Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 17:27
Reklama
Reklama

Skansenowe "nowości z myszką"

Dobiegający końca 2008 rok zapisał się w Skansenie Rzeki Pilicy wieloma nowościami. Chociaż w odróżnieniu od poprzednich lat nie zaowocował on przeniesieniem do Skansenu kolejnych obiektów zabytkowych, to jednak przyczynił się do nadania odpowiedniej oprawy budowlom już tutaj stojącym. Dotyczy to zwłaszcza zabytkowej poczekalni kolejowej, sprowadzonej przed dwoma laty do Skansenu z Czarnocina.

Odbudowa tego nader urokliwego, drewnianego zabytku zakończyła się z końcem 2007 roku. Jednak dopiero po wykonanych w następnych miesiącach pracach uzupełniających i upiększających dawna poczekalnia zajaśniała pełnym blaskiem, stając się prawdziwym „hitem” architektonicznym i historycznym pilickiego Skansenu. Niezmiernie cennym źródłem do tych zabiegów stało się oryginalne zdjęcie tego obiektu sprzed 100 lat, udostępnione Skansenowi przez proboszcza parafii Będków – ks. Władysława Prycę. Na tej podstawie w sposób niemalże drobiazgowy można było odtworzyć całe otoczenie zabytkowej poczekalni.

Złożył się na nie niespełna 20-metrowy odcinek autentycznego toru, na którym stanął wagon towarowy typu lora, liczący sobie, bagatela - aż 104 lata! Przy rekonstrukcji torowiska, wykonanej fachowo przez najprawdziwszych kolejarzy, zadbano również o uwidocznione na wspomnianej fotografii oryginalne elementy, jak przejście przez tor zwane dyliną oraz zamykające go z obu stron: kozioł oporowy i płozy. Do zrekonstruowania tych urządzeń, jak też do odtworzenia peronu wykorzystano stare podkłady kolejowe z drewna.

Do przywrócenia niepowtarzalnego klimatu ponad 100-letniej poczekalni kolejowej przyczyniło się także ustawienie obok niej oryginalnej (i co ważne – czynnej) naftowej lampy przejazdowej, umieszczonej na autentycznej szynie kolei rosyjskich z końca XIX wieku. Podobny powrót do czasów „z myszką” umożliwia ustawiony przed poczekalnią autentyczny, XIX-wieczny „Rozkład jazdy pociągów osobowych na drodze żelaznej warszawsko-wiedeńskiej”. Dołączyły do niego dwie tablice z historycznymi nazwami kolejowego przystanku – miejsca poprzedniej lokalizacji tej poczekalni: „Wolbórka” i „Czarnocin”. Do kompletu wyposażenia peronu brakowało tylko widocznej na starym zdjęciu skrzynki poczty rosyjskiej.

Nieocenionej pomocy w jej zrekonstruowaniu udzieliło Skansenowi istniejące we Wrocławiu Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jego pracownicy, na czele z kierującą Działem Pocztowym tegoż Muzeum - panią Grażyną Krawczyk, odnieśli się z wielką życzliwością do prośby pilickiej placówki o udostępnienie wszelkich materiałów źródłowych na ten temat. W rezultacie Skansen otrzymał nie tylko liczne zdjęcia takich skrzynek, znajdujących się w zbiorach wrocławskiego muzeum, ale także ich dokładne wymiary i rysunki szczegółów konstrukcyjnych. Dołączono do tego jeszcze archiwalne zdjęcia i ryciny oraz odpowiednie fragmenty rozmaitych publikacji poświęconych historii skrzynek pocztowych. Na tej podstawie można było pokusić się o wierne odtworzenie takiej skrzynki, włącznie z umieszczonymi na niej napisami i symbolami.

Odpowiednią, stylową oprawę do budynku poczekalni i innych obiektów Skansenu zapewniły ustawione w tym roku fragmenty ozdobnych, żelaznych parkanów. I one mają szacowną metrykę, gdyż pochodzą z dawnej rezydencji carskiej w Spale, z równie starej stacyjki kolejowej na Jeleniu, jak też spod zbudowanego w 1927 roku gmachu tomaszowskiego magistratu. Przeniesienie do Skansenu i ustawienie w nowej roli po pieczołowitej renowacji, pozwoliło je ocalić (nieraz w ostatniej chwili) przed wysłaniem na złom…

Ostatnim z tegorocznych zabiegów przyczyniających się do uporządkowania i upiększenia terenu Skansenu było dokonane w końcu listopada położenie nawierzchni z kostki granitowej na centralnej alei oraz na peronie pod poczekalnią. Prace te wykonano w ramach inwestycji Urzędu Miasta. Wykonująca je tomaszowska prywatna firma Krzysztofa Kołaczkowskiego „TOKO” przy okazji sprezentowała Skansenowi granitowe alejki do ogródka w stylu retro obok zabytkowej poczekalni kolejowej. Zostanie on upiększony stylowymi klombami i kwietnymi rabatami na przyszłoroczny sezon.

Innym efektem tegorocznym inwestycji w Skansenie była naprawa blaszanego dachu na budynku młyna. Przy tej okazji doświadczeni dekarze z tomaszowskiej firmy Ryszarda Kozery odtworzyli dwa blaszane wentylatory, stojące niegdyś na tym młynie. Warto na koniec podkreślić, że tegoroczne prace rekonstrukcyjne i estetyzacyjne w Skansenie Rzeki Pilicy zostały w dużej części sfinansowane także ze środków własnych tej placówki, uzyskanych m.in. ze sprzedaży biletów, a także organizacji lekcji muzealnych i imprez plenerowych. Cennym wsparciem dla tych przedsięwzięć było wsparcie finansowe udzielane Skansenowi już od dwóch lat przez jego głównego sponsora – Ceramikę Paradyż.


Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"

Skansenowe "nowości z myszką"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
news 14.12.2008 22:01
Czytaliśmy, zgroza, skansen tak drogie zakupy dokonuje w Allegro. Czyli my składamy sie na tak drogi antykwariat, po co, żeby ktoś miał pracę, za naszą kase. Niech kolekcjonuje za swoje!

JIIIS 14.12.2008 19:56
http://www.allegro.pl/show_use r.php?search=skansenpilicy Ogó lno dostępne dane o zakupach SKANSENU. Nic dodać nic ując.Pan na zagrodzie równy...

nic nowego 13.12.2008 21:02
Na bezrybiu i rak ryba, przesada z tą atrakcyjnością skansenu. Tłumy widzów to rodzina i znajomi występujących i spędzona ze szkół młodzież.

Turysta 13.12.2008 19:46
Skansen to wyjątkowe miejsce. Przyzna to każdy, choć trochę zorientowany na turystykę entuzjasta. Wystarczy bywać na organizowanych tam imprezach. Zawsze są tłumy widzów. Skansen bije też wszelkie rekordy ilości zwiedzających w porównaniu z instytucjami muzealnymi w okolicy. To wystarczający dowód na to, że trzeba to miejsce pielęgnować i rozwijać. Koniecznie powinna tam powstać restauracja regionalna i solidne zaplecze sanitarne. Za tym powinny powstawać kolejne, atrakcyjne obiekty i zbiory

the vel Oper 13.12.2008 12:39
@10 W Tomaszowie rośnie lipa drzewko które oprócz liści płodzi pięknych gruszek kiści

pit 13.12.2008 09:54
wiem ze pisze nie na temat ale chcac zeby Tomaszów nie stał sie skansenem rzeki pilicy mam prosbe do administratora aby dowiedzial sie co sie dzieje z galeria mazovia! bo tit juz od dluzszego casu milczy!

MS 13.12.2008 00:06
A my zachęcamy do wirtualnych spacerow po naszej fotogalerii

Żona Maniaka K. 13.12.2008 00:01
Oj, Karol! Popsułeś mi dowcip:-) Pewnie, że to wisi na BiPie, ale może by się ten i ów przeszedł, zażył świeżego powietrza i w międzyczasie ochłonął. A tak tylko komp, net i anonimowy bluzg w komentarzu. Skoro więc już nie ma po co do urzędu to zachęcam do spacerów na Źródła i oczywiście skansenu.

Karol 12.12.2008 23:44
Oj nie trzeba sobie zadawać aż tyle trudu. wystarczy sięgnąć do internetowego BiP-u. Nie ruszając się ze stołka pełne info

Żona Maniaka K. 12.12.2008 23:42
Dane na temat budżetu miasta nie są tajne. Wystarczy się przejść do urzędu miasta, poprosić o stosowny wydruk i zacząć dyskusję mając w ręku konkretne argumenty. No, ale po co tyle wysiłku, łatwiej napisać jakiś bełkot w komentarzu.

Maniak Kulturalny 12.12.2008 23:35
Aby już dłużej nie nadwyrężać miejskiego budżetu proponuję puścić skansen z dymem. Nie tylko zaoszczędzimy na jego dotacji, ale również uzyskamy dodatkowy dochód z polisy ubezpieczeniowej. Wnioskuję też, aby tak zarobione pieniądze wręczyć BD jako wynagrodzenie za wniosek racjonalizatorski. Będzie mógł kupić za nie piwo i opłacić kanały erotyczne w kablówce a swoje dzieci posłać na ucztę duchową do McDonald'sa.

kiki 12.12.2008 23:29
@3....głąbie jeden,co ciebie liczby obchodzą. Ważnym jest,że miasto jest mecenatem przedsiewzieć w tej materii.

Prosze o liczby 12.12.2008 23:13
Proszę podać suche fakty, np. ile kosztuje roczne utrzymanie skansenu, a ile naszego Muzeum. Ile zarabia skansen, a ile wspomniane Muzeum. A ile kosztuje utrzymanie muzeum w opocznie i ile ono rocznie zarabia na siebie

pit 12.12.2008 22:39
wydaje mi sie ze Bd gada straszne glupoty! skansen jest lepsza promocja miasta niz wszystkie udzialy w targach turystycznych czy inne przedsiewziecia razem wziete!

BD 12.12.2008 16:17
Bez inwestycji niedługo cały Tomaszów będzie skansenem rzeki Pilicy. Nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na rekonstrukcje. Proszę podać rzeczywiste koszty utrzymania skansenu: etaty, inne wynagrodzenia, zakup i rekonstrukcja przedmiotów itp, przecież to są olbrzymie koszty. Chwalenie się własnymi środkami ze sprzedaży biletów i lekcji muzealnych jest nie na miejscu. Czy nie utrzymuje skansenu społeczeństwo z budżetu, który władza rozdziela jak chce. Nie wszyscy są entuzjastami skansenu ze względu na jego wielkie koszty utrzymania.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
MZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Mediacje rówieśnicze85. Rocznica Powstania Polskiego Państwa PodziemnegoW trosce o bezpieczeństwo dzieciZlewozmywaki granitowe i stalowe – jak dobrać idealny model do swojej kuchni?Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejWytłumaczenie wszystkiegoTragiczny wypadek w Jankowie. Nie żyje 28-letnia kierującaSpotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemJaki wpływ mają wysokiej jakości wizualizacje na decyzje zakupowe klientów deweloperskich?Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim!Konsultacje projektu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Drogowy zabójca nie tylko pijany Drogowy zabójca nie tylko pijany Wiemy już, że kierowca który zabił dwie siostry przechodzące na przejściu dla pieszych przez ulicę Mostową był nie tylko pijany. We krwi mężczyzny wykryto też substancję psychotropowa 4-CMC. Jak informuje tomaszowska prokuratura jest to katynon, substancja podobna strukturalnie do amfetaminy. Jej działanie ma charakter stymulujący. O tym, że kierowca mógł być pod wpływam narkotyków pisali już wcześniej internauci, komentujący zdarzenie. Kierowcy cupry grozi nawet 20 lat więzienia. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w ub. piątek na platformie X o pracach nad zmianą prawa w zakresie walki z przestępczością na polskich drogach. Resort przekazał, że "analizie poddane zostaną m.in. pojawiające się w przestrzeni publicznej postulaty zmian przepisów, takie jak wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego". Adwokat Filip Paluszek uważa, że zwiększenie wymiaru kar jest rozwiązaniem zdecydowanie prostszym niż wprowadzenie nowego typu przestępstwa, czyli tzw. zabójstwa drogowego z uwagi na to, że występuje problem w określeniu znamion takiego czynu. Według niego zmiany w prawie są konieczne.Chwalą się czym jeszcze mogą Chwalą się czym jeszcze mogą Kolejne fantastyczne wiadomości przekazuje nam Starosta Mariusz Węgrzynowski. Tym razem ściągnął dziennikarzy (z mediów, które lubi opłacać z publicznych pieniędzy) by poinformować mieszkańców o wydarzeniu jego zdaniem niezwykle ważnym. Otóż zostaną docieplone fundamenty internatu w jednej z podległych powiatowi szkół.
Sesja Rady Powiatu trwa Sesja Rady Powiatu trwa Nikt nie ma wątpliwości, że Marek Kociubiński nie reprezentuje całej Rady Powiatu, a jedynie wąską kilkuosobową grupę radnych Prawa i Sprawiedliwości, w dodatku w sekciarski sposób związaną z Mariuszem Węgrzynowskim. Jego prowadzenie obrad dalekie jest też od profesjonalizmu i podstawowych zasad demokratycznego państwa, w tym wzorców etycznych, określonych chociażby w powiatowym Kodeksie Etyki Radnego. Stąd pojawił się wniosek o jego odwołanie. Na piątek zwołano sesję, by dokonać zmiany Przewodniczącego. Niestety nie można było tego przeprowadzić, ponieważ w obradach nie wzięli udziału radni PiS (którzy kilka dni temu organizowali konferencję prasowa, na której krytykowali zrywanie kworum przez radnych opozycji), dwóch radnych komitetu Wszyscy Razem (Leon Karwat, Piotr Kagankiewicz) oraz Lidia Jackow. Wszystko wskazuje na to, że mimo, że na sali obrad ich nie było, w budynku starostwa jednak przebywali. Oznacza to, że mimo, iż z pozoru Starosta (dzięki przekupionym radnym) ma niedużą większość w Radzie, to głosowań w trybie tajnym nie może być pewien. Wiceprzewodniczący Krzysztof Bisku ogłosił więc przerwę di 1 października, kiedy to sesja ma być kontynuowana. Przeciwko temu rozwiązaniu próbowali protestować prawnicy reprezentujący Starostę. Jednak ich stanowisko, że radni (nie mając kworum) powinni głosować nad wnioskiem o przerwę, było zwyczajnie absurdalne. Powiatowa "zabawa" więc trwa. Marek Kociubiński nie ma odwagi poddać się weryfikacji przez radnych, a Starosta prowadzi "negocjacje", które podatników będą zapewne kosztować kolejne dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych (tak jak ma to miejsce w przypadku zatrudnienia Grzegorza Glimasińskiego).Nasi terytorialsi pomagają przy powodzi Nasi terytorialsi pomagają przy powodzi Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają działania przeciwpowodziowe w mieście Brzeg Dolny
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: OstrohrabTreść komentarza: Zatem biorąc wszystkie "za" i "przeciw" należałoby zrównać czynne prawa wyborcze dla wszystkich. Albo ograniczenie ilości kadencji do wszystkich szczebli wyborów politycznych albo brak ograniczenia.Źródło komentarza: Dwukadencyjność zostanie zniesiona?Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: To chyba ze strachu przed mandatem Policja nie reaguje gdy przed jej samochodem rowerzyści przejeżdżają rowerem przez przejście dla pieszych?....Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: zdzisławTreść komentarza: Czemu nie podajecie, ze zabójca to Jakub S. tylko: "Wiemy już, że kierowca który zabił dwie siostry" - piętnujmy takie zachowanieŹródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijanyAutor komentarza: TaxiTreść komentarza: W całym garnizonie w tym jednym dniu zostały ujawnione aż 64 wykroczenia ... to chyba jest żart bo tyle można w naszym mieście wykazać a nawet więcej tylko trzeba się zabrać do pracy a przede wszystkim Straż Miejska która nawet nie reaguje na zakaz skrętu w prawo zaraz za postojem Taxi a tak zawsze są zaparkowane pojazdy zakaz skrętu to zakaz nawet Straż Miejska nie może tam skręcać tak samo jak są trzy wydzielone miejsca dla Straży Miejskiej a parkują tam pojazdy Policji ale chciałem też wspomnieć o zakazu zatrzymywania na ul. POW przy starej Straży Pożarnej nikt nie reaguje na te pojazdy.Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: marcoTreść komentarza: tłumów chyba nie przewidująŹródło komentarza: Spotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemAutor komentarza: AniTreść komentarza: Powinien tyrać w kamieniołomach za darmo do końca życia...jego wiek go nie usprawiedliwia. Nie chcę utrzymywać mordercy z moich podatków! Dożywocie to za mało...olbrzymi dramat dla rodzin zamordowanych kobiet. Co to jest 20 lat za odebranie życia dwóch osób, za każdą z nich powinien dostać karę.Źródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijany
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama