolicy. To wystarczający dowód na to, że trzeba to miejsce pielęgnować i rozwijać. Koniecznie powinna tam powstać restauracja regionalna i solidne zaplecze sanitarne. Za tym powinny powstawać kolejne, atrakcyjne obiekty i zbiory

the vel Oper 13.12.2008 12:39
@10 W Tomaszowie rośnie lipa drzewko które oprócz liści płodzi pięknych gruszek kiści

pit 13.12.2008 09:54
wiem ze pisze nie na temat ale chcac zeby Tomaszów nie stał sie skansenem rzeki pilicy mam prosbe do administratora aby dowiedzial sie co sie dzieje z galeria mazovia! bo tit juz od dluzszego casu milczy!

MS 13.12.2008 00:06
A my zachęcamy do wirtualnych spacerow po naszej fotogalerii

Żona Maniaka K. 13.12.2008 00:01
Oj, Karol! Popsułeś mi dowcip:-) Pewnie, że to wisi na BiPie, ale może by się ten i ów przeszedł, zażył świeżego powietrza i w międzyczasie ochłonął. A tak tylko komp, net i anonimowy bluzg w komentarzu. Skoro więc już nie ma po co do urzędu to zachęcam do spacerów na Źródła i oczywiście skansenu.

Karol 12.12.2008 23:44
Oj nie trzeba sobie zadawać aż tyle trudu. wystarczy sięgnąć do internetowego BiP-u. Nie ruszając się ze stołka pełne info

Żona Maniaka K. 12.12.2008 23:42
Dane na temat budżetu miasta nie są tajne. Wystarczy się przejść do urzędu miasta, poprosić o stosowny wydruk i zacząć dyskusję mając w ręku konkretne argumenty. No, ale po co tyle wysiłku, łatwiej napisać jakiś bełkot w komentarzu.

Maniak Kulturalny 12.12.2008 23:35
Aby już dłużej nie nadwyrężać miejskiego budżetu proponuję puścić skansen z dymem. Nie tylko zaoszczędzimy na jego dotacji, ale również uzyskamy dodatkowy dochód z polisy ubezpieczeniowej. Wnioskuję też, aby tak zarobione pieniądze wręczyć BD jako wynagrodzenie za wniosek racjonalizatorski. Będzie mógł kupić za nie piwo i opłacić kanały erotyczne w kablówce a swoje dzieci posłać na ucztę duchową do McDonald'sa.

kiki 12.12.2008 23:29
@3....głąbie jeden,co ciebie liczby obchodzą. Ważnym jest,że miasto jest mecenatem przedsiewzieć w tej materii.

Prosze o liczby 12.12.2008 23:13
Proszę podać suche fakty, np. ile kosztuje roczne utrzymanie skansenu, a ile naszego Muzeum. Ile zarabia skansen, a ile wspomniane Muzeum. A ile kosztuje utrzymanie muzeum w opocznie i ile ono rocznie zarabia na siebie

pit 12.12.2008 22:39
wydaje mi sie ze Bd gada straszne glupoty! skansen jest lepsza promocja miasta niz wszystkie udzialy w targach turystycznych czy inne przedsiewziecia razem wziete!

BD 12.12.2008 16:17
Bez inwestycji niedługo cały Tomaszów będzie skansenem rzeki Pilicy. Nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na rekonstrukcje. Proszę podać rzeczywiste koszty utrzymania skansenu: etaty, inne wynagrodzenia, zakup i rekonstrukcja przedmiotów itp, przecież to są olbrzymie koszty. Chwalenie się własnymi środkami ze sprzedaży biletów i lekcji muzealnych jest nie na miejscu. Czy nie utrzymuje skansenu społeczeństwo z budżetu, który władza rozdziela jak chce. Nie wszyscy są entuzjastami skansenu ze względu na jego wielkie koszty utrzymania.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 0°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama